Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BİLLUR KALP ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

 

Eserin Konusu

 

Genç kızları tuzağa düşürmek için çeşitli yollar deneyen bir iş yeri yüzünden, bazı insanların başına gelen türlü kötülükler bu eserin konusunu oluşturuyor.

 

Eserin Ana Fikri

 

Her insanın başına kötü bir olay gelebilir. Olayın nedenlerini araştırmadan kimseyi suçlamamalıyız. Yani yargısız infaz yapmamalıyız.

 

Romanın Özeti

 

 

Birinci Bölüm: Yazar romana kötü kahramanlardan birisi olan Saim İzzet’in bir genel evde yaşadığı küçük bir olayla başlangıç yapıyor.

 

Saim İzzet annesi ile beraber yaşayan hovarda birisidir. Çalıştığı iş yerini sahibi de (Semih Atıf ) kendisi gibi hovarda bir kişiliğe sahiptir. Semih Atıf Bey zengin bir kişidir. Ancak aile saadeti yoktur. İkide çocuğu vardır.

 

Semih Atıf Bey bir gün, arkadaşı olan Nesip İsan ve Melik Tayyar Beyleri yanına çağırır. Bu üç kişi ve Saim İzzet ağlarına kız düşürebilmek için bir plan hazırlarlar. Bu plan şöyledir: Gazeteye “Semih Atıf Beyin iş yerinde çalışacak genç bir bayan aranıyor. Ücret dolgundur. “yazısıyla bir ilan veriliyor.

 

Ertesi gün birçok kadın gazetede verilen adrese müracaat ediyor. Bu bayanların içinde 4 tanesi önemlidir.

 

HÜSNİYE: Uzun boylu,esmer,çirkin bir kadındır. çok bilgili bir kadındır ve bunu da elindeki diplomalarla kanıtlıyor. Ancak aranan kadın bilgili değil, güzel ve baş döndürücü özellikleri olan biriydi. Hüsniye’nin bir başka özelliği de çok uyanık olmasıdır. Bu durumun birçok örneğini romanın içinde görebiliyoruz.

 

Diğer 3 bayandan bahsedelim. Nükhet ve Vehbiye aranan güzellikte ve karaterde bayanlardır. Mürvet ise çok güzel fakat iyi aile terbiyesi almış ağırbaşlı bir kızdı. Gelen hanımlar içerisinde seçilen bu 3 güzel hanım başlarına geleceklerden habersiz işi kabul ettiler.

 

İşe alınan bayanlar patron tarafından bir öğle yemeğine davet edildiler. Semih Atıf, Saim İzzet, Nesip İhsan, Malik Tayyar ve 3 güzel bayan yemek için lüks bir otele giderler. Hüsniye’nin onları izlediğinden habersizler tabi. Semih Bey’in çok kıskanç bir karısı vardır. Kocasından sürekli haberdar olmak için yanında çalışan hizmetçiyi hemen hemen hergün kocasının iş yerine gönderiyordu. Semih’in yemeğe gittiği gün hizmetçi kadın da iş yerine gider. Semih Bey’i bulamayınca geri dönmek için yola koyulduğu sırada devreye Hüsniye girer. Semih Atıf’ın yaptıklarını anlatır. Bunun üzerine önce Semih Beyleri götüren arabayı bulurlar. Daha sonra Semih Bey’in karısına haber verirler. Çılgına dönen kadın kocasını basmak için çocuklarını, hizmetçi kadını ve Hüsniye’yi alıp yola düşer.

 

Bu sırada Hüsniye Semih’in karısından türlü bahanelerle yüklü bir miktarda para sızdırır.

 

Üç kadın iki çocuk otele giderken çocuklar ishal olurlar ve kusarlar. Böylece arabayı mahvederler. Sokaklara da kusan çocukları görenler kolera var diye yetkililere haber verirler.

 

Otele geldiklerinde Hüsniye’nin kurnazlığı ve bazı uydurma sözleriyle içeri alınırlar ve bir odaya yerleşirler. Hüsniye yine kadından para sızdırıp kocasının yerini öğrenir. Hüsniye’yi takip eden hizmetçi de odanın yerini öğrenip hanımına haber vermeye gider.

 

Bu sırada odadaki 7 kişiden 6 tanesi eğleniyor. Sadece Mürvet eğlenemiyordu. Hiç alışık olmadığı bı içkili ortamdan sıkılıyor, kaçmak için bir fırsat kolluyyordu. Bir ara dendiyse de başaramadı. Odadakilerin bazı kötü davranışlarına maruz kalıyordu Mürvet. Mesela içki içmeyince ağzına zorla içki döktüler.

 

Hüsniye, tüm bunlar olurken pat diye içeri girer. Olanları Smih Bey’e anlatır. Kendisine para vermezse karısını odaya getireceğini söyler ve bir miktar para da Semih’ten kopararak oteli, bir yolunu bularak terk eder. Zira otelin etrafı kolera hastaları otelde diye kuşatılmaya başlanmıştı.

 

Kocasının yerini öğrenen kadın odaya girer ve gördüklerti karşısında şok geçirir. Sonra çocukları ve hizmetçisiyle beraber kadınlara saldırır. Biraz zaman gfeçtikten sonra odanın kapısı vurulur. Gelen doktordur. Çocukların kolera mikrobu taşıdığını söyler. Semih durumun böyle olmadığını anlatmaya çalıştıysa da 2 gün karantina alınmaktan kurtulamadılar.

 

İki gün sonra olayın iç yüzü anlaşılıp serbest bırakılıyorlar. Olay gazetelere geçiyor. Tabi Mürvet’in adıda. Mürvet bu olaydan birkaç gün sonra canına kıyıyor. Ardında ibret alınacak ve kendi suçsuzluğunu anlatan acıklı bir mektup bırakıyor. böylece romanın 1. bölümü sona eriyor.

 

İkinci Bölüm: Bu bölüm olayın geçtiği yerlerin küçük bir tasviri ve konak uşağı ile iki çocuğun başından geçen minik bir olay ile başlıyor

 

İkinci bölümün başkahramanları olan Sema ve Muhlis paşa çocuklarıdır. Çocukken aynı bölgede oturuyorlardı. Uzun yıllar sonra Muhlis’in ailesi Sema ve ailesinin oturduğu yere taşınıyorlar.

 

İki aile de geçim sıkıntısı içinde bulunuyordu. Sema aileye katkı olması için bir şeyler örüyordu. Fakat bir paşa kızı çalışıyor dedirtmemek için satışlarını gizli yapıyordu. Şöyle ki: Bu satış esnasında gözlerinden başka hiçbir yeri görünmeyecek şekilde giyiniyordu.

 

Bir gece Sema’nın evine iki tane hırsız girer. Evlerinde yaşlı bir uşaktan başka erkek bulunmayan Sema Hanım, evini savunmak için yastığının altında dolu olarak sakladığı silahını alır ve hırsızlardan birini vurur. Diğeri ise Sema’nın üzerine (bilgi yelpazesi.net) saldırır ve onu etkisiz hale getirir. Bu sırada mahalleye yeni taşınmış olan Muhlis, çıkan sesler üzerine yardıma koşar ve diğer hırsızı öldürerek Sema ve ailesini kurtarır.

 

Yaşanan bu olaydan sonra Sema ile Muhlis arasında aşk başlar ve evlenmeye karar verirler. Ancak muhlis’in Sema’nın gizlice kıyafet dikip sattığından haberi yoktur.

 

Bir gün Sema diktiği elbiseleri satmak için İstanbul’gider ve romanın ilk bölümünün kahramanlarından olan Saim İzzet’in bir arkadaşı ile (Nurullah Şehap ) karşılaşır. Bu kişi de Saim İzzet gibi zampara birisidir. Sema Hanım’ın güzelliğini görünce ona zorla bir kart verir. Sonra da “yaptığınız işleri çok ucuza satıyorsunuz. Ben size iki misli para veririm. İhtiyaç duyduğunuzda bu adrese gidin, kartı gösterin. Sizinle ilgilenirler. ” Diyerek kızın yanından ayrılır. Bu sırada Muhlis tesadüfen orada bulunuyordu. İki kişinin arasındaki münasebeti görür ve kızı Sema’ya benzetir. Ancak biraz uzak olduğundan ve kızın yüzü kapalı olduğundan onu tam göremez. Ancak içine bir kuşku düşer. Bu arada Sema’nın almış olduğu adres Mürvet’in intiharına neden olan Semih Atıf’ın iş yerinin adresidir.

 

Tüm bunlar olurken düğün zamanı yaklaşıyor ve paraya ihtiyaç olduğu için Sema’nın çalışmaları da yoğunlaşıyordu. Bir gün iş için İstanbul’a gidip akşama dönmeyince herkes telaşlanır. Ancak Sema bir telgraf çekerek onları rahatlatır. “vapuru kaçırdım merak etmeyin sabah dönerim. ”

 

O gece Muhlis izin alarak Semanın odasına girdi ve duvarda asılı olan bir çanta gördü. Bu çanta bir adamla konuşurken gördüğü ve Semaya benzeyen kızın çantasının aynısıdır. Şüpheleri artan Muhlis çantayı açıp içindeki kartı görünce yıkılır. Artık Semaya içten içe bir kin bir güvensizlik hisseder.

 

Düğün tarihi iyice yaklaşmıştır. Ellerindeki paranın yetişmeyeceğini gören Semanın aklına Nurullah Şehap gelir. Sema karttaki adrese gider ve Saim İ  zzet ile karşılaşır. Semanın elindeki kartı gören izzet durumu anlar ve semayı oyalamaya çalışır. Bir tehlikenin içinde bulunduğunu sezen sema kaçmaya çalışır. Ancak başaramaz. Saim izzetin saldırısına uğrar. Muhlis semayı takip etmişti ve tam izzet kıza saldırdığı esnada kapıyı kırarak içeri girer. Sevgilisini başkasının kollarında görünce deliye döner ve orayı terk eder. Bu sırada iş yeri çalışanlarından biri gelir ve Muhlisi ikna etmeye çalışır. Fakat başaramaz. Bu şahıs semayı kurtarır ve evine gönderir.

 

O günden sonra muhlis ile semanın arası tamamen bozuldu. Muhlis semaya bir mektup yazar ve intihar etmesini söyler. Sema bu mektuba karşılık verir ve bir suçunun olmadığını anlatır.

 

Kısa bir süre sonra muhlis mahalleden başka bir kızla evlenir. Sema ise kendini çalışmaya verir ve kimsesiz kızları toplayıp onlara işin inceliklerini öğretir. Fazla zaman geçmeden bol para kazanmaya başlar. Konağı yeniler ve bu konak içinde tüm insanları kardeş gören bir rahibe olur. İyi kalbi sayesinde herkes tarafından çok sevilir.

 

Sema hanım daha sonra bahçesinde çiçek yetiştirmeye başlar. Bu çiçekler İstanbul’da ün yapar. Tüm bunlar olurken, muhlis kendisini aldatan eşinden ayrılır.

 

Muhlis bir gece Semanın yanına gider. Her şeyi öğrendiğini söyler ve af diler. Ancak sema herkesi kardeş olarak kabul eden birisi olmuştu artık. İnsanlara iyilik yapmayı düşünen billur kalpli biri olmuştu.

 

Sema Hanım Muhlisi uğurlar ve arkasından bakarken gözlerinde iki damla yaş belirir bu eşsiz güzellikteki kızın.

 

Tenkit

 

Romanı değerlendirdiğimizde şunu gördük. Birçok açıdan roman başarılıdır. Mesela dil: Dil açık sade ve anlaşılırdır. Yabancı kelimelere mümkün olduğunca az yer verilmiştir.

 

Ayrıca iki bölümden oluşan romanın birbirine bağlandığı nokta da çok yerindedir. Seçilen konu da güzeldi. Okuyucuyu sıkmayan bir romandır billur kalp. bu açıdan bu romanı herkese tavsiye edebilirim“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: