Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

DİŞİ ÖRÜMCEK ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Refik Halit KARAY

 

Romanın KONUSU: Nurperi Hanım’ın Türkiye Konsolosluğuna gelmesinden sonra başından geçenler.

 

Romanın Ana Fikri: Ahlak bakımından zayıf fettan bir kadın çevresindekilere faydadan çok zarar getirir.

 

Yardımcı Fikirler:

 

1. İlk bakışta insanların karakteri anlaşılamaz.

 

2. Ahlaksız işler çevirenler aslında kendi kuyularını kazarlar

 

3. Yeni tanışılan insanlara hemen bağlanmamak, onu tanımak gerekir

 

4. Fettan, edepsiz bir kadın birçok erkeğin hayatını mahvedebilir

 

Romanın Özeti:

 

 

Bir hafta içinde kâtip ve karısı hakkında dedikodular yayılır. Kâtibin karısı otelin sahibiyle, orada bulunan bazı yüksek mevkide insanlarla iyi muhabbet kurmuştur. Nurperi sanki bir değişim geçirir. Güzel güzel kıyafetler, parfümler kullanmaya başlar. İlk geldiği günkü zavallı görüntüsü yoktur. Otel sahibi Baron Peltekyan’dan hediyeler alan kadın, Park müfettişi Câsim ile herkesin önün laubali bir şekilde sohbet eder. İşte bunlar Konsoloslukta duyulmaya başlanır. Herkes Nurperi’den bahsetmektedir. Onun ne kadar değiştiği, ne kadar alımlı bir kadın olduğu yayılır. Herkes özellikle erkekler bu kadını merak ederler. Konsolos Bahtiyar Beyviskonsül Hayati Bey, otel sahibi Baron Peltekyan, Park müfettişi Câsim Nurperi ile bizzat suhbet kurarlar ve ondan çok etkilenirler.

 

Bahtiyar Bey Nurperi’ye aşık olur, kocasına bir görev vererek onu konsolosluktan ve şehirden bir müddetliğine uzaklaştırır. Bu arada Nurperi’ye sürekli aşk mektupları yazar. Nurperi’de adamı iyice baştan çıkarmaya onu sömürmeye çalışır.

 

Otel sahibi Peltekyan içinde aynı şeyler geçerlidir. Fakat içlerinde en duygusalı Câsim’dir. Nurperi en çok Câsim’i sever. İkisi lafta evlenmeye karar verirler. Nurperi en güvendiği erkeğe Hayati Beye bundan bahseder. Fettan, yalancı ama sevimli kadın başından geçen her şeyi Hayati Beye anlatmaktadır. Hayati Bey onu epey tanır. Nurperi önce erkekleri kendine yaklaştırır, onları cezbeder. Sonra çıkarları için kullanırvücudun işin içine karıştırmazdı.

 

Dedikodular dolayısıyla Nurperi, kocası ve çocuğu bir pansiyona yerleştirirler. Nurperi orada da birilerini aşık eder. Katip Sadun Bey karısının bu hallerini anlamıyor görünür. Ancak kadın da iyi rol yapmaktadır. Nurperi, kadınlardan korktuğu için hala bekar olan Hayati Bey’i de kendine bağlar. Hayati Bey onun ne mal olduğunu bilse de çekiciliğinden kurtulamaz. Bir yandan Bahtiyar Bey Nurperi’ye yaklaşanları göz hapsine alır hatta Ebu Ali’yi dövdürtür, Câsim’i işinden edip (bilgi yelpazesi.net) başka bir yere sürdürtür. Nurperi bu olaylardan sonra Hayati Bey’e daha da çok yaklaşır. Hayati Bey’i de kendine aşık edip onunla evlenmek istediğini söyler. Hayati Bey, çirkin olayların kadından kaynaklanmadığını, erkeklerin ona sarkıntılık ettiğini düşünmeye başlar.

 

Nurperi’nin erkekleri bilerek baştan çıkardığının farkındadır ama sevgisi bu düşünceleri alıp götürür. Bahtiyar Bey’in Nurperi’ye yazdığı mektuplar ortaya çıkar. Bu yüzden milletvekili adayı olan Bahtiyar Bey, amacına ulaşamaz hatta konsolosluktan emekli olur. Nurperi’nin alışveriş yaptığı mağazanın sahibi de aşkından çıldırır ve tedavi görmeye yurtdışına çıkar. Hayati Bey dışında herkes Nurperi’den zarar görür. Nurperi kocasından ayrılır ve Hayati Bey’le evlenir. Nurperi’nin Hayati Bey’in başına ne çoraplar öreceği merak konusudur ancak herkes onlara mutluluk diler.

 

Değerlendirme:

 

Romanın anlatımı, karakterleri canlı fakat içerik yeterli değil. Sürekli benzer olaylar tekrarlanmış. Üslubu ise bazen mahalle ağzı şeklinde. Bu kadar güzel anlatıma rağmen içeriğin sadece fettan bir kadının maceralarıyla ilgili olması romanın başarısını düşürmüş. Nurperi karakteri tekrar tekrar anlatılmıştır.

 

Karakterler konuşma ve görünüş bakımından çok gerçekçi anlatılmasına rağmen, kişilikleri biraz abartılı tasarlanmıştır (Erkek karakterler, Nurperi’den başka bir şeyi gözü görmeyecek kadar çapkın, hovarda ve edepsiz tasarlanmışlardır. Nurperi’de sanki dünyadaki bütün erkekleri baştan çıkarabilecek bir kadın tasarlanmıştır).

 

Romanın ilerlerken merak uyandırması, akıcılık sağlamış fakat sonu az çok tahmin edilebilir.

 

Özellikle içerik bakımından doyurucu ve başarılı değildir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın.....