Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

EĞER AŞK ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Aka Gündüz

 

Tantana-Palas Otelinin pavyonunda Taranta Babu adında genç bir kız sahne alır. Taranta Babu ingilizce, italyanca, arapça ve habeşçe şarkılar söyler. Taranta Babu’nun asıl ismi Adelina Danka’dır. Bir İngiliz anneyle Afrikalı babanın çocuğudur.

 

Repertuarının en meşhur parçalarından İngilizce Eğer Aşk... şarkısını söylerken dinleyicilerden birinin ağladığını görür. Sahneden indikten sonra onun yanına gider ve Selim Caka’yla tanışır. Selim Caka zengin, 62 yaşında, kır saçlı, birkaç dil bilen kültürlü bir kişidir. Adelina Danka ve Selim Caka arasında böylece hissi bir yakınlık başlar.

 

 

Bir gün sonra tekrar buluşan Adelina Danka Selim Caka’ya aşık olduğunu söyler. Selim Caka Adelina Danka’yı sever, yalnız aralarındaki yaş farkı yüzünden Selim Caka aklının sesini dinler. Geçmişte yaşamış olduğu aşkları hatırlar. Selim Caka 35 yaşlarında iken Bengigül adlı bir bayanı sever. Aralarındaki aşkı resmiyete dökmek isteyen Selim ve Bengigül evlenme gününü kararlaştırırlar. Bengigül’ün ailesi paşa ailesi olduğu için asil bir aileye kız vermek isterler. Bengigül’ün abisi olan Salih de bu evliliğin olmasını ister. Yalnız Bengigül’ün ailesi Selim Caka’nın asaletli bir aileden gelip gelmediğini araştırmak için süre ister. Bu halden oldukça rahatsız olan Selim, Bengigül ile evlenmeden vazgeçer. Bunu öğrenen Bengigül bir süre sonra ölür. Selim yaptığından oldukça pişman olmuştur.

 

Selim Caka, ikinci aşkını Meryem adında genç bir kızla yaşar. Meryem 21 yaşındadır. Selim Caka ise 42 yaşına gelmiştir. Meryem’in annesi hasta, babası da ölmüştür. Hayatın zorluklarına göğüs geren ve bunun sayesinde olgunlaşan Meryem (bilgi yelpazesi. com) edebiyat hayranıdır. selim Caka’nın edebi eserlerinin olduğunu duymuştur. selim Caka’ya bir mektup gönderir ve onu İzmir’e davet eder. İzmir’e gelen Selim Caka Meryem ile aralarında yaş farkı olduğunu ve mutlu olamayacaklarını anlatır, evlenmek istemez.

 

Selim Caka Meryem’in bir fotoğrafını çalarak İstanbul’a döner. Meryem Selim Caka’ya birkaç defa mektup yazar ve karşılık alamaz. Avrupa’ya giden ve bir süre dinlenen Selim Caka evine geldiğinde Meryem’den birçok mektup geldiğini görür. Mektuplardan oldukça etkilenen Selim Caka yanlış yaptığını düşünür ve İzmir’e gitmek için hazırlanır. Meryem ikinci mektubunda kendisinden 20 yaş büyük olan biriyle evlendiğini yazar. Böylece Selim Caka ikinci kez yıkılır.

 

Hayatında yapmış olduğu hataları tekrarlamak istemeyen Selim Caka Adelina Danka’yla evlenmeye karar verir. Adelina Danka annesini Türkiye’ye çağırır. Evlenmelerine 2 gün kala annesi Selim Caka’nın evine gelir. Evde Aka Gündüz ve Adelina Danka vardır. Biraz sonra Selim Caka içeriye girer, Adelina’nın annesinin Meryem olduğunu anlar. Adelina Danka parmağındaki yüzüğü çıkarır ve annesinin parmağına takar. Meryem ve Selim Caka birbirine kavuşmuştur.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yazan : beren saat bihter
->Yorumu: süper süper süper daha devam edeyim mi kizlar çekimde kim gördü beni ayni benim oynadigim bir dizide aski memnu romaniydi bayyy.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: