Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

DÜNYA ÇOCUKLARIN OLSA ROMAN ÖZETİ (1) (KİTAP ÖZETİ, ROMAN ÖZETLERİ)

 

Yazarı: GÜLTEN DAYIOĞLU

 

Romanın ÖZETİ:

 

Sıcak yağmur şenliğinden önceki yaşamda insanlar yerküreyi, kendilerince oluşturdukları sınırlarla kuzeyden güneye boydan boya ikiye ayırmışlardı. Her iki yarım kürede yaşayan insanlar birbirlerine insan değilde yok edilmesi gereken zararlı yaratıklar gözüyle bakıyordu.

 

Yarıkürelerden birinin adı Avampaka ötekininse Çirupondu. Her iki toplulukta kendilerini diğerlerinden üstün tutuyordu. Bilimde, teknikte, kültürde, silahlanmada birbirlerini geçmek için kıyasıya yarışıyorlardı.

 

 

Bu kıyasıya yarış içerisinde Avampakalılar yeni buldukları bir aşıyla kendi insanlarının boyunun iki metreyi bulacak bir yöntem geliştirdiler. Bu aşıyı yeni doğan her çocuğa uygulayacak ve çocuklar 12 yaşına gelene dek her yıl bu uygulama devem edecekti. Aynı yıllarda Çiruponlularda ona benzer aşıyı bulmuş ve kendi çocuklarına uygulamaya başlamışlardı.

 

Gün geldi her iki yarım kürede yiyecek sıkıntısı belirmeye başladı. Besinler azalırken, nüfus sürekli artıyordu. Yeni kuşakta öylesine oburdu ki bir türlü doymak bilmiyordu.

 

Avampakanın ileri geleni yarıkürenin ileri gelen bilginlerini bir araya toplayarak bu gidişe ancak Çiruponayayı egemenlikleri altına alarak bir son vereceklerini söyledi. Ancak eldeki silahlarla bunu yaparsak çiruponyayı elde etmekle birlikte bütün zenginliklerini de istemeden yok edeceğimizden bunun bir işe yaramayacağını bunun için etkili bir çözüm yolu bulmalarını istedi.

 

Bilin adamları kısa sürede, sadece insanları yok eden diğer canlılara ve yapıtlara zarar vermeyen etkili bir silah buldular. Bu sırada Çiruponlularda bu silahı bulmuştu.

 

Bundan sonra her iki yarımküredeki insanlar silahı kullanmak için fırsat kollamaya başladılar. Birbirinden habersiz Avampaka ve Çiruponlular aynı anda kiyasal maddeyle dolu uzay mekiklerini birbirlerinin üzerine gönderdiler. Kısa sürede yeryüzündeki bütün insanlar bu maddenin etkisiyle öldüler. Yalnız yapılan aşının etkisiyle 12 yaşın altındaki çocuklar sadece baygınlık geçirip tekrar kendilerine geldiler.

 

Bu sırada Çiruponların uzay mekiği yere çarpmış ve içindekiler ölmüştü. Ama Avampaka uzay mekiği yüksek bir dağa yumuşak iniş yapabilmiş ve içindeki bilgin ve karısı kurtulmayı başarmıştı.

 

Dünya çocuklara kalmıştı. Fakat onları binbir türlü zorluklar bekliyordu. 12 vaşındaki çocuklar içlerindeki en yaşlı ve olgun insanlardı ve yaşam mücadelesinde binbir türlü zorluklara göğüs germek zorundaydı. Aralarında iş bölümü yaptılar. Kız (bilgi yelpazesi. com) çocukları bebeklere bakacak, erkeklerse yiyecek bulmaya çalışacaktı. Fakat kısa sürede kentteki yiyecekler tükendi ve köylere göç etmek zorunda kaldılar. Köyde kendilerine yarayacak har türlü besin maddesini elde etmek için çaba harcamaya başladılar ve kısa sürede bunu başardılar. Çocuklar arasında düzenli bir iş bölümü vardı.

 

Herkes üzerine düşen görevi yerine getiriyordu. Birbirine karşı saygılıydılar ve bir daha savaş çıkmaması için ellerinden geleni yapmaya kararlıydılar. Bu sırada Çirpunlu ve Avampakalı çocuklar birbirleriyle anlaşmış, dostluk kurmuş, kötü olayların tekrar yaşanmaması için sözleşmiştiler.

 

Kendi ülkelerine olanlardan habersiz bilgin ve karısı kendilerinin kurtarılmasını bekliyordu. Beklemekten sonuç alamayınca uzay mekiklerini tamir edip kurtulma yolunu denediler ve bunu başardılar.

 

Uzay üssüne dönen bilgin ve karısı olayları yavaş yavaş anlamaya başladı. Araştırmalarında çocukların bu olaydan etkilenmediğini ve köylerde yaşamaya başladığını anladılar. Öldürücü kimyasal silahı bulan bilgin bu çalışmasının çocuklar üzerinde etkili olmadığı için öfkelendi ve neden etkili olmadığını anlamak için tekrar çalışmaya başladı. Avampaka uzay üssünden sonuç alamayınca Çiruponların uzay üssüne giderek orda araştırma yapmaya başladı.

 

O sırada bir gerçekle karşılaştı. çiruponlar insan beynini gorillere nakletmeyi başarmış ve onları eğiterek kendi amaçları için kullanmayı kullanmayı planlamıştı. Bunun içinde gorillere yeraltında büyük bir yer inşa etmişlerdi. Bilgi ve karısı yer altındaki bu gizli bölümü bulmak için aylarca büyük bir çaba sarfettiler. Sonunda yakındaki gölün derinliklerinde gizi bölmeyi bulmayı başardılar ve orada içeri girdiler. Orada goriller yaşamaya devem ediyordu. Yıkanmış beyinlerine verilen birkaç komutu yerine getirmek için çalışıyorlardı. Beyinleri yıkanmış olduğundan çevrelerinde olup bitenlerden habersizdiler ve zorda olsa dışarıdan gelen komutları yeni komutları anlayabiliyorlardı.

 

Çocukların yeni düzenini bir türlü içine sindiremeyen bilgin bir plan yaptı. Gorilleri kendine itaat ettirecek daha sonra yeryüzüne çıkarıp gorillerin gücüyle bütün çocukları egemenliği altına alacaktı. Tek sorun gorilleri nasıl yeryüzüne çıkaracağıydı. Uzun uğraşlardan sonra yeryüzüne çıkan büyük bir asansörün var olduğunu anladı. İlk etapta 100 gorili dışarı çıkarmanın uygun olacağını düşündü. Gorillere komut vererek asansöre binmelerini sağladı ve yeryüzüne çıkmak için asansörü çalıştırdı. Tam yolun ortasında asansör durdu. Çiruponlar tam o sırada bütün sistemi duracak şekilde programlamıştı.

 

Bilgin ve karısı gorillerle birlikte asansörde mahsur kalmıştı ve oradan kurtulmanın hiçbir yolu yoktu.

 

Romanın Konusu:

 

Birbirleriyle mücadele toplumların ne denli zararlı olabileceği ve bu zarardan çocukların oldukça fazla etkileneceği, yapılan bilimsel araştırmaların insanların faydalanması için yapılmadığı taktirde neler olabileceği, art niyetli insanları nelerin beklediği romanda ön plana çıkan konular.

 

Romanın Ana Fikri:

 

Birbirinden nefret eden iki toplum arasındaki mücadelenin insanlığı sürüklediği feleketin ne denli büyük olacağı; çocuklar arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmanın yetişkinlerin birbirleri arasındaki ilişkiden ne derece üstün olduğu; sürekli düşmanca duygular besleyen insanların sonlarının hiçte iyi olmayacağı ve sonuçta kaybedenlerin hep onlar olacağı bu romanda ana tema olarak seçilmiş.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

.......

40. **Yorum**
->Yorumu: Ben açıkçası kitabı saçma buldum en sonu kötü bitiyor neden en sonu kötü bitiyor anlamadım yarın sınav var bu kitaptan hayırlısıyla 100 alcam (dua edin nolur ) sınavdan 100 alayım
->Yazan: Ortalama hep 98 karrrdooo

39. **Yorum**
->Yorumu: yarın özet çıkarıcam kitanbın inş işe yarar hoza anlamaz
->Yazan: s...

38. **Yorum**
->Yorumu: bu ne biçim kitap ben daha 11 yaşındayım öğretmen bana bu kitabı okuturuyor
->Yazan: hinata8

37. **Yorum**
->Yorumu: Kitabi bigiremiycektim okudum not aldim
->Yazan: Baba

36. **Yorum**
->Yorumu: Bilgi yarışmasına katılcaktım sağolun (MÜTHİŞ)
->Yazan: Zeka küpü..

35. **Yorum**
->Yorumu: Bu kitaptan bu hafta sinavimiz var ve ben sadece kitap ın ilk bölümünü okudum anlamadım. Bu özet bana çok yardımcı oldu yazana teşekkürler!
->Yazan: Zeka Küpü

34. **Yorum**
->Yorumu: 100 aldım çok teşekürler yardımınız için
->Yazan: bir dost....

33. **Yorum**
->Yorumu: BİRDAHA AYRILMAMAK ÜZERE DAİMA SÖZ VERİYORUZ 
->Yazan: İBRAHİMOKTAY

32. **Yorum**
->Yorumu: Çok sağolun sizin sayenizde sınavdan 100 aldım 
->Yazan: Sınav Katili.....

31. **Yorum**
->Yorumu: dünya çocukların olsa kitabindan sınav olucam okulum Tokı Salih Sukriye Yoluc İlkokulu kitabın güzel. olduğunu dusunuyorum .Umarım oyledir Sevdim 
->Yazan: Buse Er

30. **Yorum**
->Yorumu: Allah ne muradınız varsa versi çok güzel olmüş elinize sağlık
->Yazan: Ödev verenlerin kubanı

29. **Yorum**
->Yorumu: Bu kitabı çok beğendim.
->Yazan: Bir Gülten Dayıoğlu hayranı

28. **Yorum**
->Yorumu: Bu kitap harika ama mitos kartalının gözleri bundan daha heyecanlı
->Yazan: Bir Gülten Dayıoğlu hayranı

27. **Yorum**
->Yorumu: allah razı olsun bundan sınav olcaz bunlar çok işime yaradı 
->Yazan: ödeviniyapmayanbayann

26. **Yorum**
->Yorumu: Allah razı olsun okumaktan kurtuldum 
->Yazan: Kitap okumakdan nefret eden biri

25. **Yorum**
->Yorumu: Cok saolun Allah sizden razi olsun ...
->Yazan: Muge

24. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir kitap 1. oldum valla parayla ne aliyim bilmiyom :d ♥♥♥ bence sizde afyondaki yarışmaya katılın ama çok zor sorular ben yatmadan kalkmadan kitabı okuduk valla :d ♥
->Yazan: ayşenur

23. **Yorum**
->Yorumu: çok tşk ederim kitabı almaya gerek kalmadı 
->Yazan: Allah razı olsun 

22. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir kitap tek kelimeyle harika konusuda muhteşem ve mantıklı 
->Yazan: kitap kurdu...

21. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir kitap sağolun.
->Yazan: .

20. **Yorum**
->Yorumu: ben eskişehir'den konuşuyorum bu kitap süper özeti daha daha güzel ben bu bir ödev olsa 100 verirdim doğrusu
->Yazan: celil.

19. **Yorum**
->Yorumu: bu kitabın yarışması var.ben baştan sona okudum,keşek okumayıp önce burayı okusaymışım
->Yazan: kitap.

18. **Yorum**
->Yorumu: Arkadaslar bu kitaptan ben sinava girecektim ve fazla anlamamistim bu ozet sayesinde anladim saolun kazanamassam ogretmenimiz beni fena yapar allah bana kolaylik versin
->Yazan: bilgin ..

17. **Yorum**
->Yorumu: ben bu kitabın sınavını olucam eger okulda ilk 3 e girersem türiye kıtap okuma yarışması oldu die afyona gidicegim (okul götürüyor parasız) 
->Yazan: 5 d gururu 125 inci ortaokuulun akılllısı..

16. **Yorum**
->Yorumu: 10numara 5yıldız demekle yetiniyorum
->Yazan: bir dost.

15. **Yorum**
->Yorumu: o kadar güzel bir kitap ki özetini değil kendisini okumanızı tavsiye ederim ve çok içe çekici bir kitap tebrikler:D 
->Yazan: bir dost.

14. **Yorum**
->Yorumu: ödevime çok yararı oldu performanstan 100 aldım 
->Yazan: bir dost.

13. **Yorum**
->Yorumu: cok teşekkür ederim ödevimim bitmesine az kaldı
->Yazan: bir dost.

12. **Yorum**
->Yorumu: süper bir kitap onun için performans bile verdiler süper. 
->Yazan: po .

11. **Yorum**
->Yorumu: Evet gerçekten güzel bir kitap teşekkürler.
->Yazan: Directioner.

10. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir kitap herkezin okumasını tavsiye ederim 
->Yazan: bir dost .

9. **Yorum**
->Yorumu: o kadar güzel bir kitap ki özetini değil kendisini okumanızı tavsiye ederim
->Yazan: dünya çocuların olsa .
->Yazan : nilüfer
->Yorumu: bunu yazana teşekkür ederim okuyup özet çıkardım saolun.
->Yazan : directioner
->Yorumu: size çok teşekkür ediyorum sayenizde 15 tatil ödevim bitti!!!!!!!!!.
->Yazan : Ahmet Gezgin
->Yorumu: Gerçekten çok güzel bir kitaptı... Siz de ödevci minikler, kitap okumayı sevmiyor olabilirsiniz ama gerçekten bu kitabı tavsiye ederim....
->Yazan : Bir dost
->Yorumu: Saolun ödevimi  yaptım sayenizdee bakalım kaç alacam.
->Yazan : directioner
->Yorumu: çook tesekkür ederim sayenizde sinifta en güzel özet benimki oldu ve 100 aldimmm!!!!.
->Yazan : mersedes
->Yorumu: iyiki koymussunuz yoksa kitabi okuyup birde konusunu anafikrini bulmam gerekecekdi....
->Yazan : Sago
->Yorumu: Çok Saolun Ödevime Ço kYardimci oLdunuz.
->Yazan : ödevçi
->Yorumu: Allah ne muradiniz varsa versin ödev biti.
->Yazan : witali
->Yorumu: Allah razi olsun ödevime yardimci oldunuz tesekkürler.
->Yazan : bir dost
->Yorumu: bunu yazandan Allah razi olsun okuyup özete gerek yok

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: