Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÇETE ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Refik Halid KARAY

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Rus çarı Prensesi NİNA DANİLOVİǒin, Fransız Ernestie ile evliliğinden sonra Suriye’deki yaşamı; Adana’da bulunan hazineyi almak istemesi ve bu hedefe ulaşmaya çalışırken çete komutanı KIRAN BEY’le yaşadığı aşk anlatılmaktadır.

 

 

Kitabın Özeti:

 

 

Nina Daniloviç, Beyrut’ta Lübnan Fransız yüce Komiserliği istihbarat dairesi âmiri Kolonele Kilikya’ya gitmek istediğini söyler. Kolonel prensesin bu sıralarda Kilikya’ya gitmesinin tehlikeli olduğunu belirtir. Nina Adana’ya eski Osmanlı İmparatorluğunun hazinesini bulmak için gitmek ister. Bu bir ton altını bulup zor durumdaki ülkesini kurtaracaktır.

 

Adana’ya gitmek için iki yol bulunmaktadır. Bunlardan biri Rayak-Halep üzerinden doğrudan doğruya trenle, ikincisi ise vapurla Mersin’e giderek oradan trene binmektir. Halep-Adana arasındaki demir yolunun çeteler tarafından bozularak askeri bir trenin baskına uğratıldığı ve bu yolun tehlikeli olduğu bilinmektedir. Tek yolun Suriye iskelelerine kıyı boyu kereste getiren gemilerin kiralanarak Yumurtalık’a çıkmak olduğu savunulur.

 

Askerliğini Atğm. Olarak yapan Fransızca hocası Nezih Suad’a eski komutanı Bnb. Recep Bey tarafından bir mektup ulaşır. Mektupta “Vaadimi tutuyorum, seni cepheye çağırıyorum. ” diye yazar.

 

Nezih Recep Bey’in karargahına varır. Recep Bey Fransız kuvvetlerine karşı Amanoslardaki çetenin komutanlığını Nezih’e vermiştir. Artık Nezih’in ismi Kıran Bey, on altı kişilik çetenin ismi de Kıran Bey Çetesi olmuştur.

 

Kıran bey çetesinin şöhreti her tarafa yayılır. kürt çeteleriyle anlaşmalar, birleşmeler olur. Kıran Bey adı dilden dile, ilden ile döne dolaşa çığ azameti almıştır.

 

Nina yola çıkmış fakat yumurtalık’a 1 mil kala takip edildiklerini anlar ve gemiden kaçar. Gemiyi basan finikler herkesi öldürür ama prensesi bulamaz. Prensesin kaçtığını anlayıp arkasından ateş ederler. Bu sırada Kıran Bey çetesinin iki elemanı yoksulla öksüz orada bulunmaktadır. Kızı baygın olarak görürler ve Kıran Beyin yanına götürmek için hareket ederler.

 

Kıran Bey kızın yanına gittiğinde kız hiç konuşmamış ve korkmuştur. bir kaç gün daha konuşmaz güzel prenses fakat Kıran Bey’den zarar gelmeyeceğini anlayınca herşeyi anlatmaya başlamıştır.

 

Nina Rus Çarının kızı olduğunu, finiklerin baskılarıyla Rusya’dan kaçtığını, bu sırada Franız yzb. Ernest ile tanışıp evlendiğini, Adana’ya Osm. İmp. hazinesini bulmak için geldiğini fakat finiklerin baskınına uğradığını anlatır.

 

Bu konuşmalar Kıran Bey’I etkilemiştir. Nina’nın eşsiz güzelliğinden etkilenen Kıran Bey Ninanın gözlerinden kendini alamamaktadır. Ninada Kıran Bey’den hoşlanmış ona baktığında nur yüzlü İsa’yı hatırlamaktadır.

 

Kıran Beyle Nina birbirlerine deli gibi aşık olurlar ve 4 gün sabaha kadar mutluluklarını paylaşırlar. Taki Recep Beyden haber gelene kadar.

 

Recep Bey, prensesi Fransız kuvvetlerine teslim edilmesini ve daha sonra harekatın başlamasını emreder. Kıran çok evdiği fakat (bilgi yelpazesi.net) düşmanı olduğu Ninadan ayrılmak zorunda kalacaktır. Nina ise hiç bir yere gitmek istemediğini nasıl olsa herkesin kendisini ölmüş olarak bildiğini ve Kıran’ı çok sevdiğini söyler. Ama ayrılık vakti gelmiştir.

 

Sabah olmuştur. Ninayla kıran genç aşıklar gibi birbirleriyle hiç konuşmadan ayrılacakları noktaya kadar gelirler. Nina’yı her gün Fransız kuvvetlerinin geçtiği noktalardan birine bırakacaklardır. Kıran ile Nina son defa sarılarak ayrılırlar.

 

Kıran hâlâ: Nina’yı düşünmekte idi. gerideki tepeye doğru tırmandıklarında Fransız kuvvetler tarafından pusuya düşürülürler. Nina’da Kıran’ın pusuya düştüğünü görür ve hemen Kıranın yanına gider. kıranla beraber kendi birliğine ateş ederek hem Kıran’ın hemde çete elemanlarının kendisine karşı olan hayranlığını artırır. Fransız kuvvetini yok ederler ve Kıranla Nina ömür boyu hayatlarını birleştirirler.

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Aşkın her engeli aşacağını ve bu uğurda her şeye karşı gelinebileceği anlatılmaktadır.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

KOLONEL: Emir altında kalan ve kendisine zara gelmemesini isteyen bir kişi.

 

YZB. ERNEST: Nina’nın eşidir.

 

NİNA DANİLOVİÇ: Güzel, iyi huylu, ülkesini seven birisidir.

 

NEZİH(KIRAN BEY): Vatansever, iyi huylu, olumsuz bir durumu benimsemeyen, yakışıklı bir çete reisidir.

 

RECEP BEY: Türk kuvvetlerinin başıdır.

 

YOKSUL VE ÖKSÜZ: Kıran bey çetesinin en önemli elemanlerıdır.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):