Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

DAĞLARIN GÖZYAŞLARI ÖZET KİTAP ÖZETİ KİTABININ ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

KİTABIN YAZARI: Necati Ulunay UCUZSATAR

 

KİTABIN KONUSU: Güneydoğuda kardeş kanının belgesel öyküsü.

 

KİTABIN ÖZETİ:

Kemal komutan Hakkari Beytüşşebap’taki Ortabağ köyünden harp okuluna giderek subay olmuştur. Köyü onu devlete subay yetiştirdiği için oldukça gururludur.

Birgün komutanı Kemal’i yanına çağırarak kendisine bir mektup verir. Bu mektupta Kemal’in tüm ailesinin ve köylüsünün öldürüldüğü, sadece erkek kardeşi Cemal ile köyünden, içinde Emine ve Saime’nin de bulunduğu birkaç gencin PKK tarafından dağa kaçırıldığı yazmaktadır.

Kaçırılanlardan Cemal Avrupa’ya gönderilir ve orada zekası sayesinde iyice yükselerek örgütün ileri gelen bir elemanı olur. Orada PKK’nın Kürtlerden çok Ermenilerden oluştuğunu ve Avrupa devletleri tarafından da çok büyük bir destek gördüğünü anlar. Daha sonra orada kendisiyle birlikte dağa kaçırılan Saime ile başka kimlikler altında tanışır. İlk etapta ikiside birbirlerini tanıyamazlar. Bunların gerçek kimliklerinin ortaya çıkmasının tehlikeli olduğunu anlayan Agir adındaki örgütün üst düzey yetkililerinden birisi, Saime’yi öldürür, ki bu adam aslında bu gençleri dağa kaçıran caninin ta kendisidir.

Bu sırada Kemal güneydoğuda komandolarıyla birlikte, teröristlerle çok büyük çarpışmalra girerek onları temizlemek konusundaki kararlılığını göstermektedir. Bu da ona orduda inanılmaz bir kariyer kazandırmıştır. Son olarak teröristlerin Zap Kampı kalmıştır ve bu kamp PKK’nın herşeyi, kalbidir. Bütün herşey oradadır. Bu kamp çok önemli olduğu için başına da Cemal geçirilmiştir. Ne tesadüftür ki orada da daha önce köyünden, beraber kaçırılmış olduğu Emine’yi görür.

Birkaç gün sonra çarpışmalar şiddetini iyice arttırmıştır. Bu arada Emine de Kemal’e teslim olmuştur. Artık son bir direnek noktası kalmıştır. Nedense bir türlü oraya girilememiştir. O da doçkaların olduğu olduğu tepedir. Emine, Kemal’e o bir türlü girilemeyen tepenin kardeşi Cemal tarafından (bilgi yelpazesi. com) korunduğunu söyler. Bunun üzerine Kemal, hemen Emine’yi de yanına alarak tepeye doğru hareket eder. Emine vasıtasıyla ona teslim olmasını söyler ama Cemal bunu yanlış anlar ve Emine’nin öldürüleceğini sanarak ağabeyine doğru ateş emri verir.

Bir roketatar mermisi Kemal’e isabet eder ve vücudunun yarısını Zap Suyuna bırakır. Bunu gören Kemal’in askerleri de delirmişçesine ateş ederek Cemal’I öldürür. Makinalı tüfeklerin seri ateşi sonucunda Cemal ‘in de vucudunun yarısı Zap Suyuna düşer. Buna dayanamayan Emine de kendini Zap Suyunun serin sularına bırakır.

 

KİTABIN ANA FİKRİ ANA DÜŞÜNCESİ: Türklerle aynı dini, vatanı paylaşan Kürt toplumunun, bazı dış güçlerin kışkırtmalarıyla kardeş kanı dökmeleridir. Burada savaşmaya sürülen kardeşler, bundan faydalanmaya çalışanlar ise dış düşmanlarımızdır.

 

KİTAPTAKİ KİŞİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ:

KEMAL: İriyarı, güçlü, gözüpek, oldukça akıllı ve işinde de çok başarılı bir Türk subayıdır.

CEMAL: Kemal’in kardeşidir. O da aynı ağabeyi gibi güçlü, kuvvetli, akıllı ve işinde oldukça başarılı bir PKK militanıdır.

Emine ve Saime de köylerinden Cemal’le birlikte kaçırılarak PKK saflarına katılmış çok güzel iki kadındır.

 


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: