Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÇALINMIŞ ÇOCUKLAR ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KEMALETTİN TUĞCU

 

1. Romanın Özeti:

 

Bay Rıdvan yemek için sofraya oturulduğunda Ayşegül’ü görmeyince, Ayşegül’ün nerede olduğunu sorar. Selim bodrumda olduğunu söyleyince Bay Rıdvan’la Ayşegül’ü bodrumdan çıkarırlar. Bay Rıdvan bir daha Ayşegül’e dokunanı bodruma kapatacağını söyler. Bu durum Selim ve Ayşegül’e evdekilerin daha kötü davranmalarına neden olur ancak kim Ayşegül’e dokunacak olsa Selim onlara bodruma kapatılma cezasını hatırlatır.

 

 

Evdekilerin yapacağı işleri daha çok Selim ve Ayşegül yapar. Evdekiler artık Ayşegül’ü dövemezler ancak üzerine yürür, arkasından bir şeyler fırlatırlar. Özellikle aşçı ne vakit Ayşegül’ü görse ya küfür eder ya da ona bir şeyler atar.

 

Bir gün Ayşegül, Bay Rıdvan’ın terliklerini verirken koynunda sakladığı ekmeği yere düşürür. Bay Rıdvan çok kızar ve durumu araştırır. Aşçıyı da zorla konuşturarak gündüzleri Selim’e ekmek verilmediğini ve diğer olayları öğrenir. Bunun üzerine Bay Rıdvan artık Sekim ve Ayşegül’ün gereksiz hiçbir iş yapmayacağını söyler. Buna çok sinirlenen aşçı Selim’e mutfakta bir tuzak hazırlar. Kedi diye bağıracak, Selim mutfağa koşacak, aşçı da kediye vuracak yere Selim’e vurup, Selim’den intikam alacaktır. Aşçı planını uygulamaya başladığında, Selim yerine oradan geçen Bay Rıdvan Mutfağa girer ve süpürgeyi kafasına yer. Kurulan tuzağı fark eden Bay Rıdvan, aşçıyı döverek işten kovar.

 

O günden sonra Ayşegül ile Selim’e kimse el kaldırmaya cesaret edemez. Şimdi sıra Bay Rıdvan’ın çocuklarına gelmiştir. Onlar babalarının bu iki öksüzü kayırmasını çekemezler. Ekrem bir gün kardeşlerini alıp çiftliğe gezmeye çıkar. Korktuğu için kardeşlerine bahaneler bulur ve geri dönerler. Diğer gün yol göstermesi ve yiyecekleri taşıması için Ayşegül’ü de yanlarına alarak çiftliği gezmeye çıkarlar. Ekrem’in önerdiği bir yoldan giderler ki, karşılarına koşarak kendilerine doğru gelen bir inek çıkar. Hepsi çığlık atar, Ayşegül ineği geri çevirmeyi başarır. Ekrem, Selma ve Güzin korkudan hasta olurlar.

 

Ekrem eve gelir gelmez “kudurmuş inek vardı” diye bağırır. Akşam eve gelen Bay Rıdvan çocuklarını hasta görünce olayı öğrenmeye çalışır. Çocuklarının anlattıklarına göre suçlu Ayşegül’dür. Başka bir gün Selim’in eşeğe binmesini kıskanan Ekrem inat ederek eşeğe biner ve düşer. Bay Rıdvan’a yine Selim’in suçlu olduğu anlatılır.

 

Daha fazla dayanamayan Selim kardeşi Ayşegül’ü de yanına alarak çiftliği terk eder. Hasan dayı onlara yolda yemeleri için biraz yiyecek verir. İki kardeş kasabaya gidip iş bulmaya karar verirler. Yolda dinlene, dinlene giderler. Yoldan geçen bir otomobilden inen adam çocuklara Sarıçalı köyünü sorar ve on iki yıl önce çalınan çocuklarını aradıklarını (bilgi yelpazesi. com) söyler. Otomobilli adam Sarıçalı’da Değirmenci Ali’yi aramaya giderken Selim ve Ayşegül’e para verir. Selim ve Ayşegül kasabaya giderken otomobilli adamın verdiği parayla köylerden yumurta satın alırlar. kasabaya vardıklarında pazarda yumurtaları kar ederek satarlar.

 

Bir geceyi parkta geçirdikten sonra hana giderler. Bir süre handa yaptıkları işlere karşılık küçük bir odada kalırlar. Selim gündüzleri yine bir şeyler alıp satmaktadır. Bir hafta geçip paralı müşteriler gelmesiyle handaki odalarını kaybeden öksüzler, yağmur yağdığı için bir eve sığınırlar. Evin hanımı başta razı olmaz sonra bir gecelik ahırda yatmalarına izin verir. Sabah bahçeyi tertemiz gören ev hanımı öksüzlerin ahırda kalmalarına izin verir. günler geçip giderken Selim ve Ayşegül Mercan adında bir sıpa satın alırlar. Evin hanımı sıpanın sevimliliğine dayanamayıp, Mercanın da ahırda kalmasına izin verir.

 

Aradan haftalar geçer, bir gün Selim pazarda yumurta satarken otomobilli adam gelir. Selim’e oğlu Kaan’ı bulamadıklarını ve kendisini evlat edinmek istediklerini söyler. Otomobilli adam Ayşegül ve Mercanı da almayı kabul edince, o akşam evlerine yemeğe giderler. Otomobilli adam yani Cevat ve eşi Nebile ile tanışırlar.

 

Cevat Bey ve Nebile’nin oğlunu çalan kişinin adı Şaban’dır. Cevat Bey daha önce yaşadıkları çiftlikte çalışan iri yarı, mavi gözlü, çatık kaşlı bir adam olan Şaban’ın boynunda bıçak izi olduğunu söyler. Cevat Bey en son kendilerine gelen bir mektubun okunan kısımlarından çocuklarının nerede olduğunu Sarıçalı’da Değirmenci Ali’nin bileceğini anladıklarını söyler.

 

Sabah erkenden Selim Kaan’ı bulmak için köyün en yaşlısı olan Hasan dayıdan bilgi almaya gider. Hasan dayı aynı zamanda Selim ve Ayşegül’ü küçükten beri bakıp, gözeden Bay Rıdvan’ın çiftliğindeki bekçidir. Hasan dayıyı bulduğunda Selim öğrendiklerine inanamaz. Yıllardır kardeşi olduğunu zannettiği Ayşegül, kardeşi değildir ve o da kendisi gibi çalınmış bir çocuktur.

 

Selim ve Hasan dayı, Cevat Bey’in evine gelirler. Hasan dayı öncelikle Ayşegül’ün bebeklik eşyalarını ve bir apartman isminin yazılı olduğu kağıdı Cevat Bey ve Nebile’ye verir. Anlaşılan bu eşyalar Demirellerin yıllar önce çalınan kızlarına aittir. Hemen telgraf çekilir. Demireller geldiğinde Ayşegül annesi Güler’i ve babasını bulmuş olur. Ayşegül Selim’in kardeşi olmadığını da öğrenir. Hasan dayı bir şeyler anlattıktan sonra Selim de kendisinin Cevat Bey ve Nebile’nin oğlu olduğunu söyler.

 

Herkes toplanıp Çamlıca’da bir köşke yerleşirler. İki aile birlikte yaşarlar. Hasan dayı ve Mercan da köşkte mutludurlar. Selim ve Ayşegül hiç ayrılmasın diye küçük yaşta nişanlanırlar. Artık etraftakiler onlara küçük nişanlılar derler.

 

2. Romanın Konusu:

 

Çalınmış çocuklar adlı romanda annesi ve babası olmayan, önceleri bir çiftlikte yanaşma olarak kalan iki çocuğun bütün güçlüklere rağmen yılmamaları ve sonunda mutluluğa kavuşmaları anlatılıyor. İki çocuk birçok zor duruma rağmen güçlüklerden yılmıyorlar, imkansız denilebilecek işlere cesaret ediyorlar. Yaptıklarının karşılığını da alıyorlar.

 

3. Romanın Ana Fikri:

 

Çalınmış Çocuklarda mücadele eden insanların, zorluklar karşısında umudunu kaybetmeyen insanların ileride amaçlarına ulaşabileceği anlatılıyor. Bu romanda vurgulanmak istenen fikir iyilerin her zaman kazanacağı ve kötülükten bir iş çıkmayacağıdır.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**

->Yorumu: çoook güzel site elinize sağlık emeği geçen herkeze TEŞEKÜR EDERİM YÜKSEK NOT ALMAYI BEKLİYOM
->Yazan: adem

>Yazan: burcu
>Yorum: benim istedigim kitap özeti yok ama çoooook güzel bir site arkadaslarima söyliyecem umarim onlar çok yararlanirlar .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***