Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BOŞLUKTA SALLANAN ADAM ÖZET KİTAP ÖZETİ KİTABININ ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

KİTABIN YAZARI: SAUL BELLOW

 

KİTABIN KONUSU: Bir insanın düzensiz ve boş hayatını anlatıyor.

 

KİTABIN ÖZETİ:

Joseph durgun biri olarak ortaya çıkıyor.Kendisini küçük evinde kapatmış ve boş işlerle uğraşan biridir.Evli ve Kanada’da yaşıyordur.Yabancı olduğu için hakkında askerliğe alınması için soruşturma açılıyor.Soruşturma bitikten sonra 1-A askerlik

Bölüğüne kayıt yapılıyor.Josep askerliğe gidecek gününü beklemeye başlar.Fakat bu sürenin çok uzayabileceğini düşünerek iş görüşmesi için cocukluk arkadaşı Myron ile buluşur.Beraber yemek yemek için bir lokantaya girerler.Lokantada Joseph yakın arkadaşı Jimi’yi görör ve selamlar.

Jimi tanımıyormuş gibi yapıp selam vermez.Joseph duymadı diye düşünerek bir daha selamlar fakat Jimi yine cevap vermez.Joseph anlar ki Jimi bunu kasıtlı yapar ve bu duruma sinirlenerek onun masasına doğru gider ve kavga çıkarır.lokantadan çıkar ve eve gider.Evde karısı İva abisi Amos yemeğe davet ettiği ve onları beklediğini söyler.Abisi zengin birisidir ve toplumda önemli yeri vardır.Fakat Joseph bunu hiç bir zaman kendi yararı ve çıkarları için kullanmamıştır.Joseph’in yeğeni Etta ile araları iyi değildir çünkü Etta onu yoksul görür ve kötü davranır.Yemekten sonra Joseph Amosla yukarıdaki kata çıkarlar ve konuşmaya başlarlar.

Abisi Joseph’e para çıkarır ve verir.Joseph parayı rededer.Abisi zorla Joseph’in cebine parayı sokar ve gelinceye kadar düşünmesini ister ve odadan çıkar.Joseph parayı yastığa tuturmak için çekmecelerde iğne bulmak için karıştırır.O anda yeğeni Etta ona bakar ve hırsızlıkla suçlar.Joseph kabul etmez ve yeğeni ile ağız dalışına girer.Ağız dalışı daha sonra kavgaya dönüşür.

Gürültü olunca Amos karısı ve İva odaya girerler ve onları saça baş kavga ederken bulurlar.Joseph doğruları anlatır ama Amos kızının halini görünce inanmaz.Joseph onları Etta’yı iyi yetiştirmedikleri (bilgi yelpazesi. com) için suclar.İva ile evden çıkar ve evine gider.eve geldikten sonra Joseph İva ile sudan sebebe kavga eder.Kızgınlığını atmak için dışarı yürüşe çıkar.Dışarıya yağmur yağıyordur ve Joseph sırılsıklam olur.Aklına çocukluk kız arkadaşı gelir ve onun evine ziyarete gitmeye karar verir.

Kız arkadaşı Kitty onu görünce şaşırır ve içeriye ısınmak için davet eder.Kitty onun elbiselerini kurutmak için çıkarmasıni söyler.O anda ik,li arasında bir yakınlaşma olur ve o gece beraber olurlar.Yaın sabah Joseph eve döner fakat İva niçin tüm gece gelmediği için sormaz,çünkü Myrona gitiğini düşünür.Bu olaylardan sonra Joseph daha erken askerliğe gitmek için şubeye dilekçe verir.

Eve döner ve İva’ya söyler.İva askerliği daha çabuk bitsin diye yapmış olabilir düşünür ve karşı çıkmaz.Ertesi gün Joseph askerlik şübeye kan tahlili ve gerekli kontroller için gider.İva ona gerekli olabilecek tüm malzemeleri hazırlamıştır.Joseph jain askerliğe gedecek ve kitabı şöyle bitirir:

Yaşasın düzenli günler,saatler!

Ve ruhun zaferi! Yaşasın düzen disiplin!

 

KİTABIN ANA FİKRİ ANA DÜŞÜNCESİ: Mutlu olmak istiyorsak bir düzen içinde devam eden hayata ayak uydurmak zorundayız.

 

KİTAPTAKİ KİŞİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Kitaptaki şahıslar:Joseph işsiz, karısı İva hoşgörülü bir kadın, Myron arkadaşı fabrikatör, Kitty dul ve çapkın,Amos abisi,Dolly karısı.Etta yeğeni.

 


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: