Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BUNUN ADI FİNDEL ÖZET KİTAP ÖZETİ FRİNDLE ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Andrew Clements

 

Sayfa Sayısı: 112

 

Kitapla İlgili: Edebiyatı Derneği tarafından "En İyi İngilizce Çocuk Kitabı" dalında verilen 2016 Phoenix Ödülü’nü kazanmıştır.

 

Kitabın Konusu: "Findel" kelimesinin doğarken ne gibi aşamalardan geçtiği, bunun için yılmadan mücadele verildiği anlatılıyor.

 

Kitap Özeti:

1987 yılında Westfield’daki Lincoln İlkokulu'nun beşinci sınıfının ilk gününde Nick (Nicholas Allen), sınıf öğretmenleri Bayan Granger'ın katı, gelenekçi bir öğretmen olduğunu öğrenir. Nick’in şakacı yapısı ve yıkıcı sorularla sınıfı canlandırmaya çalışması Bayan Granger’ın şakalara karşı çok az hoşgörülü olması ikili arasında savaşı başlatır.

Nick bir gün, sınıfta dile getirilen her kelimenin anlamının nereden geldiğini sorarak sınıf tartışmasını raydan çıkarmaya çalışır. Bayan Granger ise ona cevap vermek yerine, kelimelerin kökeni üzerine araştırma yapması ve bir makale hazırlaması ödevini verir. Bu ödev üzerinde çalışırken, Nick kelimelerin neden böyle adlandırıldığını sorgulamaya başlar. “Tükenmez Kalem” kelimesini yeniden adlandırmaya karar verir ve alternatif olarak tükenmez kaleme “findel” kelimesini bulur.

Ertesi gün derste, raporunu verdikten sonra, Nick tükenmez kalemi tanımlamak için findel kelimesini kullanmaya başlar. Kısa süre sonra sınıf arkadaşlarının ilgisini çeker. Kelimenin okula yayılması uzun sürmez ve farklı sınıflardan öğrenciler de bu kelimeyi kullanmaya başlar. Ancak Bayan Granger başından beri bu kelimeyi beğenmemiştir ve kullanımı yayıldıkça bu yeni adı giderek daha saygısız bulur. Bayan Granger, Nick’e artık o kelimeyi kullanmayacağına dair bir mektup imzalatarak kelimenin kullanımını durdurmaya çalışır. Ancak kullanım durmaz.

Kelimenin daha fazla yayılmasını engellemek için, Bayan Granger, “findel” dediğini duyduğu her öğrenciyi cezalandırmaya başlar. Böylece o günden sonra kalem yerine "findel" kelimesini kullanan çocuklar okul çıkışında okulda kalıp yüz kere "Bu cezayı bir kalemle yazıyorum." diye yazmaya başlarlar. Ama bir süre sonra bu cezayı da oyuna çevirip kalem yerine "findel" yazarlar.

Ceza hiçbir işe yaramadığı gibi "findel" sözcüğünün tüm okula yayılmasına da sebep olur. Bu yüzden bu oyuna bir son vermek isteyen müdür, Nick'in ailesiyle görüşmeye gider. Ailesi özellikle de annesi Nick'i destekler. Böylece bu görüşme de sonuçsuz kalır. Zaten artık iş, Nick'in engel olamayacağı kadar çığcından çıkar.

Judy Morgan adlı bir muhabir vakit kaybetmeden okula gidip araştırma yapar. Hem müdürle, hem Bayan Granger'le hem de öğrencilerle görüşür. Böylece ilgi çekici bir haber hazırlar, bu sayede "findel" bütün kasabaya yayılır.

Kasaba gazetesinde yayınlanan haber büyük bir yankı uyandırmakla kalmaz önemli bir haber kanalının da dikkatini çeker. Kanal hem Nick ve ailesi ile hem de Bayan Granger ile röportaj yapar. Böylece "findel" Nick'in tahmin edemeyeceği kadar büyük bir kitleye ulaşır.

Kelimenin bu kadar popülerleşmesi yatırımcıların da hoşuna gider. Zengin bir yatırımcı olan Bud Lawrence bu kelimeyi markalaştırarak çeşitli ürünler üretmeye başlar. Ama daha sonra telif sorunu yaşamamak için Nick'in babasıyla görüşerek Nick'e de bu markadan iyi bir hisse verir. Böylece Nick'in adına açılan hesapta Nick'in geleceği için para birikmeye başlar.

Söz ülke çapında yayıldıkça Westfield findelin orijinal evi olarak ün kazanır. Bu gelişmeler Nick'i eskiye göre durgun bir hale getirir. Yayılan bu ün Nick’i eski şakalarını yapma konusunda korkutur ve Nick (bilgi yelpazesi com) daha sessiz ve çalışkan bir öğrenci olur. Bayan Granger Nick ile konuşur. Onu kendisi olmaya devam etmesi için cesaretlendirir. Onun yıkıcı doğasını her zaman takdir etmese de buluş yeteneğini takdir ettiğini ve kendisi olmaya devam etmesini gerektiğini söyler. Bu konuşma Nick’e ortaokula giderken hayata yeni bir bakış açısı kazandırır.

Yıllar sonra Nick hesabındaki parayı kullanabilecek yaşa gelir. Parasını güzel bir şekilde değerlendirirken yıllardır kendisinden desteğini esirgemeyen ailesini de unutmaz. Ayrıca Bayan Granger’dan bir paket alır. İçinde “findel” kelimesi resmen tanınan ilk sözlüğünün yanı sıra bir de not vardır. Bayan Granger, onu durdurmaya çalışmasının yanlış olduğunu anladığını ve şimdi tüm öğrencilerine findel kelimesinin nasıl ortaya çıktığını öğrettiği yazıyordur. Düşman olarak başlayan öğrenci ve öğretmen ilişkisi, dostlukla sonuçlanır.

 

Kitabın Ana Düşüncesi: İnsanlar amaçlarına ulaşmak için yılmadan çaba göstermelidirler.

 

Kitabın Kişileri, Karakterleri, Şahısları:

Nick (Nicholas Allen): Hayal gücü yüksek, amacına ulaşmak için gayreti elden bırakmayan, şakacı, zeki, iyi kalpli, lider, yardımsever bir kişi

Bayan Granger: Katı, gelenekçi, dünyanın en önemli kitabının sözlük olduğuna inanan, öğrencilerin kelime dağarcıklarını geliştirmeyi kendine en büyük hedef sayan, kuralcı, ünlü bir dil bilimci öğretmen

Bayan Allen: Nick’in annesi, pratik zekalı, çocuklarının gelişimine ve hayal güçlerine önem veren bir kişi

Bay Allen: Nick’in babası, gösterişsiz, ilgiden hoşlanmayan, sessiz, sakin bir kişi

Bud Lawrence: Westfield’da çok sayıda başarılı şirketi olan, girişimci, fırsatları iyi değerlendiren bir kişi

 

Olayın Geçtiği Zaman: 1987

 

Olayın Geçtiği Yer: Westfield’daki Lincoln İlkokulu

 

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: