Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

DÜŞKÜN ÇOCUK ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KEMALETTİN TUĞCU

 

A-) Romanın Özeti:

 

Armağan, çok küçük yaşta yakalandığı kemik erimesi hastalığı nedeniyle yaşıtlarına göre çok daha cılız görünen bir çocuktur. Ailesi çok zengindir. Babası Adnan Bey, ünlü bir işadamıdır. Annesi, çok kültürlü ve varlıklı İzmirli bir ailenin kızıdır. Bir de küçük kardeşi vardır. İstanbul’da çok geniş bir bahçesi olan köşkte yaşamaktadırlar. Köşkte aşçıbaşı, bahçıvan, hizmetçi ve temizlikçi bulunmaktadır.

 

 

Armağan, ilkokula yazıldığında arkadaşlarına alay konusu olan bir çocuktur. Onun cılız olduğunu, kafasının çok büyük olduğunu söyleyip onu küçük düşürmeye çalışmaktadırlar. Ama Armağan, bunlara aldırmayıp hem hastalığını yenmiş hem de sınıf birincisi olmayı başarmıştır. Bu arada Armağan’ın babası, bir işadamıyla bir işe girişmiş fakat o işadamı tarafından dolandırılıp bütün varlığını kaybetmiştir. Adnan Bey, artık iflasın eşiğindedir. Köşkle birlikte bütün varlığını satan Adnan Bey ve ailesi, evin emektar hizmetçisi Fatma teyzenin kızının evine yerleşmişlerdir. Fakat Fatma teyzenin damadı, bu işten hiç de memnun değildir.

 

Damadın sözlerine dayanamayan Armağan’ın ailesi Şişli’de emekli bir doktorun köşkünün bahçesindeki kulübeye yerleşmiş ve Adnan Bey, buradaki meyve ağaçlarının bakımı ile görevlendirilmiştir. Bu arada Armağan, İbrahim Bey adında bir esnafın yanında çalışmaya başlamıştır. Adnan Bey de, bahçedeki meyvelerden satarak para kazanmaktadır. Okul dönemi geldiğinde babası Armağan’ı ortaokula yazdırmıştır. Armağan, ortaokulu da başarıyla bitirmiştir.

 

Armağan ve ailesi, artık maddi açıdan biraz rahatlamıştır. Liseye başlayan Armağan, burada da arkadaşlarının alaycı tavırlarıyla karşılaşmış, bazı öğretmenleri bile fiziki görünümüne tepki göstermiştir. Armağan ve ailesi, kaybettikleri (bilgi yelpazesi. com) köşkün içinde bulunan arabalığa mahkeme kararıyla tekrar geçmişlerdir. Köşkün yeni sahipleri, onlara yakın ilgi göstermişler ve komşu olmuşlardır.

 

Adnan Bey, bir gazetede gördüğü ilanla bir tüccarın yanında muhasebeci olarak çalışmaya başlamıştır. Patronunun güvenini kazanan Adnan Bey, patrondan ortaklık teklifi almıştır. Kazancı artan Adnan Bey, para biriktirip tek başına büyük bir işe girişmiştir. Bu işte de başarılı olunca durumları eskisi kadar iyi hale gelmiştir.

 

Komşuları köşkü satılığa çıkarmıştır. Bunu duyan Adnan Bey, köşkü satın almıştır. Daha sonra köşkün bütün çalışanlarını tekrar çağırıp onlara da vefa borcunu ödemiştir. Artık armağan ve ailesini çok mutlu bir hayat beklemektedir.

 

B-) Romanın Konusu:

 

Hayatta insanın başına gelebilecek her türlü engelle nasıl baş edebileceği, romanın konusunu oluşturmaktadır.

 

C-) Romanın Ana Fikri:

 

Hiçbir zaman engellerin karşısında yıkılmamalı, engelleri azimle ve umutla aşmalıyız.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: