Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: John Boyne

Sayfa Sayısı: 224

Kitap Özeti:

1943’te Almanya’nın Berlin kentinde ailesi ile birlikte büyük bir evde yaşayan Bruno adındaki 9 yaşındaki çocuğun babası bir Nazi subayıdır ve bir gün Führer, Bruno'nun deyişiyle Fury, yanında çok güzel kadınla evlerini ziyarete gelir. Führer ziyaretlerine geldiği için Bruno'nun anne ve babası çok heyecanlıdır. Ziyaretin ardından Bruno’nun babası terfi edip karargah komutanı olur.

Terfi sonrası Bruno ve ailesi Out-With'teki Auschwitz Toplama Kampı'na taşınırlar. Bruno bu olaya çok üzülür, çünkü oturdukları çevreyi ve arkadaşlarını çok sevmektedir.

Out-With'te Bruno kendini çok yalnız hisseder. Etrafta kendilerininkinden başka bir ev ve kendisinden başka çocuk yoktur. Bütün sevdiği arkadaşları Berlin’de kalmıştır. Evlerine çok sayıda asker girip çıkar. Bruno askerleri ve askerlik mesleğini sevmediği için bundan oldukça rahatsız olur. Bruno’nun babasının ofisi de evin bir bölümündedir ve oraya girilmesi kesinlikle yasaktır. Bir gün Bruno pencereden bakarken dışarıda bir grup tek tip pijama giymiş (esir kıyafetlerini pijamaya benzetiyor), saçları kazınmış insanlar görür. Bruno tüm bunları odasındaki pencereden görmüştür. Bu kişilerin kimler olduğunu sorduğunda babasından onların gerçek insan olmadığını, sadece Yahudi olduklarını öğrenir.

Her gün bir öğretmen evlerine gelmekte, ablası ve Bruno'ya bazı dersler vermektedir. Öğretmenleri tarih dersine önem vermekte fakat sanat ile okumayı zaman kaybı olarak görmektedir. Bruno macera kitapları okumayı çok sevmekte ve tarihten nefret etmektedir. Bu sırada ablası Gretel, öğretmeninin etkisi ile normal bir genç kızdan koyu bir Nazi’ye dönüşmektedir.

Macera hikayelerinin tutkunu olan Bruno, merakının ve can sıkıntısının bir araya gelmesiyle etrafta keşif yapmaya karar verir. Tel örgülerin yanı boyunca epey bir yol aldıktan sonra, tel örgünün diğer tarafında yere çökmüş oturan çizgili pijamalı ve kafası tıraş edilmiş bir çocuk görür. Çocuk çok zayıf ve hayli üzgün görünmektedir. Keşif gezisi sırasında tel örgülerin diğer tarafında kendisiyle aynı yaştaki karşılaştığı çocuğun adı Schmuel'dir. Schmuel de Bruno gibi yalnızdır. Bruno da tel örgülerin kendi tarafına aynı diğer çocuk gibi oturur ve çocukla sohbet etmeye başlarlar. Kampta yanında sadece babası vardır, annesi ve kardeşlerinden ayrılmak zorunda kalmıştır.

Bruno ve Schmuel her gün tel örgünün biri bir tarafında, öbürü diğer tarafında buluşmaya başlarlar. Kısa sürede çok iyi iki arkadaş olurlar. Kısa bir süre sonra Bruno'nun her öğleden sonra tel örgü boyunca yürüyüp yere oturarak Schmuel ile sohbet etmesi bir rutine dönüşmüş, ikisi çok iyi iki arkadaş olmuşlardır. Bazen mutfaktan alıp cebine sıkıştırdığı yiyecekleri Schmuel'e götürmektedir. Çocuğun yüzündeki mutluluğu gördükçe kendisi de mutlu olmaktadır. Bruno Berlin'deki en iyi arkadaşlarını artık o kadar da özlemez hale gelir. Artık en iyi ve tek arkadaşı Schmuel'dir.

Out-with’de mutsuz olan sadece Bruno değildir. Oraya gidişlerinden yaklaşık bir yıl sonra annesi sonunda çocuklarla kendisinin Berlin’e dönmesi konusunda Bruno’nun babasını ikna etmeye çalışır. Zaman geçtikçe çevrelerinde askerlerden başka hiç kimse bulunmadığından yakınmaya başlayan ve böyle bir çevrede iki çocuk yetiştirilemeyeceğini söyleyen Bruno'nun annesi, babasına Berlin'e geri dönmek istediğini söyler. Babası ilk duyduğunda bunu kabul etmez. Sonraları bunun mantıklı bir fikir olduğunu, herkesin orada daha mutlu olduğunu kabul eder. Böylece yeniden taşınma hazırlıklarına başlarlar. Fakat Bruno Berlin'e geri dönüp Schmuel'den ayrılmak istememektedir.

Taşınmadan bir gün önce, Bruno Schmuel'i görmeye gittiğinde, onu olduğundan daha da üzgün bir halde bulur. Söylediğine göre babası çalışmaya götürülmüş, sonra da geri dönmemiştir. Bunun üzerine Bruno'nun da o çizgili pijamalardan giyerek beraber Schmuel'in babasını aramaya karar verirler. Fakat saatlerce araştırmalarına rağmen babasından bir iz bulamazlar. Tam Bruno'nun eve geri döneceği sırada askerler etraflarını sarar ve yürüyüşe (gaz odası) götürüleceklerini söylerler. İkisinin de yürüyüşün ne olduğu konusunda bir fikri yoktur. Fakat Bruno da Schmuel de o yürüyüşten bir daha geri dönmezler.

 

Kitabın Konusu: Nazi karargah komutanın oğlu Bruno ile Yahudi kampında esir tutulan Schmuel adındaki iki çocuğun arkadaşlığı

 

Kitabın Kahramanları / Kitabın Kişileri:

Bruno: Macera kitapları okumayı çok seven, babası Alman karargah komutanı olan, arkadaş canlısı, iyilik yapmayı seven, yardımsever, savaştan nefret eden 9 yaşında bir çocuk

Schmuel: Yahudi, esir, iyi kalpli, cana yakın, Bruno'nun arkadaşı çocuk

Gretel: Tarih kitapları seven, Naziliğe özenen, Bruno'un ablası olan 12 yaşında bir kız

 

Kitabın Ana Düşüncesi: Arkadaşlığı savaş, ırkçılık, ayrımcılık yıkamaz.

 

Olayın Geçtiği Zaman: 1943 (2. Dünya Savaşı)

 

Olayın Geçtiği Yerler: Berlin, Out-With, Auschwitz Toplama Kampı

 

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

......

11. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzel bir site herkese tavsiye ederim bu siteyi çok seviyorum
->Yazan: Esra

10. **Yorum**
->Yorumu: bence de çok güzel bir site
->Yazan: Ada

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: