Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BİR SOLGUN ADAM ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: SELÇUK BARAN

 

Bir bankadan emekli olan Mehmet Taşçı halasından kalan mirasa da konunca karısından boşanıp karısı ve kızını terk eder. Ayrılırken mirası da karısı ve kızına bırakır. Roman Mehmet Taşçı’nın karısını ve kızını terk ettikten sonra yaşadıkları iç dünyası, düşünceleri ve psikolojik bunalımları üzerine kurulmuştur.

 

 

Karısı ve kızını terk eden Mehmet Taşçı bir daire kiralar. Önceki hayatıyla ilgili her şeyden uzaktadır. Mehmet’in yaptığı sıradan işler vardır: Sık sık bira evine gitmek, kahvehaneye gitmek, kitap okumak, gazete okumak... Aradan on yıl geçmiştir. Hayatta olup bitenler Mehmet’in umurunda değildir. O sadece kendi iç dünyasıyladır. Yalnızlığı, sessizliği ve kimsesizliği istemektedir. Yaşama sevincini kaybetmiştir. Deyim yerindeyse bitkisel hayattadır.

 

Mehmet bir gün kızıyla karşılaşır. Kızı büyümüş, evlenmiş ve Mehmet’in tanıyamayacağı kadar değişmiştir. Kızıyla ayak üstü konuşur. Kızına karşı içinde sevgi dahil en ufak bir his duymaz, duyamaz. Daha sonra bankadan arkadaşı ve eski aşkı -hala sevmektedir- Nevin’le karşılaşır. Her zamanki gibi aralarında “Siz”li “Biz”li bir konuşma geçer.

 

Mehmet oturduğu evden birkaç kez gizlice ayrılıp yolculuğa çıkar. İlk yolculuğunda Nevin’in yanına gider. Geri döner. Evde birkaç hafta kaldıktan sonra tekrar bir yolculuğa çıkar. Birkaç gün bir otelde kaldıktan sonra, tekrar geri döner. Evde bir ay kadar kaldıktan sonra iyice bunalıma giren Mehmet, kararını vermiştir. Tekrar bir yolculuğa çıkacaktır. Ama (bilgi yelpazesi.net) hiçbir hazırlığı yoktur. Zaten olmasını da istemez. Bu yolculuk tamamen belirsizdir. Nereye gideceğini bilmediği sonu olmayan bir yolculuktur bu.

 

Artık hiçbir şey umurunda değildir. Ne istediğini bile bilmez. Yolculuğa çıkar. Yanına hiçbir şey almadığından perişan bir halde kalmıştır. Beş gün kadar yürür. Karşısına bir kasaba çıkar. Kasabaya varır. Kasabada Sadık isminde biriyle tanışır. Sadık’ta kalmaya başlar. Orada da tutunamaz. Son olarak Sadık’ın evinden de ayrılır. Nereye gideceği belli değildir. Roman bu şeklide biter.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: