Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BU GÖNÜL BÖYLE SEVDİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Ercüment Ekrem Talu

 

İstanbul her zaman taşralılar için bir kutsal olmuştur. Ümitlerini İstanbul’a bağlayanlar tarlasını, tapanını satarak buraya göç ederdi. Taşı toprağı altın diyerek İstanbul’a koşardı.

 

Anadolu’da herhangi bir orta mektebi bitirenler istikbalin parlak yıldızını İstanbul’da ararlar. Denizden ve karadan İstanbul’a akın ederler. Daha sonra Sirkeci,Hocapaşa, Demirkapı civarına yerleşirlerdi. Burada ucuz bir otel odasına yerleşerek hayatlarına devam ederlerdi. Bu arada mutlaka tanıdık birine rastlarlardı. İşte Abdüssamet Kadri’de bu kişilerden biridir. İstanbul’a elindeki bir tavsiye mektubuyla gelir. Sirkeci’de bir adres arar ama bulamaz. Dönüşte bir kiralık oda yazısı görür.

 

Eski duvarları olan bu binaya varır ve kapıyı çalar. Kadri odanın içinin çok pis ve bakımsız olduğunu görünce vazgeçmek ister fakat odanın İstanbul manzarasına hayran kalır ve odayı kiralar. Madam Perla adındaki oda sahibi benim evim uğurludur diye birtakım sözler söyler. Nitekim Madam Perla’nın evi Kadri’ye uğurlu gelir ve bir yıl içerisinde müdürlüğe yükselir,ekonomik durumu iyiden iyiye düzelir. Bu değişim odanın döşemesine dahi yansır.

 

Kadri’nin hayatı birgün Mehmet Ferdi adındaki çocukluk arkadaşını görmesiyle değişir. Ferdi’nin patavatsız hareketleri karşısında Kadri müdürlük kimliğini takınarak Ferdi’yi ağırlar. Ferdi’nin geliş amacı elektrik sosyetesinin müdürüyle tartışması ve sosyeteden atılmasını Kadri’nin önleyeceğini düşünmesidir. Kadri olayı duyduğunda yardım etmek istemese de daha sonra telefonla işini halledeceğini söyler. Ferdi’nin gidişiyle kendini dışarıya atan Kadri bugüne kadar düşünmediği arkadaşlarını düşünmeye başlar. Artık kendisini hür hissetmeye başlar. Yolda bu şekilde yürürken Doktor Şekip’le karşılaşır. Onun bu vakitte burada ne arıyorsun? sorusuna elektrik sosyetesine gideceğim diye cevap verir. Şekip kendisinin de sosyetede bir işinin olduğunu söyler ve birlikte gitmelerini ister ve giderler.

 

Müdürle bizzat görüşerek konuyu halleder ve Ferdi’nin ev adresini alarak ayrılır. Başlangıçta bu olayı mektupla bildirmeyi düşündüyse de eve gitmeyi doğru bulur. Adrese vardığında Ferdi’nin o evde oturamayacağını düşünür. Daha sonra orda oturduğunu öğrenir. Eve vardığında kapıyı Ferdi açar ve içeriye davet eder. Durumu Ferdi’ye anlatır ve gitmek için kalkar. Kapıda Ferdi’nin eşiyle karşılaşır. Bayan Ayşe Ferdi’ye yaptıkları için teşekkür amacıyla yemeğe davet eder Kadri bu daveti düşünmeden kabul eder fakat daha sonra bu daveti kabul etmesine bir anlam veremez bir bahane bularak davete gelemeyeceğini mektupla bildirir. Bunun üzerine Ayşe hanım bizzat daireye giderek başka gün gelmesini ister. İkinci defa Ayşe’yi kırmak istemez ve daveti kabul eder.

 

Bu arada Madam Perla Leman isminde bir hanımın kendisiyle görüşmek istediğini söyler. Kadri bu kişiyi tanımasa da aynı binada kalmaktadırlar. Kadri Leman hanımın kendisiyle görüşmek istemesine bir anlam veremez ancak dairede görüşebileceklerini söyler. Dairede Kadri’nin işlerinin yoğunluğundan dolayı Leman hanım Kadri ile görüşemez. Durumu öğrenen Madam Perla Leman’a onu Kadri ile mutlaka görüştüreceğini söyler. Bir gün sonra Kadri’nin yoluna çıkarlar. Leman hanım Kadri’yi eve davet eder. İçeriye giren Kadri bir koltuğa oturur ve Leman hanımı izler ve onun daireyle ilgili bir şey soracağını düşünür. Ancak Leman yakını için para ister ilk önce vermek istemeyen Kadri sonra parayı yarına temin edeceğini söyler. O gece birisiyle buluşan Leman parayı yarın getireceğini söyler. Erkek Leman’ın dudaklarına bir buse kondurur ve ayrılır. Kadri parayı Leman’a, Leman da aşığına verir.

 

Sabah olduğunda Kadri yüzünde bir nurla uyanır. Çünkü Ferdi’nin evine misafir olarak gidecektir. İçinde bir sevinç uyanır. Akşam olduğunda Kadri’nin evine varır. Yemekte çocukluk anılarına geri dönerler. İlk geldiğindeki soğuk gelen ev şimdi anılarla sımsıcaktır. Yemek bitiminde Ferdi işini bahane ederek dışarıya çıkar. Kadri’den o gelesiye kadar evde beklemesini rica eder. Ferdi’nin gidişiyle Ayşe hanım Ferdi konusundaki kaygılarını Kadri’ye anlatır ve yardım etmesini ister. Kadri beklemesine rağmen Ferdi gelmez ve Kadri daha fazla beklemeyerek evden ayrılır. Kadri (bilgi yelpazesi.net) bugünden sonra sürekli bu eve gitmeye başlar. Yine birgün eve gittiğinde kapıyı Ferdi açar ve içeriye davet eder. Gelmesinin iyi olduğunu hazır Ayşe’nin yokluğunda ona söylemek istediklerinin olduğunu belirtir. Bay Kadri’yi hayatına karışmaması hususunda uyarır. Kendisi hakkında malumat toplamasına kızar. Eğer bunu yapmaya devam edeceksen eve gelme der. Fakat Kadri bu sözler karşısında evde oturmaya devam eder. Bu arada Ayşe eve gelir ve olay kapanır.

 

Kadri Ferdi’nin sözlerinden sonra kendi hususi hayatına karışmaması hususunda evden ayrılamayışını Ayşe’ye olan aşkına bağlar. Ayşe’ye olan aşkını bir mektupla dile getirir. Onu çok sevdiğini ve çok mutlu edebileceğini dile getirir.

 

Kadri mektubu yazdıktan sonra postaya verir. Ne zaman geleceğini düşünürken heyecanlanır. Bu heyecana dayanamayarak bayılır. Kendine geldiğinde mektubu göndermesinin üstünden üç gün geçmiştir. Kendisine mektup gelip gelmediğini sorar ve Madam Perla’dan dairedeki bütün mektupları getirmesini ister fakat gelen mektupların içerisinde beklediği mektup yoktur. Kısacası aşkına cevap alamamıştır. Hastalığı süresince kendisiyle ilgilenen Leman hanım ile bir arkadaşlık başlar. İyileştikten sonra Leman’ı ziyarete gider fakat Leman’ın kendisine söz vermesine rağmen bir iki haftalığına bir yerlere gittiğini öğrenir. Artık tamamen yalnızdır.

 

Hastalığından kurtulan Kadri işe gitmeye başlar ve dairede masasındaki bir mektup dikkatini çeker. Bu mektup beklediği mektuptur. Ayşe ona ne zaman görüşebileceklerini sorar. Kadri bir arabayla Ayşe’ye gider ve bir müddet bekledikten sonra Ayşe ile kapıda karşılaşırlar. Ayşe kocası Ferdi’nin üç gün önce evden ayrıldığını Kadri’ye anlatır. Olayı öğrendikten sonra mektubu sorar Ayşe dostluklarının bozulmaması için mektubu okumadığını söyler. Kadri’den dost kalmaları için söz vermesini istese de buna tam bir cevap alamaz fakat Kadri bunu kendi içinde kabullenir ve Ayşe’ye hastalandığını söyler. Ayşe bakıcısını sorar ve ona teşekkür etmek istediğini söyler. Kadri bunun imkansız olduğunu belirtir çünkü bakıcı üç gün önce evden ayrılmıştır. Bu ilginç bir tesadüftür.

 

Ayşe’den aldığı cevapla Kadri içine kapanır ve kendisiyle söyleşir. Yaptığının yanlış olduğunu bilse de sevgisinin önüne geçemez. Ayşe ile ilk kendisinin tanışması gerektiğini düşünür ve onun ferdiyle evli olmasını haksızlık olarak görür. Bu sevgiyi unutmak için İstanbul dışına çıkmak ister ve Doktor Şekip’ten rapor yazmasını ister. Şekip onun sevdalı olduğunu bilmesine rağmen ona sevgiyle ilgili sorular sorar sonunda Kadri rapor alır. Yolda yürürken Ayşe ile karşılaşır ve ona bir çay bahçesinde Ferdi’yi sevip sevmediğini sorar. Ayşe onu hala çok sevdiğini ve Kadri’ye dost kalmalarını söyleyince Kadri yıkılır. Ayşe Kadri’nin kendisini sevmediğini düşünüyordu çünkü sevseydi açılmazdı ve içinde yaşardı.

 

Ayşe ve Kadri üç gündür görüşmektedir. Kadri onunla çok mutludur fakat aldığı bir telgrafla Ferdi’nin geldiğini öğrenir. Bu Kadri’yi çok sinirlendirir. Fakat Ayşe’ye verdiği söz nedeniyle yine elektrik sosyetesine gider. Ferdi’nin sosyeteye tekrar kabulünü sağlamış bunu Ayşe’ye bir telgrafla bildirmiştir. Elindeki beyaz kağıda ne yazacağını düşünürken Leman hanımla karşılaşır. Ferdinin gelişiyle Leman’ın gelişi arasında bir bağlantı kurarak ikisi bir ilişki oluğunu anlar. Artık beyaz kağıda ne yazacağını bilir.

 

Söz verdiği gibi Leman’ın evine gider ve içindeki kuşkudan kurtulmak için Ferdi ile aralarındaki ilişkiyi anlatır. Aldığı tepki şüphelerini doğru çıkarır. Ama yine de emin değildir. Bir gün sonra Ferdilere gider ve onla kapıda karşılaşır. Ona seyahatte iki kişi olduğunu bildiğini belirten sözler söyler. Bunları Ayşe’ye anlatmak istediyse de ters çıkabileceğini düşündüğü için Ayşe’nin kocasını daha da sevmesini sağlayacak sözler söyler.

 

Kadri Ayşe’yi görmeyeli bir hafta olmuştur. Gelen bir telefonla Ferdi Ayşe’nin çok hasta olduğunu mutlaka gelmesi gerektiğini söyler. Kadri o acıyla Ayşe’ye koşar. Kapıda Ferdi karşılar ve onu Ayşe’nin odasına geçirir. O güler yüzlü kadın şimdi solmuş bir vaziyette idi. Eğilerek ellerini avucuna alarak öpmeye başlar. Bu öpüş çok farklıydı çünkü Ayşe ölüme gidiyordu ve bir daha görmeyeceğinin ateşi vardı. Bir aralık Ayşe gözlerini açtı ve dolapta ona ait bir şey olduğunu söyledi. Kadri dolabı açarak kendisine yazılmış mektubu aldı. Sonra Ayşe uykuya daldı. Kadri odadan çıkarak doktor Şekip’i getirdi. Fakat bahçe kapısından giren imam onu korkuttu ve bu korkularında yanılmadığını Doktor Şekip’in sözleri doğruladı. Artık bu evde ona ait bir şey kalmadığını düşünerek evden ayrıldı. Yolda yürürken eli mektuba çarpar sanki eli Ayşe’nin mezar taşına çarptığını düşünür ve hıçkırıklara boğulur.

 

Kadri Ayşe’nin ölümünden duyduğu üzüntüyle evine gider ve mektupları okur. Ayşe’nin mektuplarını yırtmadığını yok etse bile kalbine nakşettiğini yazmıştır. Kadri bir an duvara bakar ve Ayşe’yi kaybettiğini anlar. Tan ağarırken Hadika sokağına varır ve son bir kez Ayşe’nin evine bakar. Kadri Ayşe’nin evine bir buse yollar ve ruhu refaha kavuşur.

 

Kadri Ayşe’nin mezarına sadece bir demet gül götürür ve bir daha mezara gitmez. Artık kendisini ona adamıştır. İşle ilgilenmekte dairede kimseyle konuşmamaktadır. Bu arada Ferdi’nin evindeki bakıcı Hanife’yi kendi evine alır. Bunda Ferdinin Hanife’yi evden kovması etkilidir. Bir gün Ayşe’nin mektubunu kalbine nakşettiğini anlar artık onu kalbinde yaşıyordur. Böyle aylar geçer ve bir gün üzgün bir halde Doktor Şekip’i görür. Şekip çok sevdiği bir hastasını kaybetmiştir ve ölümü ayrılık olarak görmektedir. Ama Kadri böyle düşünmez çünkü sevdiğini kalbinde yaşatmaktadır.

 

Leman hüzün ve kederden birkaç hafta içinde yaşlanmıştır. Sevgilisiyle buluşmak için gara gider fakat sevgilisi gelmeyince eve (bilgi yelpazesi.net) döner. Kapıda Kadriyle karşılaşır. Lemanla biraz konuştuktan sonra ona yardım etmeyi düşünür ve Ferdiyle tekrar konuşmak ister ama bunu yapmaz.

 

Bir gün Ferdinin evine haciz geldiğini öğrenir ve eşyaların satılmasını önlemek için Hadika sokağa gider. Ferdiyle konuşur.

 

Ferdi dağınık ve pis bir haldedir. Ferdi Kadri’ye eşinin onu sevdiğini bedenen olmasa bile ruhen onun olduğunu söyler. Bir bağırışmadan sonra kadri ona yardım edeceğini söyler ve Leman hanıma dönmesini ister fakat Ferdi bunu kabul etmez. Ferdi bir kumarbaz olduğunu ve tek amacının Amerika’da bir kumarhane açmak olduğu söyler ve evden ayrılırlar. Kadri’nin artık ruhu rahattır çünkü Ayşe’nin istediği şeyi yapmıştır.

 

Olayların üzerinden iki yıl geçer. Kadri perşembe akşamları bir yere gider ve dinlenmiş olarak döner. Madam Perla bunu ne kadar araştırdıysa da bulamaz. Birgün toplantıdan dolayı gideceği yere gidememiş seyahatini cumaya erteler. Eve vardığında Hanife hanım kapıyı açar. Artık Hanife hanım buraya bakmaktadır. Burası ferdinin boşalttığı kadrinin en mesut günlerini yaşadığı Hadikapı’daki yerdir. Her şey yerli yerindedir. Masaya iki kişilik yemek hazırlanmıştı. Kapı çalar ve Leman farklı duygularla geldiği bu evde Kadriyle karşılaşır. Konuştuktan sonra gitmek için ayaklanır fakat Kadri’nin işaretiyle bir yere oturur. Kadri’nin anlattıkları sonunda hıçkırıklara boğularak evden veda etmeden ayrılır. Bunun üzerine Kadri bir anda burada yaşamaya karar verir. Gözlerini boş sandalyeye diker ve şu sözleri mırıldanır:

 

İşte ben seni böyle seviyorum Ayşe!

 

Ve sana kavuşacağım güne ve saate kadar “bu gönül seni böyle sevecek”.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: