Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÇİĞDEM ÇİÇEKLERİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: ALİ GÜR

 

Türk edebiyatında fazla bir yankı yapmamış olan roman konusu ve vermek istediği mesaj açısından diğer romanlardan farklılık arz eder. Yazar bu romanını annesine ithaf etmiştir. Romanın konusuna gelince anne sevgisi ve aşk diyebiliriz.

 

Romanın vermek istediği mesaj ise yani ana fikri her ne koşulda olursa olsun bizim için bütün sıkıntılara katlanmış olan annemizi daima sevip, saymak ve hiçbir suretle annemizi yalnız ve yüzüstü bırakmamamız üzerinedir. Romanın baş kahramanı Buket’ tir. Buket sevgisine son derece sadık, genç yaşta sevgilisi için ailesini terk eden, aşık bir genç kızdır.

 

Buket ile Nevzat birbirlerini sevmektedirler. Ama Buket’ in ailesi onların bu sevgisine karşıdır. Özellikle de babası bu ilişkiyi yanlış bulmaktadır. Fakat ne çare ki onlar birbirlerine ölürcesine bağlıdırlar. Üç yıl ailelerinden gizli olarak görüşürler. Bu üç yıl içindeki aşkları daima bir korkunun üzerine kurulmuştur. Çünkü Buket’ in babasının ilişkilerini duyması onun için ve sevgileri için hiçte iyi sonuçlar doğurmayacaktı. “Yasak olanlar tatlı olur” misali ailesi onları birbirinden soğutmaya çalışırken onlar daha fazla birbirine bağlanıyordu. Artık birbirini görmeden duramaz olmuşlardı.

 

Buket için hayat Nevzat’ın yanında akıyordu sanki. Ev onun için adeta bir mezar haline gelmişti. Evde sürekli bir kenara çekilip ağlıyor ve Nevzat’la konuşamamış olmanın acısı ile çok üzülüyordu. Ama bu durumu o üzülmesin diye Nevzat’a belli etmemeye çalışıyordu. Artık dayanacak sabrı kalmamıştı. Sevgi ve hüsnün son noktaya ulaştığı an gelmişti. Bir gece yarısı aşıklar tekrar buluşmuştur ve gözleri aşklarından başka hiç bir şey görmemektedir. Salkım söğütlerin altında karanlık bir gece... Gece karanlıktı fakat Nevzat’ın Buket’ e sunduğu teklif Buket’ e geceden daha karanlık gelmişti. Çünkü Nevzat Buket’ e kaçmak teklif etmişti. Buket’ i bütün korkuların üzerine bir de kaçmak korkusu titretmiştir. Uzun bir süre sessiz kaldıktan sonra Buket evet cevabını vermiştir.

 

Nevzat işte bu cevaptan sonra Buket’ in kendisini ne kadar çok sevdiğini anlamıştır. Çünkü bu bir kızın en son yapacağı fedakarlıktır. Nevzat, Buket’ in bu fedakarlığı karşısında aciz kalmıştır. Ve onu mutlu edeceğine, sıkıntılı günlerin acısını unutturacağına dair Buket’ e söz vermiştir.

 

Daha sonra ne zaman kaçacaklarını karalaştırırlar. Münasip bir zaman düşünürler ve sonunda karar verirler. Pazar günü kaçacaklardır. Bu ani kararın şoku ile birbirleri ile vedalaşıp ayrılırlar. Artık son karar verilmiştir. Buket eve döndüğü zaman acılar içindedir. Nevzat’ a söz vermiştir fakat bu söz çirkin bir hareket içindir.

 

O gece Buket’ i uyku tutmaz. Anne ve babasını düşündükçe vicdan azabı çekmektedir. Ona senelerce emek verdiklerini, yetiştirip büyüttüklerini, şimdi ise onları bu emeklerine rağmen yüzüstü bırakıp gideceğini düşünmektedir. Fakat uzaktan saadet kokuları da gelmektedir. Evet kesin kararını vermiştir ve kaçacaktır.

 

Beklenen gün gelip çatmıştır. Evde kimse yoktur. Buket oturmuş geceyi beklemektedir. Derken bir ıslık sesi, Nevzat gelmiştir. Bekleyen arabaya atlarlar ve saadete doğru yola koyulurlar. Geceyi bir çobanın yanında geçirirler. Gecede sadece onların ve çiğdem çiçeklerinin kokuları vardır. Onlar için bu koku, aşklarının kukusudur. Artık onları kimse ayıramazdı. Daha sonra Buket’ in anne ve babasının gönlü alınır ardından düğün yapılır. Evet, onlar için saadet günleri başlamıştır.

 

Onlar aşklarını çiğdem çiçeği ile özdeşleştirmişlerdir. Ve artık çiçek solmaya başlar. Çünkü daha evliliklerinin beşinci günüde ayrılık kokuları duyulmaya başlar.

 

Nevzat’ la Buket evlerinin bahçelerinde bir akşamüstü dolaşırken bir asker gelir ve Nevzat’a bir mektup uzatır. Nevzat mektubu açar okur. Sonra imza ederek askere verir. Fakat donup kalmıştır. Beş günlük saadet artık sona ermek üzeredir. Buket anlamıştır. Nevzat asker olmuştur. İkisinin de gözleri yaşla dolar. Güle oynaya geldikleri bağ yolundan ağlayarak ayrılmaktadırlar. Eve dönerler. Evde Nevzat’ın annesi, babası ve kız kardeşi Zehra vardır. Bu haberi onlara da verirler. Bu haberden sonra evi bir hüzün sarar.

 

Şüphesiz en fazla üzülen Buket olmuştur. Üç yıllık bir ayrılıktan sonra beş günlük bir saadet ve tekrar ayrılık. Nevzat’ın gidiş saati gelmiştir. Buket’ le vedalaşırken ona “sana hayat boyunca beni hatırlatacak bir yadigar bırakıyorum” der. Buket iki aylık hamiledir. Buket’ te emaneti bir sır gibi saklayacağına dair söz verir. Nevzat’ı almaya gelen atların ayak sesleri ve kişnemeleri yaklaşmaktadır. Ve Nevzat gitmiştir. Sanki kader Nevzat’ı Buket’ ten kaçırmaktadır. Hasret dolu günler tekrar başlamıştır.

 

Nevzat sık sık hasret yüklü, sevgi yüklü mektuplar göndermektedir. Nevzat gönderdiği ilk mektupta, eğer bir kızımız olursa ona Çiğdem ismini koy diye yazar. Çünkü Çiğdem aşkımızın çiçeği, aşkımızın kokusudur der.

 

İki ay olur ancak Nevzat’ tan mektup gelmez. Sonradan öğrenirler ki, Nevzat ölmüştür. Buket’ in dünyası yıkılır. Hayat onun için bitmiştir artık. Fakat karnındaki çocuğu, Nevzat’ ın emaneti için yaşamını devam ettirmesi gerekmektedir. Nevzat’ a söz vermiştir. Yalnız olduğu bu dönemde evdeki tek tesellisi Zehra olmuştur. Onun evden gitmesini istememektedir. Ardından bir gün sancıları tutar ve beklenen misafir artık gelmektedir. Adını Çiğdem koyalım der fakat çocuk erkektir. Annesi adını Nevzat koyalım der. Artık Buket’ in hayatında yeni Nevzat’ la, yeni bir çiğdem açmaya başlar.

 

Zaman çabucak geçer. Nevzat büyümüş ve genç bir delikanlı olmuştur. Sanki Nevzat küçülmüşte Buket’ in karşısına tekrar dikilmiştir. Nevzat gençleştikçe, Buket yaşlanmaktadır. Nevzat’ ın da askerlik çağı gelmiştir. Eşe dosta veda etmektedir ve askerlik hazırlıklarına başlamaktadır.

 

Bir gün evde Nevzat arkadaşı Kemal ile konuşurken, Buket konuştuklarını işitir. Buket’ in anladığına göre Nevzat’ın bir kız arkadaşı vardır. Nevzat onu çok sevmektedir. Duyduklarına göre kız da Nevzat’ ı çok sevmektedir. Fakat anlaşamadıkları bir nokta vardı. Nevzat’ın kız arkadaşı Belkız, Nevzat’ın annesiyle beraber yaşamak istemiyordu. Ondan annesini. çiğnemesini sonra da yanına gelmesini istiyordu.

 

Nevzat bu duruma sinirlenmişti. Çünkü hayatında annesinin yeri çok büyüktü. O, annem beni aylarca karnında taşıdı, gecelerce uykusuz kaldı, bütün hayatını bana adadı ben ise onu yüzüstü bırakamam diyordu. Ona bu haksızlığı yapamam diyordu. Buket bütün bunları dinledikten sonra aynı duruma bir zamanlar kendisinin de düştüğünü düşünür. Ama (bilgi yelpazesi. com) Nevzat Belkız’ a bu düşüncesini değiştirmediği taktirde onunla beraber olamayacağını söyler. Nevzat’ ın annesine aşırı düşkünlüğünün bir nedeni de annesinin günlüğünü okumasıdır. Onun duygularını, çektiği acıları iyi bilmesidir.

 

Ayrılık zamanı gelir. Nevzat askere gider. Nevzat’ın hasreti Buket’ in içinde bir çığ gibi günden güne büyümektedir. Bir yandan yaşlılık bir yandan hasret Buket’ i yatağa düşürür. Doktordan doktora gider ama şifa bulamaz. Onun şifası hasretinin son bulmasıdır. Bu hasrete daha fazla dayanamaz. Şubeye gidip Nevzat için izin ister. Ve bir sabah Nevzat eve gelir. Nevzat annesinin solgun yüzünü görünce çok şaşırır ve üzülür.

 

Tatilinin ilk haftasından sonra Nevzat’ın tavırları değişir. Mutsuzdur ve sebebi bellidir. Buket bir gün Nevzat’ın masasının üzerinde Belkız’ dan gelmiş bir mektup bulur. Mektup bir veda mektubudur. Nevzat günden güne solmaktadır. Annesi onun bu durumunu görünce çok üzülür. Nevzat’ta Belkız’ a sitem dolu bir mektup gönderir.

 

Nevzat tekrar geri döner. Buket ise daha da hastalanıp hastaneye yatar. Nevzat askerde omzundan vurulur. O da hastaneye yatırılır. Hastanede yatarken ellerinde çiçekler Belkız içeriye girer. Sevgililer tekrar konuşur. Belkız, ondan kendisini affetmesini ister. Hata yaptığını kabullendiğini söyler. Belkız’ ın Nevzat’ ın annesine karşı olan tutumu aslında şahsı karşı olan bir tutum değildir. O bir üvey annenin kıskanç bakışları altında anne sevgisinden yoksun yetişmiştir. Fakat daha sonra Nevzat’ ın annesiyle tanıştığında fikirleri değişir. Ananın ne kadar kutsal bir varlık olduğunu anlar.

 

Ayrıca sevgilimin sevdiği anası benim de anamdır der. Buket aynı hastanede yan odada yatmaktadır. Fakat bundan Nevzat habersizdir. Belkız yan odadaki ihtiyar kadının kendisini değiştirdiğini, onu görünce kendisini affedeceğini söyler. Nevzat zorlukla yerinden kalkar, yan odaya gider. Karşısındaki annesidir. Nevzat koşarak annesine sarılır, ondan af diler. Buket, Belkız ve Nevzat’ a öğütler verir. Mezarımın üzerine aşkımın şahidi çiğdem çiçeklerini dikin der ve hayata gözlerini yumar.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>Yazan: ...
>Yorum:
.... .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: