Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BİR AKŞAMDI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Peyami SAFA

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Meliha adında genç bir bayanla Kamil adında bir Osmanlı zabiti arasında yaşanan olaylar ve dönen entrikalalar anlatılmaktadır.

 

 

Kitabın Özeti:

 

 

Meliha İzmit’te yaşayan genç, güzel bir kızdır. Yaşantısında hasta bir baba, evde yalnız kendisiyle ilgilenen bir annesi vardır.

 

Meliha günlerini evinin bahçesinde çiçeklere bakım yaparak, kitap okuyarak geçirir. Yaklaşık yirmi yaşına kadar evde aynı işleri yapması, babasının sahip olduğu hastalık (öksürük), annesiyle yaptığı gereksiz tartışmalar, akşamları izlediği hep aynı İzmit körfezi manzarası onun canını sıkıyordu. Bir gün evine uzun boylu, yakışıklı, genç bir zabit gelir. Bu zabitin adı Kamil’dir.

 

Kamil Balkan harbinde çarpışmış başarılı bir subaydır. O ailenin uzaktan akrabası olmaktadır. Kamil Meliha evde bulunduğu sürece birbirlerine aşık olurlar. Kamil İstanbul’a evine giderken yanında Melihayı da götürür. Meliha ile Kamil birlikte yaşarlar; fakat Kamil Meliha’ya nikah kıymaz.

 

Bir nevi Meliha’yı bir metres gibi kullanır. Kamil yaşantısını Roma imp. ’na ait kitaplarla ilgilenerek, kendine yol gösterici olarak örnek alır.

 

Bir gün Paris’ten Madam Bert adında biri gelir. Bayan, zengin bir Fransız manufaturacının kızıdır. Kamil ile Balkan Savaşları esnasında tanışmıştır ve ondan bir çocuk edinmiştir. Savaş sırasında Bertle Kamil ayrılır. Bert Fransa’ya Kamil ise İstanbul’a döner. Aradan altı yıl geçer. Bert’in oğlu babasınla yani Kamil’le görüşmek ister. Bert eve geldiğinde Meliha ile karşılaşır. Meliha çok büyük şoka uğrar. Kamil ile bozuşur ve Onun ne kadar hayırsız biri olduğuna kanaat getirir.

 

Meliha Kamil’in bu büyük darbesine karşın başka erkeklere ilgi duyar. Ferdi diye bir adam ile tanışır. Ferdi Kamil’in arkadaşıdır. Ferdi Melihayı bir süre sonra terk eder. Bu sırada Kamil Bert’le beraberdir. Bert bir süre sonra Fransa’ya döner. Kamil kurtuluş (bilgi yelpazesi.net) mücadelesi için İnönü savaşlarında yer alır. Meliha Ferdi’den de darbe yeyince erkeklere karşı kin güder. Kamil savaş esnasında Melihaya mektuplar yazar.

 

Meliha’yı gerçekten çok sevdiğini söyler. Meliha O’na aldırış etmez. Kamil şehit düşer. Meliha Kamil’e hiçbir acıma duygusu hissetmez.

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

İnsanların birbirlerine karşı saygılı ve düşünceli davranması gerektiği.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

Meliha: Kocasına bağlı, güzel bir bayandır. Kamil’in ve ilişkide bulunduğu erkeklerden yediği darbeler kendisini büyük bir depresyona sokar.

 

Kamil: Maymun iştahlı zevkine düşkün bir zabittir. Roma imp. ’la ilgili kitaplar okuduğundan onların yaşam tarzını ele alır, karısını başka kadınlarla aldatır.

 

Meliha’nın babası: Hasta bir adamdır. Kızını evden gitmesiyle daha çok kötüleşir, büyük üzüntüye boğulur, ve ölür.

 

Melihan’nın annesi: Kızına kocasına pek düşkün biri değildi. Yalnız kızından ayrıldıktan sonra onu çok özler ve beraber yaşantısını devam ettirmek ister. Kızının yaşadığı kötü durumlardan o da üzüntü duyar.

 

Ferdi: Kendi zevkine düşkün, çapkın bir kişidir. Kamil’in arkadaşı olmasına rağmen onun karısına karşı ilgi duyar ve zevkini aldıktan sonra Meliha’yı terk eder.

 

Bent: Kamil’le Balkan savaşları esnasında tanışır. Kamil’den bir çocuk doğurur. Altı yıl sonra Kamil’il evine geldiğinde Meliha’yı görünce şaşırır.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın....

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):