Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BİR KIZIN MASALI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı:  Aka Gündüz

 

Yayınevi: Çağlayan Yayınevi

 

Sayfa Sayısı:198

 

Romanda kimsesiz ve korumasız olan bir kızın, hayatta kalma mücadelesi ve bu mücadele süresinde başından geçenler ele alınmıştır. Romanın ana fikri, “zenginliğin mutluluk getirmeyeceğinin, hayatta paradan daha önemli şeylerin de olduğunun” verilmesidir. Romanda değerler çatışması yaşanmaktadır.

 

 

Romanın kahramanı İLKİ adında bir kızdır. İlki Rizeli eskiden demircilik yaparak geçimini sağlayan yaşlı bir babanın ve ev işleriyle uğraşan yaşlı bir annenin kızıdır. İlki önce babasını daha sonra da annesini kaybederek hayatta tek başına kalır. Roman İlki’ye sarkıntılık eden Tombalak adlı şahsın İlki tarafından öldürülmesiyle başlar. İlki’nin kaldığı ev oldukça eski ve yeri de çok tenhadır. Tenha olmasının nedeni Fatih yangınından sonra buraların boşalmasıdır. İlk saldırıda İlki’yi Tombalağın elinden Ali Dalgalan kurtarır. Ancak yine bir akşam iki kişi İlki’nin önünü keserek onu zorla kaçırmaya kalkışırlar. Bu iki kişi, Tombalak ile onun arkadaşıdır. İlki namusunu korumak için yanında taşıdığı babasının silahı ile Tombalağı vurur. İlki’nin bu olaydan sonra hayatının akışı değişir.

 

Bir üniversite öğrencisi iken katil durumuna düşmektedir. Olay olmadan önce İlki babasına ilaç almaya gitmektedir. İlki eve gelmeden babası son bir krizle ölür. İlki tutuklanarak hapse girer. Tombalağın babası İlki’yi hapisteyken de rahat bırakmaz. Onu suçlu göstermek için her şeyi yapar ancak bunda başarılı olamaz. İlki duruşmalara çıkar Ali Dalgalan da (bilgi yelpazesi. com) İlki’nin suçsuz olduğuna dair şahitlik eder. İlki beraat ederek hapisten çıkar, bu olay sonrasında, rektörlüğe fakülteye devam edemeyeceğine dair bir mektup yazarak okulu bırakır.

 

Kendisine iş ararken ilkokul arkadaşı olan Ülker’in çalıştığı yeri tesadüfen bulur ve burada çalışmaya başlar. Ülker’in “teyzem” dediği kadınla da burada tanışır. Bir akşam yemeğinde Teyze Hanım İlki’yi Refik’le tanıştırır. İlki burada Refik’e aşık olur. Refik evlenme vaadiyle İlki’ye tecavüz eder.

 

Refik, “Yangın yerlerinin bülbülü, katili kan tutarmış seni de tuttu.” 1Diyerek İlki’yi terk eder. İlki Refik’i bulup intikamını almak için uğraşırken, yaşadıklarının hepsinin Tombalak’ın Babası’nın düzenlediği bir oyundan ibaret olduğunu anlar.

 

Ali Dalgalan yurtdışından geldikten sonra İlki’nin başından geçenlere rağmen onunla evlenebileceğini söyler ve onunla evlenir.

 

İlki baştanbaşa buhranlı, hadiselerle ve acılarla geçen hayatının bir dönemeç yerine geldiğini düşünmektedir. Ali Dalgalan’dan ikiz çocukları olur. Ali Dalgalan verem hastalığına yakalanır. İlki önce çocuklarını sonra da Ali Dalgalan’ı kaybeder. İlki hayatta yine tek başınadır. Çalıştığı hastanenin sahibi Ali Didin İlki ile evlenmek ister. Ali Didin hayatını fakir hastalara adamış bir doktordur. İlki’nin hayatı Ali Didin’le evlendikten sonra düzene girer.

 

Ali Dalgalan ve çocuklarından kalan bebek arabası İlki’nin tek tesellisidir. İlki’nin Ali Didin’den de ikiz çocukları olur. Daha önce gezdiremediği ikizlerini bu sefer arabaya koyarak gezdirir. İlki hastalanarak ansızın ölür, çocukları mezarına gelerek ona dua ederler.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: