Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÇOCUKLUĞUN SOĞUK GECELERİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Tezer ÖZLÜ

 

Birbiriyle bağlantılı dört bölümden oluşan bu eserin özetini de her bölümü ayrı ayrı özetleyerek sizlere sunacağız.

 

1) Ev: Bu bölümde kahramanımızın bütün eser boyunca devam eden bunalımlı halinin başlangıcına neden olarak yaşadığı rahatsız aile ortamı ve gördüğü aile baskısı, otoriter babasının disiplinli tavırları gösterilmiştir.

 

İstanbul’un Saraçhane semtinde olan bu ev biraz köhne olmakla beraber yüksek yaşam standartlarına da zaten sahip değildir. Üç oda olan bu evde kahramanımız annesi, babası, babaannesi, abisi ve kuzeni ile yaşamaktadır. Fakat yaşamından hiç memnun değildir, çünkü kendine ait bir odası bile yoktur ve ayrıca ailesinden gördüğü baskı onu iyice bunalıma sokmuştur. Bu bunalımlı haller kahramanımızın kişilik bozuklukları içinde yaşamasın neden olmuştur.

 

 

Kahramanımızın bu evde en çok vakit geçirdiği insan diğer kız kardeşi Süm’dür. Fakat bu vakit geçirmeler, çarpık cinsel ilişkilerin de başlangıcını oluşturmuştur. Daha sonra bu çarpık cinsel ilişkiler diğer kuzenleriyle de devam etmiştir.

 

Evde bulunan diğer bir kişi de babaannesi Bunni’dir. Bunni sofu bir kadındır ve ölünceye kadar da oğluyla kalmıştır. Torunlarını dini yönden yetiştirmeye çalışmakta ama başarılı olamamaktadır.

 

Bu bölümde en rahat karakter kahramanımızın ağabeyidir. Kendisine ait bir odası ve birçok kitabı vardır. Ayrıca okumuş bir insandır ve tek hayali de Paris’e gitmektir.

 

Kendilerine yeni ev yaptıran babası ise gayet kuralcı bir insandır. Emekli bir öğretmen olan baba bir asker düşkünüdür. Kahramanımız ise babasının bu devletçi tutumunu sürekli eleştirmektedir.

 

Evin kendisine uygun olmayan ortamından sıkılan kahramanımız sürekli bir dış dünya özlemiyle yaşamaktadır. Hatta bu özlem onu intihara kadar sürüklemiştir.

 

Daha çok ev ortamının anlatıldığı bu bölümde belirgin bir olay ya da durum bulunmamaktadır.

 

Okul Ve Okul Yolu:

 

Bu bölümde kahramanımızın çocukluk ve genç kızlık evresinden bazı bölümler anlatılmıştır.

 

Yazar daha çok kahramanımız aracılığıyla bazı mekanları bizlere tanıtmaktadır.

 

Öncelikle kahramanımız bize okula gittiği yolu anlatır. Öğrenim gördüğü okul İstanbul’un Kuledibi semtinde, Bankalar caddesinin sonunda kalan bir Hristiyan din okuludur. Fakat küçüklüğünden beri dini yönleri zayıf olan kahramanımız okuduğu okuldan memnun olmamakla birlikte, okulda ders veren rahibe hocalarını da sevmemekte ve onlarla sürekli kendi içinde alay eder.

 

Okuldaki en yakın arkadaşı Günk’tür. Günk kahramanımızın sapkın kişiliğine rağmen gayet aklı başında, derslerinde başarılı bir kızdır, çoğu zaman kahramanımızı da yola getirmeye çalışan Günk bunda tüm uğraşlarına rağmen başarılı olamaz. Aslında Günk kahramanımıza göre bir burjuva aile çocuğudur. Burjuvalardan nefret eden kahramanımız Günk de bir burjuva olmasına rağmen onunla çok iyi anlaşır. Çünkü Günk gayet alçak gönüllü (bilgi yelpazesi.net) bir arkadaştır. Öyle ki kahramanımız Günk’ü evine bile getirip ailesiyle tanıştırabilmiştir. Günk ailesiyle tanıştırdığı ilk arkadaşıdır. Fakat daha sonra Günk burs kazanarak Avrupa’ya okumaya gider. Böylelikle kahramanımız en yakın arkadaşını da kaybetmiş olur.

 

Günk Avrupa’ya gittikten sonra kendisini tamamen çıkmazda bulan kahramanımız kardeşi Süm ile birlikte çok merak ettiği İstanbul’un gece hayatı ile tanışır. Süm ile birlikte barlara içmeye giderler. Zaten ahlaki yönden çöküş evresi de bu zamanlardan sonra başlar. Tanıştığı her erkekle ilişkiye girmek ister. Çünkü daha önceki cinsel deneyimlerini kız kardeşi veya kuzenleri ile gerçekleştiren kahramanımız, hem cinsi dışında karşı cinsle de bunu yaşamak ister. Nihayetinde bunu da fazlasıyla yapar.

 

Bütün bu gece alemlerinin birinde Hayalet Oğuz’la tanışır. Hayalet Oğuz tam bir ayyaştır, gece aleminin bütün yanlarını bilmektedir. Kahramanımıza gece hayatı ile ilgili her şeyi Hayalet öğretir.

 

Kahramanımız içinde bulunduğu özgürlük buhranları ile boğuşmaktadır. Ona göre arkadaşlık kavaramı çok farklıdır. Arkadaş gerektiği zaman tüm dertlere derman olmalı veya gerektiği zaman da cinsel tatminler için de kullanılabilmelidir. Zaten Hayaletle olan arkadaşlık ilişkisi de bu doğrultuda ilerler.

 

Kahramanımız bir gece eğlencesinde tanıştığı Willy ile aniden evlenmeye karar verir. Ama bunu niye yaptığının farkında olmadan.

 

Leo Ferre’nin Konseri:

 

Bu bölümde kahramanımız evlendiği Willy ile birlikte Almanya’ya gider. Burada (şehir ismi verilmiyor) kalmaya başlayan kahramanımız bunalımlarından bir türlü kurtulamaz. Çünkü o evlenme işini aslında isteyerek yapmamıştır. O tek bir kişiye bağlı kalmak istememektedir. Eşi Willy’i de sevmediğini anlamıştır.

 

Zaten bir Paris aşığı olan Willy yine bir zaman Paris’e gider. Bu kahramanımız için tam bir mutluluktur. Çünkü o kendini Willy olmadan daha mutlu hissetmektedir. Artık evinde özgürdür, her istediğini yapabilmektedir. Hatta bir gece evine başka bir erke bile alır. İşte tam bu sırada eve Willy gelir ve hayal kırıklığına uğrar, çünkü eşi evde ondan başka biriyle beraberdir.

 

Kahramanımız zaten çok sevmediği eşinin onu o halde görmesiyle çektiği acıdan adeta zevk almaktadır.

 

Willy’e boşanmak istediğini söyler ve boşanırlar. Evlenmek istememektedir bir daha. Çünkü yaptığı ilk deneyimle anlar ki evlenmek onun özgür ruhuna göre değildir.

 

Artık özgürdür. Hayatında sadece istediği insanlar bulunmaktadır. Fakat bir Leo Ferre konseri gecesi Pirko’yla tanışır ve bir anda hayatına giren bu erkekle evlenirler.

 

Hiç aklında yokken yaptığı bu işten bir daha pişman olur ve genç kızlık dönemlerindeki bunalımları tekrardan nükseder ve bir psikiyatri kliniğine yatırılır. Bu klinik onun hayatında bir azap noktası olur. Çünkü sürekli onu elektro şoka tutarlar ve bundan nefret eder.

 

Klinikte kendisine kötü muameleler yapılır. Hasta bakıcılar tarafından dövülür, hemşireler tarafından tacize uğrarvs.

 

Klinikten taburcu olduğunda Süm tarafından Sorgun’a götürülür. Yanlarında abisi de vardır. Fakat kahramanımız bütün aykırılıklarına burada da devam eder. Tanıştığı erkeklerle birlikte olur, yeni evlendiği kocasını aldatırvs.

 

Yeniden kliniğe götürülmekten yalvararak kurtulur. Artık daha sakin bir hayat sürmeye karar verir ama nafile…

 

Yeniden Akdeniz:

 

Bu bölümde kahramanımız bir nevi inzivaya çekilir Sorgun’da. Artık bıkmıştır kliniklerden ve özellikle de elektro şoktan.

 

Eski arkadaşlarının çoğu buradadır ve o arkadaşlarına bakarak onlara imrenir. Çünkü hiç birinin hayatı onun gibi düzensiz değildir. Sadece o birçok kez evlenip boşanmıştır aralarında ve de en çok o yıpranmıştır.

 

Çok sevdiği arkadaşlarının bir çoğu 12 Mart döneminin siyasi suçlularıdır. Yakın bir arkadaşının intihar etmesi onu derinden sarsar. Ama o bütün bunlara rağmen yeniden aykırı yaşamına devam eder ve nihayet aradığı erkeği bulduğunu düşünür.

 

Ona sarılarak yattığı gecelerde çocukluğunu geçirdiği o köhne evde yaşadığı ÇOCUKLUĞUN SOĞUK GECELERİ ni hatırlar. Yeniden ölümü hatırlar…“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***