Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BİR ÇOCUK ALEKO ÖZET BİR ÇOCUK ALEKO HİKAYESİNİN ÖZETİ KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın adı: Bir Çocuk Aleko

Kitabın yazarı: Ömer Seyfettin

Kitabın Sayfa Sayısı: 80

 

Kitabın Konusu:

Bir Rumun yanında çalışıp Rum gibi tanınınca, adı Ali iken Aleko’ya çıkan bir çocuğun gördüğü ihanet karşısında yaptığı yürekli tercihle gösterdiği büyük kahramanlığın hikayesi

 

Kitabın Özeti:

Çanakkale Savaşı zamanında azınlıklar (rum ve yunanlılar) ayaklanmaktadır. Köylerin çoğu boşaltılmış ahırlar boşalmış orada bir muharebe olacağından hükümet oradaki insanları Anadolu’ya geri çekmiştir.

Büyük bir göç yaşanıyor her yerde at,araba,asker ve çadırlar bulunmaktadır.Hıristiyanlar da Anadolu’ya geçiriliyordur. Ali de Gelibolu’da bir Rum fırıncının yanında çalışmakta iken azınlıkların İngilizlerle bir olduğu, Türklere sinsice düşmanlık ettiği dönemde ustasının da Anadolu’ya gönderilmesi üzerine Ali de yollara düşüyor ve ailesini aramaya başlıyor.

 

 

Ailesini ararken tek başına kalıyor ne yiyeceği ne giyeceği ne de yanında kimseler vardır. İçecek su bile bulamamaktadır. Yolda bir Rum kafilesine rast geliyor ve papaya yaklaşır su ister. Papaz, Ali’nin kendini Aleko adında Rum çocuğu olduğuna inandırınca suyu verir.

Papaz sonrasında Ali’yi yanlarına alır ve yola devem ederler. Papaz, Ali’yi kiliseye alma kararı verir. Kilisede her gün şarap içildiğini, hatta şarapsız yemek yenmediğini söyler ve Ali’den şarap içmesini ister. Ali bunu istemez papaz ısrar etmektedir eğer İçmez ise, ya açlıktan, ya (bilgi yelpazesi. com) susuzluktan, ya da onların zulmünden ölecektir ancak Ali, köydeki hocasından öğrenmiştir içkinin haram olduğunu.

Papazın ısrarlarına sonunda dayanamaz ve şarabın o berbat tadına bakmak zorunda kalır. Sonra Papaz ona Türklerin ne kadar kötü olduğunu söyler Ali buna inanmaz, inanmak istemez. Rumlar her gün Türklerden kurtulmak için dua etmektedir bunları görür ve çok üzülür.

 

Kitabın Ana Fikri:

İnsan vatanını kaybedip köle olsa bile imanını kaybetmez.

 

Kitabın Kişileri Ve Özellikleri:

Ali: İşgalden sonra adı Ali iken Aleko olan, 14 yaşlarında ama hala Müslümanlık bilincini ve inancını kaybetmeyen çocuk.

Papaz: Kendi dininden olmayanlara kötü davranan kötü kalpli biri.

 

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: