Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BİR ÇATI ALTINDA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KERİME NADİR

 

Olay İstanbul’da geçer. Avukat Nazmi Şeren ve oğlu Suat “Ferrace” apartmanının 12 numaralı dairesinde yaşamaktadır. Mersinde ise Suat’ın teyzesi İsmet Hanım bulunmaktadır. İsmet Hanımın Kumla’da bulunan geniş arazili evi ise ileride onların başlarına dert olacaktır. Bu arada apartman içerisinde yönetici, denetçi seçimleri ve kapıcı sorunları ile uğraşılır. Bir yandan da ailelerin sorunları yansıtılarak şehirleşmeyle birlikte toplumsal yaralar da gözler önüne serilir.

 

Suat’ın teyzesinin Kumla’daki evi Bilal Haşo’nun kardeşi Hurşit Haşo’nun da bulunduğu yasa dışı bir örgüt tarafından alınmak istenir. Amaçları bu araziyi alıp silah kaçakçılığını yürütmektir. Ancak ortakları bulunan bu arazi başlarına dert olur; hatta bu örgüt mensuplarının ölümlerine mâl olur.

 

Ünlü artist Siray Ece’nin hayranı Suat, bir gün babasıyla birlikte onu görür ve bu kadınla tanışırlar. Suat bu kadına büyük hayranlık duyar. Yalnız romanın sonunda babasıyla Siray Ece’nin evlenmesi; daha sonra kendisini bırakıp gitmeleri üzerine Suat banyoda intihara kalkışır. Ve bu mutluluk uzun sürmez.

 

Apartman Sakinleri:

1. numaralı dairede kalanlar: Madam Aspasya Bozupulos ve eşi

2. numaralı dairede kalanlar: Yaşlı öğretmen Sitare Hanım

3. numaralı dairede kalanlar: Tiryal Markoza,eşi ve kızları Zühre

4. numaralı dairede kalanlar: Emekli posta müdürü Hulusi Çandarlı,eşi Nebahat Hanım ve kızı Binnur

5. numaralı dairede kalanlar: Kuaför Fıtnat Tatarcık

6. numaralı dairede kalanlar: Kazım Güvengel ve eşi

7. numaralı dairede kalanlar: Yorgancı İsmail Rüzgar ve ailesi

8. numaralı dairede kalanlar: Apartman denetçisi Rauf Temiz ve ailesi

9. numaralı dairede kalanlar: Abdulsadir Nuh Efendi ve ailesi

10. numaralı dairede kalanlar: Binbaşı Metin Ersen ve eşi Nurhayat Ersen

11. numaralı dairede kalanlar: Mehpare Güneşçiçeği(dul)

12. numaralı dairede kalanlar: Avukat Nazmi Şeren ve oğlu Suat.

 

 

Roman,Nazmi Şeren ile oğlu Suat’ın hayatından bahsederek ve apartman sakinlerinin yaşantıları ele alınarak başlar. Daire sahipleri, tek tek fiziksel ve ruhsal özellikleri ile tanıtılır. Apartman yöneticiliği burada dikkatle işlenir. ‘saat tam onda yönetim odasında toplantı başladı. ’(sy: 13)Böylece giriş bölümü tamamlanır.

 

Gelişme bölümünde ise çok geniş bir şahıs kadrosuna ve olay örgüsüne rastlanır. Suat, Siray Ece’ye olan hayranlığını gizleyemez. "Muhakkak kendisi resimlerden güzeldir babacığım” der. (sy: 56)Babası ise Suat’ın Siray Ece’yle tanışması için onunla telefonlaşır. Oğlunun mutluluğu için elinden geleni yapar.

 

Diğer yandan ise Hulusi Bey’in kızı Binnur, erkeklerle sıkı fıkı olur ve babasını üzer. Hatta Binnur yüzünden kalp krizi bile geçirir. Kapıcı Bilal Haşo ise görevini layıkıyla yerine getirmez. Apartman yönetimi ondan rahatsız olur. ‘Her yan çöplük kardeş, kapıların altına her akşam ilaç koymasak vallah fareler koynumuza girecek. (sy: 93)

 

Asıl gelişme bölümü ise kapıcı Bilal Haşo’nun abisi Hurşit Haşo’nun ülke aleyhine çalışan silah kaçakçısı olduğu öğrenilince başlar. Hurşit Haşo ve suç ortakları,10 numaralı dairede kalan binbaşı Mehmet Ersen’den, karısını kandırarak gizli belgeleri almaya çalışırlar. Çünkü bu belgeler içinde kendi örgütlerine ait bilgi bulunmaktadır. Bu işte başarısız olup niyetleri anlaşılınca,jandarma Hurşit Haşo’yu yakalar ve cezaevine gider. Daha sonra Hurşit cezaevinden kaçar. ‘Hurşit Haşo cezaevinden kaçmış az önce duydum. ’(sy: 298)

 

Örgütün amacı Avukat Nazmi Şeren’in baldızının sahip olduğu, üç ortaklı Kumla’daki araziyi alıp silah kaçakçılığına devam etmektir. Yalnız alıcı durumundaki bu kişilerin suçlu oldukları anlaşılınca arazi satılmaz. Suçlular çareyi Suat’ı kaçırıp (bilgi yelpazesi.net) fidye karşılığında geri vermekte bulur. Nazmi Şeren’in ise bu fidyeyi veremeyip ellerindeki araziyi satışa çıkaracağını düşünürler. “Sen tasalanma, şıp diye satışa razı olacaklardır. ” (sy: 370)

 

Bu arada Nazmi Şeren ve Suat film çekimi esnasında tanıştıkları Siray Ece’yi Kumla’daki eve davet ederler. Nazmi Şeren ile Siray Ece arasında duygusal bir yakınlık oluşur. Bir gün ağaçlar arasında yürürken örgüt elemanları, Suat diye Siray Ece’yi kaçırır. Kaçırdıkları Siray Ece’ye tecavüze yeltenen Hurşit Haşo’yu Sansar İdris elinden vurur. Sonra Siray Ece’yi serbest bırakmakta karar kılan suçlular jandarmanın olay yerine gelmesiyle öldürülürler.

 

Sonuç bölümü hüzünle sevincin bir arada yaşandığı bir vakaya tanık olur. Tedavisi yapılan Siray Ece, Nazmi Şeren’in evlenme teklifini kabul eder. Suat’ın teyzesi İsmet Hanım apartman sakinlerine seslenerek “Nazmi Beyle Siray Ece evleniyorlar. ”(sy: 448) demesiyle Suat dahil herkes şaşırdı. Yeni evli çiftlerin Suat’ı bırakıp ayrı yaşamalarına karar vermeleri Suat tarafından öğrenilir ve Suat banyoya girip tıraş bıçağıyla intihara girişir. “Suat’ın yüzü suya düşmüş bir zambak gibi ağardıkça ağarıyordu. ”(sy: 462)

 

Romanda zaman olarak Aralık ve Ocak ayları geçmektedir. Kış aylarının durumu anlatılarak zamanın koşullarına da işaret edilmektedir. Mekan, genellikle İstanbul’un güzide bir semtine ait Ferrace apartmanında ve Kumla’daki bir evde geçmektedir. Olay karşılıklı konuşma (diyalog) şeklinde geçmiştir. Şahıs kadrosu oldukça zengindir. Şahısların ruhsal ve fiziksel özelliklerini sıkça değinilmiştir. Anlatım sürükleyici ve olay çarpıcı bir şekilde okuyucuya yansıtılmıştır. Diyaloglar esnasında konuşan şahıslar, kendi ağız özelliklerine göre konuşturulmuş. Anlatım ise üçüncü tekil şahısla yapılmıştır. Anlatım sürükleyici olmasıyla birlikte dili de sadedir.

 

Konusu: Aynı apartmanda yaşayan insanların, çeşitli karakter ve düzeydeki kişilerin birbiriyle olan komşuluk ilişkileri ile büyük bir aşkın toplumsal yaralarını ifade etmektedir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***