Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÇETE ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: REFİK HALİD KARAY

 

Konusu: Eserde İstanbul’da Fransızca öğretmeni olarak çalışan Nezih Suat’ın Türk topraklarının işgalini hazmedemeyerek düşmanlara karşı savaşmak için Kıran takma adıyla çete oluşturması ve Anadolu topraklarının kurtuluşundaki başarıları anlatılmaktadır.

 

Özeti:

 

 

Anadolu’nun dört bir yanından işgal edildiği dönemlerde halk içten içe direnişlere başlamıştı. Çünkü Türk halkı esir yaşamaya alışık olmayan özgürlüğüne hürriyetine düşkün vatansever bir milletti.

 

Bu direniş hareketleri önceleri çeteler halinde belirdi. Roman Kurtuluş Savaşımızda büyük başarılar elde eden ve yabancılara kan kusturan çetelerden birisinin başı olan vatansever şahsiyet Kıran Bey ile onun çetesi etrafında gelişir.

 

Kıran Bey onun takma adıdır,asıl adı Nezih’tir. Nezih İstanbul’da Fransızca öğretmenliği yapmakta idi. İçten içe kendisine vatanının işgal atında olduğu halde onun buna nasıl seyirci kaldığını sormaktaydı. Bir akşam evine dönerken evinin önünde onu beklediği mektubu getiren kişiy buldu. İçeri girdiler, mektup çete kumandanı Demir Bey’den geliyordu. Ona artık bir çete kurup direnmesinin zamanının geldiğini bildiren bir mektup göndermişti.

 

Nezih ve arkadaşı hiç vakit kaybetmeden yola koyuldu ve o zor şartlar altında Demir Bey’in yanına gittiler. Demir Bey evvela onlara biraz coğrafya bilgisi verip barınacakları yerlere ve işgal edilecek yerleri belirledi. Sabah Kıran Bey ve çetesi yola koyuldu. Bir çatışma sonucu yanındaki arkadaşlarını kaybetti ve üç kişi kaldılar. Yoksul,Öksüz ve Kıran Bey üçü yeniden kuvvet kazanmak amacıyla Amanos dağlarına sığındılar.

 

Bu sıralarda Bolşevik’lere karşı savaşan,Çar taraftarı ve Beyaz Rus teşkilatının faal üyesi bulunan,Anadolu’daki Fransız işgal kuvvetleri komutanı Yüzbaşı Ernest’in karısı Nina, kocasının yanına gitmek üzere Anadolu’ya hareket etti. Yanına Bekirof’u da alarak Hüdaverdi adında bir oduncu teknesiyle kaçmaya çalışır derken Kominist Rus ajanlarının saldırılarına uğradılar çarpışma sonucu Bekirof öldü ama Nina Yoksul ve Öksüz’ün yardımıyla kurtuldu. Kadını Kıran Bey’in kaldığı yere götürüler. Nina ilk başlarda hiç konuşmadı suratına astı ve öylece oturdu. Ama sonraları aralarındaki muhabbete katıldı. Şivesindeki değişiklik, onun şirinliği ve güzelliği onların hemen Nina’ya ısınmasını sağladı. Bir de Türkçe konuşması onları büsbütün şaşırtmıştı.

 

Yoksul ve Öksüz bir gün yardım etmek için köye inmişlerdi. İki üç gün hiç Kıran Bey’in yanına uğramadılar bu sırada Kıran Bey ve Nina arasında hissi bir ilişki başladı. Kıran Bey önceleri sıradan bir insan olduğunu düşünüyordu fakat Nina bütün hayatını, inişlerini, çıkışlarını, kim olduğunu, nereden geldiğini anlatınca Kıran Bey çok şaşırdı. İkisi de aradığı (bilgi yelpazesi.net) aşkı birbirlerinde buldu. Nina evliydi ama eşini sevmiyordu. Birlikte çok güzel günler geçirdiler ama ikisi de ayrılacaklarını biliyorlardı. Son gün hayaller kurdular. Çok güzel hayallerdi bunlar, imkansız, ulaşması güç. Evlendiklerinde kızlarının isminin ne olacağını onu nasıl çağıracaklarını bile kararlaştırmışlardı.

 

Sabah olmuş Yoksul ve Öksüz yanlarında altı kişi ile dönmüşlerdi. Artık ayrılık vakti gelmişti. İkisi de ayrılmak istemiyordu ama buna mecburdular, çünkü Kıran için vatan vardı her şeyden önemli olan. O sabah birlikte yola çıktılar. Nina dayanamayıp son kez Kıran’a sarıldı ve ayrıldılar. Ayrılmalarından bir müddet sonra Nina sürünerek gelip etraflarının sarıldığını haber verdi.

 

Kıran ve çetesi bir Ermeni çetesinin baskınına uğramıştı. Bu çatışma sırasında elinden vurulan bir çete elemanının yerine Nina geçerek bir Türk gibi savaştı. Sonunda kurtulmuşlardı. Bu olay üzerine Nina gitmekten vazgeçti ve çeteye girdi. İstiklal Harbi kazanıldı. Vatan artık bağımsızdı. Nina’nın öldüğünü düşünen yakınları onu bir daha hiç aramamışlardı. Yıllar geçti. Türk askerleri sonunda Hatay’a da girdiler ve orayı da ülke topraklarına kattılar. Kıran Bey artık amacına ulaşmıştı çünkü vatan bağımsızlığa kavuşmuştu. Kıran Bey Hatay milletvekili seçildi ve Nina ile evlendi. Gülcihan isimli bir kızları oldu. Mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürdüler.

 

Ana Fikir: Üzerinde yaşadığımız, her karışı için canına feda ettiğimiz vatanımızın her şeyden önemli olması.

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

KOLONEL: Emir altında kalan ve kendisine zara gelmemesini isteyen bir kişi.

 

YZB. ERNEST: Nina’nın eşidir.

 

NİNA DANİLOVİÇ: Güzel, iyi huylu, ülkesini seven birisidir.

 

NEZİH(KIRAN BEY): Vatansever, iyi huylu, olumsuz bir durumu benimsemeyen, yakışıklı bir çete reisidir.

 

RECEP BEY: Türk kuvvetlerinin başıdır.

 

YOKSUL VE ÖKSÜZ: Kıran bey çetesinin en önemli elemanlerıdır.

 “ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: