Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BUZLAR ARASINDA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Cemil CAHİT

 

Romanın Özeti

 

Smiston adlı, meşhur, maceraperest bir kaşif, kuzey kutbuna gitmek üzere ‘Kutup Yıldızı’ adında, muazzam bir gemi yaptırır. Yine kendisi gibi maceraperest tayfalar bulur ve yolculuğa çıkar. Gemide; çeşitli milletlerden oluşan tayfalar, kaptan Punç, ikinci kaptan Kokney, Kok namında bir hey’etşinas, Spring adında bir su mütehassısı ve kaşif Smiston vardır.

 

Ve yolculuk günü gelir. Kuzey kutbuna doğru yol alan gemi, küçük tehlikeler atlatsa da, kutba doğru ilerlemektedir. Bu arada, gemide yaşı en küçük olan Türk Mehmet, cesareti, gözüpekliği ve gücüyle herkesin hayranlığını kazanmıştır. Ve geminin gidebileceği en son noktaya varılmıştır. Artık gemi demir atmış, yolculuğa kızaklarla devam edilecektir. Mehmet (bilgi yelpazesi. com) Hey’etşinas Kok, Spring ve zenci Zambo, Smistan’la birlikte yolculuğa devam ettiler. Yolculuğun bu bölümünde ise, zorluklar daha da artar. Buzlar kırılmaya başlamıştır ve artık ekip açlık ve soğuğun yanında kutup ayılarıyla da mücadele etmek zorundadır.

 

Ve bir gece, Türk Mehmet kopan ekipten uzaklaşan bir buz dağıyla birlikte, farkında olmadan ekipten ayrılır, kaybolur. Aç, susuz ve yalnız başına haftalarca yaşar. Keşif ekibi de aynı durumdadır. Tam hayattan ümidini kesmişken, Mehmet ekibi bulur ve daha sonra kurtulurlar.

 

Roman Değerlendirmesi

 

Eseri değerlendirirken, her şeyden önce, bunun bir çocuk romanı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Evet bir çocuk romanından çok karmaşık bir kurgu, ilginç entrikalar, karmaşık ve ağar diyaloglar beklenmemelidir.

 

Bunun yanında, eserin yazıldığı dönemi de dikkate almamız gerekiyor. 1932 yılında yayınlanmış olan bu eser, Cumhuriyet sonrası edebiyatımızın ilk örneklerinden. Ve de ‘Çocuk Edebiyatı’ literatürümüzün ilk eserlerinden. Yani, eserden çok şey beklemek bence hata olur.

 

Konu, çok sıradan, yada çok olağandışı değil. Bir keşif, bir macera. Olaylar, sorunlar çok karmaşık değil. Anlamak gayet kolay. Eserin kahramanı ise, bir Türk. Yazarın eserine bir Türk’ü, çok güçlü, cesaretli ve akıllı olarak düşünmesi açıkçası pek şaşırtıcı değil. Kongo’lu bir zenci olan Zambo, bence çok daha ilginç karakter. Onunda, yalnızca kar ve buz görmek için, çok büyük tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkması, gerçekten çok ilginç.

 

Yazar, öğretme fikrini oldukça başarılı uygulamış. Coğrafi terimlerin ve olayların açıklandığı çoğu bölüm var fakat istatistiksel bilgiler çok yer tutuyor ve okuyucuların çocuklar olduğunu düşünürsek, bu doğru değil.

 

Ve benim dikkatimi çeken son nokta ise, yazarın, kitabın bazı bölümlerinde, eserini çocuklara yazdığını biraz unutmuş gibi görünmesi. Mehmet, kitabın baş karakteri, kolayca özdeşleşebilecek bir karakter fakat Mehmet örnek alınacak bir hayata sahip değil, dünyadan bir beklentisi yok ve her an ölüme çok yakın. Bunun, okuyucuları çocuklar olan bir kitaba pek sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Ve kitabın son bölümlerindeki felaket, bence çok ilginç. Kahramanlar buzların üzerinde yapayalnız ve çaresiz fakat kutup ayılarını vurmaları ve onların etlerini çiğ çiğ yemeleri bir çocuğun okuyacağı romanda bulunması gereken tarzda olaylar kesinlikle değil.

 

Sonuç Olarak ben, eserin yazıldığı dönem göz önüne alındığında, eserin varlığını çocuk edebiyatımız açısından sevindirici buluyorum. Fakat bence eksiler artılardan çok, yani eser başarılı değil.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yazan : emine..malatya
->Yorumu: merhaba ben bu romani yani buzlar arasinda romani çok begendim herkese tavsiye ediyorum,. çünkü insana buzun önemini anlatan bir romannnnnnnnnn...............

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: