Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÇİÇEKLER BÜYÜR ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: EMİNE IŞINSU

 

Eserin Konusu:

 

İlay-Mehmet Ali aşkı etrafında Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşlarına, Rusya etkisiyle Bulgar Hükümetleri’nin uyguladığı, insanlık utandırıcı ve kanlı baskılar anlatılmaktadır.

 

Eserin Ana Fikri:

 

İnsan, tutsak olmamak, özünü unutmamak ve ülküsünü devam ettirecek nesillerin yetişmesi için beyninden, sevdasından hatta bedeninden bile vazgeçer. Yeni çiçeklerin büyümesi için kendini toprağa gübre yapar.

 

Romanın Özeti

 

 

Roman, İlay’ın sevdiği adamı, Mehmet Ali’yi, öldürdükten sonra çocukluğunda yaşadığı, olayları hatırlamasıyla başlar.

 

Yıl, 1960’lardır. İlay, orta okul birinci sınıfta okumaktadır ve 12 yaşındadır. İlay, derslerinde çok başarılıdır. İlay ve ailesi Bulgaristan’ın Deliorman Köyünde yaşayan bir Türk ailesidir. İlay’ın babası Kemal Efendi ve annesi Zehra gelin toprakta çalışan işçilerdir. İlay’ın dedesi, Hüseyin dede, ise çalışmaz. Zehra gelin İlay’ın doğumunda hastalandığı için kısır kalır. Bu yüzden İlay’dan başka çocuğu yoktur. Kemal Efendi karısının kız doğurmasından ve kısır kalmasından sonra hayata küser. Karısını ve kızını sürekli azarlar. Hatta onları adam yerine koymaz. İlay,okul zamanlarının dışında sürekli dedesiyle birlikte olur. Dede yaklaşık 100 yaşındadır. Birçok savaş yaşamıştır. Dede, Osmanlı Devleti’ne ve Türklüğüne son derece bağlıdır. İlay’ın Osmanlı Devleti’ni sevmesi ve Türklüğüne bağlı olması dedesinin sayesindedir. Çünkü, İlay’ı dedesi yetiştirir. İlay, okulda öğretmenlerinin sürekli Osmanlı’yı barbarlıkla suçlayıp, Rusları övmesine kızar fakat hiçbir şey yapamaz. Çünkü, Osmanlı taraftarı herkes işkenceyle öldürülür. Ayrıca İlay okuyup doktor olmak ister. Bu yüzden derslerde Rusları över.

 

İlay, Mehmet Ali, Fatma ve Vera sınıf arkadaşıdırlar. Vera Bulgar’dır. Mehmet Ali ve Fatma ise Türk’türler. Mehmet Ali Türk olmaktan son derece huzursuzdur. Çünkü köyde Türk olanlar adam yerine bile konmaz. Mehmet Ali’nin annesi kendini öldürmüştür. Babası, Con Ahmet, ise ahlaksız herifin biridir. M. Ali babasını sevmez.

 

Mehmet Ali ve İlay küçüklükten beri birbirlerine aşıktırlar fakat söyleyemezler. Çünkü sürekli rakip halindedirler ve inatçıdırlar. İlay ve Mehmet Ali orta okul üçüncü sınıfta seçkin komsomol olurlar. Yani küçük çocukları eğitmek için çeşitli görevlerde yer alırlar. M. Ali bir akşam İlay’ı sevdiğini söyler. İlay çok mutlu olur ve o da sevdiğini itiraf eder.

 

Bazı akşamlar gençlere konferans verilir. Konferanslarda Bulgar’ların Ruslar’a borçlu olduğu, Osmanlı Devleti’nin barbarlığından, Ruslar’ın Bulgar’a sürekli yardım etmesi gibi konular anlatılır.

 

Komsomol olan Stefan konferans için köye tayin edilir. Stefan 22 yaşındadır. Kollektif çalışmalarında İlay ve Stefan birlikte çalışmaktadırlar. Stefan, İlay’a aşık olur. M. Ali bu aşkı fark eder ve İlay’a söyler. Fakat İlay ilgilenmez. M. Ali’ye sonsuza dek onu seveceğini söyler.

 

Bir gün, İlay ve Stefan yalnız kalır. Stefan bunu fırsat bilir ve İlay’a sevdiğini söyler. Evlenme teklifi eder.

 

Fakat İlay Stefan’a önce doktor olmak istediğini söyler. Bir gün köyde bulunan camiye bir Türk bayrağı asılır ve duvarlara “Türklere muhtariyet”, “80 yıllık Bulgar esaretine son”, “Deli orman Türkleri’ne hürriyet” gibi yazılar yazılır. Bu suçu kimin işlediği aranır. İfade vermek için İlay belediyeye gider ve babasının bu suçu işlediğine dair bir raporu imzalaması istenir. Fakat İlay babasının suçana inanmaz ve raporu imzalamaz. Babası hakkında yazılan rapor ile aslında İlay sınanmak istenir. Çünkü iyibir komsomol dar boğazda babasına bile ihanet edebilmeliki yeri geldiğinde Türkleri bir kalemde silip atsın. Raporu imzalamayan İlayvatan haininin kızı olduğu için okuldan kovulur.

 

Köyde tarım işçisi olarak çalışmasına karar verilir. Babası ise Şumnu’ya mahkemeye sevk edilir. Bir gün Stefan, İlay’a onun tekrar okula gelmesini sağlayacağını söyler fakat M. Ali’den ayrılmasını söyler. İlay bunu kabul etmez. M. Ali liseyi okumak için Veray ile birlikte Yenipazar’a gider. 3 yıl M. Ali ile İlay görüşemezler. Sürekli mektuplaşırlar. İlay’ın (bilgi yelpazesi.net) dedesi hastalanır ve ölür. Bu sırada İlay toprak işçiliğinden alınıp, kooparitife hademelik gibi bir işe verilir. Arif, Rıza, Fatma, İlay arkadaştırlar. Arif ve Rıza İlay’dan büyüktürler. Fatma Arif’e aşıktır. Rıza TEKEZESE’de şofördür. Arif ise iyi bir propagandacı olduğu için askerden döndükten sonra kollektifte çalışmaya başlar. Arif,Rıza,Fatma ve İlay köylerinde teşkilat oluştururlar. Diğer köylerdeki teşkilatlar ile irtibatı Arif sağlamaktadır.

 

İlay’ın annesi, kocasının yanına Şumnu’ya gider. İlay yazmış olduğu mektuplar ile çalışkan komsomol nişanlısının beynini bulandırmak ile suçlanır. İlay tekrar toprak işçisi olur. İlay annesi gittikten sonra Fatma’ların evine yerleşir.

 

M. Ali mezun olduktan sonra tekrar köye döner. Fakat köye dönmesinin sebebi seçkin komsomol kampına İlay’ı önermesi sonucunda M. Ali’den rapor hazırlanması istenir. Bu yüzden köye dönmüştür.

 

M. Ali İlay’a Peter Beron Eğitim Enstitüsüne kaydının yapıldığını söyler. Ayrıca İlay’ında yanında gelmesini ister fakat ülküsü uğruna fikirlerinden vaz geçmez.

 

M. Ali İlay’la evleneceğine dair söz verir ve okula gider. Birkaç ay sonra İlay,Stefan’dan M. Ali ileVera’nın beraber yaşadığını öğrenir. M. Ali gittikten sonra tekrar İlay’ı kollektif işleri sorumlusu olarak işe başlatırlar. 6,7 ay sonra Stefan evlenir.

 

M. Ali İlay’a mezun olduğunu yazar. Fakat kamptan sonra askere gideceğini yazar.

 

Bir gün Arif ölmüş olarak köy meydanına getirilir. Bunu gören Fatma elindeki bıçakla silahlı milislere saldırır ve oracıkta öldürülür. Bunu gören İlay ise “kahrolun gaddarlar,alçaklar,hainler” diye bağırır. Oracıkta bayılır. Gözlerini açtığında ise kendini bodrum katında bulur. Bodrum katında 10-15 kadın,kız vardır. Birkaç gün sonra İlay sorgu için götürülür. İlay gittikten sonra kadınlara milisler tecavüz eder. Stefan,Arif ölmesinden sonra Sofya askeri ceza evinde hela süpürme görevine verilir. M. Ali nişanlısının olaya karışmasından sonra sorguya çekilir ve İlay’ın asla bulgar olmayı kabul etmediğini, marksizme samimiyetle inanmadığını anlatır.

 

İlay bodrumda birkaç ay kaldıktan sonra suçunun olmadığı gerekçesiyle yol ameleliği göreviyle başka bir yere gönderilir. Burada Anna ile tanışır. Anna yol ameliliği yapan kadınların sorumlusudur. Anna İlay’a iyi davranır ve onu korur,yedirir.

İlay’ın aslında korunmasının sebebi köylü onu sevdiği için sözlerine itibar eder diye düşünülmüş. Aslında Stefan’ın yanında sonradan işe başlamasının sebebi de budur. Çünkü Stefan kızı yetiştirecektir.

 

M. Ali eğitim merkezine iş için gönderilince İlay ile evlenip bölgesine gönderilmesi tasarlanır. Böylece halk daha çabuk kandırılacaktır.

 

M. Ali aldığı emirler doğrultusunda İlay ile evlenmek üzere İlay’ın çalıştığı yere gider. İlay,ilk önce M. Ali ile gitmek istemez fakat M. Ali’yi sevdiği için gitmeye razı olur. Önce kasabaya giderler daha sonra Türkiye sınırına yakın bir köye giderler. Orada küçük bir eve yerleşirler,M. Ali kamyon şoförlüğü yapmaktadır. Fakat M. Ali huzursuzdur. Çünkü sürekli gözlenmekten,takip edilmekten yorulmuştur.

 

M. Ali bir gün eve dönerken kaza yapar. Yaralı olarak eve getirilir. Daha sonra İlay ona bakar. Bir gün hemşire M. Ali’nin çantasını getirir. İlay çantayı karıştırır ve M. Ali’den şüphelenmeye başlar. Onun adının Peter Jivkof olarak değiştiğini öğrenir. Sınırda vurulacağını ve M. Ali’nin aldığı diğer emirleri öğrenir.

 

M. Ali, İlay artık her şeyi bildiği için onu öldüreceğini söyler. Fakat tabancasının çantasında olmadığını unutur. Masadan tabancayı alan İlay,M. Ali’yi öldürür. İlay yanı başında M. Ali’nin öylece kalakalır. M. Ali’yi sevdiğini içinden tekrar eder.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

.......

18. **Yorum**
->Yorumu: Tek kelime ile 'mükemmel' bir kitap
->Yazan: Ayşe

17. **Yorum**
->Yorumu: Genclik yillarinda Okuduğum en güzel kitap yazarı tebrik ediyorum
->Yazan: ..

16. **Yorum**
->Yorumu: Hayatımda okudum en guzel kitapti.YIllar oldu okuyali,simdi yine tekrarlamali..
->Yazan: Firuze

15. **Yorum**
->Yorumu: Özet için teşekkürler bana unuttuğum yerleri anımsamamı sağladı. Fakat yorumlara bakıyorum da 'okumuş kadar oldum' diyenler var özet için inanın bana okumuş kadar bile olmazsınız hele de bu kitap için binbir emekle yazılmış ve binbir mesaj içeren bu kitabı bir zorunluluk için değil gerçekten yüreğinizde hissederek okursanız zaman kaybetmiş değil aksine yaşama gayenizin ilk adımlarını bu kitapta bulmuş dahi olabilirsiniz. lütfen okuyun sadece bu kitap için değil ayrıca, kitaplar okuyun lütfen... 
->Yazan: Dilek

14. **Yorum**
->Yorumu: Hayatında okuduğum en güzel kitaplardan birisi. Çok guzel
->Yazan: 

13. **Yorum**
->Yorumu: bu hafta yani pazartesi günü 3 önemli sınavım vardı. Özeti yazanın eline sağlık .... ......... ... ........ .....
->Yazan: ela.

12. **Yorum**
->Yorumu: merhaba ilay benim adımda ilay ismimizin anlami memleketiin ayı demek il eski türkçede memleket demek ay da akşamları gökyüzünde çıkan şey 
->Yazan: ilay.

11. **Yorum**
->Yorumu: çok teşekkür ederim gelecek haftaya sınavım vardı kitabı bulamadım ama sayenizde okumuş kadar oldum :) 
->Yazan: betüş.

10. **Yorum**
->Yorumu: allah razı olsun emeğinize sağlık çok yaşayın arkadaşım
->Yazan: ferzan..

9. **Yorum**
->Yorumu: hayatımda okuduğum en güzel kitaptı
->Yazan: .
->Yazan : sena
->Yorumu: Türkçe öğretmeni de bizden bu kitabın hakkında olan her şeyi yazmamızı istemişti sayenizde yazabildik teşekkür ederiz..
->Yazan : Lizzy
->Yorumu: Elinize saglik yarin da sinavim var.
->Yazan : ilay
->Yorumu: ben ilayin yani kendiadimin hangi anlama geldiginden emin degilim bu kitaptan konulmus annem hafif esen serin bir rüzgar diyor tdk ise ülkenin güzeli su müthis isim ne anlama geliyor bilen var mi.
->Yazan : oktay
->Yorumu: Final sinavinda Emine ISINSU'nun bu kitabindan sorumluyduk, sayenizde okumus kadar olduk çok tesekkür ederim.
->Yazan : xyzt
->Yorumu: ana fikir ve konuyu yazmaniz çok güzel olmus çok tesekkürler özeti güzel çikarmissiniz..
->Yazan : Beyziler Elis
->Yorumu: Okulda bu kitabin sinavi var okuyamadim bu site sayesinde kitabi okumus kadar oldum tesekkürler :).
->Yazan : meryem
->Yorumu: bence kitap mükemmel bir sekilde özetlenmis ve tanitilmis elinize ve yüreginize saglik..
>Yazan: isimsiz
>Yorum: iyi güzel hos fekatt bu kitabi 2 günde okumak zor olan :S dile kolay 456 syf...

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: