Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

EKMEK PARASI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KEMALETTİN TUĞCU

 

1) Romanın Özeti:

 

Olay sonbahar zamanında yaşanmıştır. İşte böyle bir sonbahar akşamında iş aramakta olan Erol isimli bir çocuğun başından geçenler anlatılmaktadır.

 

Bir yanlışlık daha doğrusu bir haksızlık sonucu babası cezaevine düşen Erol isimli çocuk; annesi ve kız kardeşi ile birlikte üvey dayısının yanında kalmaktadır.

 

Erol üvey dayısının baskısıyla iş aramaktadır. Sürekli okula gitmeyi ve okumayı düşünene talihsiz çocuğa kimse iş vermemektedir. İş bulamadığı takdirde üvey dayısı onu bir daha eve almayacağını ve sokağa atacağını söylemektedir.

 

 

Yine bir gün iş ararken, kendisi yaşlarında Haşim isimli küfeci bir çocukla karşılaşır. zavallı Erol okulunu yarıda bırakmıştır. Çünkü kurulu düzenleri dağılmış, huzurları kaçmıştır. Haşim’de okula gitmemektedir. Çünkü onunda sırtında ağır bir yük vardır.

 

Haşim’le kısa zamanda arkadaş olan Erol, onunla birlikte çalışmaya başlar. Haşim temiz ve iyi bir çocuktur. Bu yüzden Erol’a yardımcı olur ve ona iş aramaya başlar. Erol başından geçenleri Hşim’e anlatır.

 

Yine üvey dayısının kızdığı bir günde Erol kız kardeşini ve annesini alarak Haşim’in evine yerleşirler. Haşim bir kulübede ablası, annesi ve babası ile birlikte yaşamaktadır. babası yatalak, annesi hasta ablası ise dul ve uzun zamandır işsizdir.

 

Haşim, Erol’a babasının suçsuz olduğunu düşündüğünü ve ona yardımcı olmak istediğini söyler. Bunun için onu Polis Mustafa ile tanıştıracağını anlatır. Polis Mustafa Haşim’in arkadaşıdır. Aynı zamanda polis karakolunda kalmakta ve polislere elinden geldiğince yardımcı olmaktadır.

 

Erol Haşim’le birlikte polis karakoluna giderler. Buraya Haşim’in arkadaşı polis Mustafa gelir. Komiser remzi ile karşılaşan Erol ona babasının suçsuz olduğunu kesinlikle böyle bir şey yapmayacağından söz eder. Yaşanan olayları ise şu şekilde anlatır: babasının bir kundura dükkanı olduğunu, geçimlerini bu şekilde sağladıklarının, babasının öldürmekle suçlandığı Halit Bayraklı’nın müşterileri olduğunu söyler. Halit Bayraklı’nın iskarpinleri için babasıyla birlikte gittiğini ve oradan motorbisikletli bir adamın uzaklaştığını anlatır.

 

Bütün bunları dikkatle dinleyen Komiser Remzi motorbisikletli adamın tarifini Erol’dan aldıktan sonra Erol’a yardımcı olacağını söyler. Polis Mustafa ile birlikte Erol’u babasının bulunduğu cezaevine yollar. Zavallı uzun bir aradan sonra tekrara görecektir. Bunun için çok heyecanlı ama bir o kadar da tedirgindir. nihayet babasıyla karşılaşan çocuk babasına iş yerini yeniden açtığı konusunda yalan söyler. Bunu babasının üzülmemesi için yapmıştır.

 

Komiser Remzi Erol’dan tarifini aldığı adamın kaldığı apartmanı bulmuştur. Adamın adı Kani İmre’dir. Erol’a bu apartmana gitmesini orada gözcülük yapmasını ve olan biteni her akşam kendisine anlatmasını söyler. Erol söylendiği gibi apartmana gelir ve kapıcı ile konuşmaya başlar. kapıcı ise Kani İmre’nin ölen Halit Bayraklı’nın kızı ile nişanlı olduğunu söyler.

 

Erol her akşam olup biteni Komiser Remzi’ye anlatmaktadır. Komiser Remzi bunun üzerine Erol’u bir yorgancının yanına çırak olarak verir(Sadık Usta). Erol, Sadık Usta ile birlikte Halit Bayraklı’nın aparmanına cilacı olarak gider. bu apartmanın ikinci katında

 

Halit Bayraklı’nın kızı Esin ve karısı Feride kalmaktadır.

 

Erol Esin hanımla karşılaşır. Esin hanım çok üzgün ve perişandır aynı zamanda tedirgindir. Erol bu tedirginliğin farkına varmıştır. Bunun nedeninin nişanlısı Kani İmre olduğunu düşünmektedir.

 

Esin Hanım Erol’a onun yanında kalmasını söyler. Çünkü genç bayan nişanlısı Kani İmre’den korkmaktadır. Erol’da orada kalmaya başlar.

 

Erol daha önce Kani İmre’nin kaldığı apartmana gider. Çünkü kapıcıdan daha fazla bilgi almak ister. kapıcı, Erol’u daha önceden tanıdığı için onu evine çağırır. Erol ise kapıcıya Kani İmre hakkında sorular sorar. Erol’un en çok merak ettiği Kani İmre’nin ne iş yaptığıdır. Kapıcı ise onun ne iş yaptığını bilmediğini durumunun iyi olduğunu, ancak son zamanlarda evini kiraya verdiğini ve kendisine satması için bir çift sarı iskarpin getirdiğini söyler. Erol bu iskarpinleri görür. bunlar Halit Bayraklının kendisine yaptırmak üzere getirdiği iskarpinlerdir. Erol onları görünce tanır. onları kapıcıdan almak istediğini söyler.

 

Erol Komiser Remzi’nin yanına gider ve olanları anada anlatır. Komiser Remzi onları almayı kabul eder. bir arkadaşını Erol’la birlikte Kani İmre’nin kaldığı apartmandaki kapıcıya gönderir.

 

Erol esin hanımın yanında kalmaya devam eder. bir gün Kani İmre gelir ve genç bayanla tartışmaya başlar. tartışmalarının sebebi Kani İmre’nin hemen evlenmek istemesidir. Esin Hanım ise babasının ölümüne çok üzüldüğü için daha bu acısı geçmeden evlenmek istememektedir. Kani İmre ise onu annesini öldürmekle tehdit eder.

 

Erol kaldığı odada bir gece uyanıp dışarıya çıktığında kapıcı ile karşılaşır. Onun sinirli olduğunu fark eder. Kapıcı ise ona Terzi Kalyopisin birisiyle birlikte içeride eğlendiğini sürekli bir yerlere gönderdiğini anlatır. Erol ise bu kalan kişinin Kani İmre olduğunu düşünür. Sabah olduğunda Erol Kani İmre’yi çıkarken fark eder. Sonra Terzi Kalyopis’in odasına gider.

 

Burada Kani İmre’nin nişan yüzüğünü bulur. ne yapacağını şaşıran Erol bu yüzüğü cebine koyar. bundan kimseye bahsetmez. akşam Komiser Remzi’nin yanına gider. Gördüğü her şeyi anlatır ama yüzükten söz etmez. Buradan Haşim’in evine gider. Zavallı Haşim hastalanmıştır. Erol hemen bir doktor bulur. Haşim’in dinlenmesi ve soğuk almaması gerekmektedir. annesine olanlardan hiç bahsetmez.

 

Ertesi gün Esin Hanım Erol ve Sadık ustanın parasını vermek için kasayı açar. Ama açtığında kasanın boş olduğunu görür. Bunun üzerine Sadık Usta ve Erol Polis merkezine götürülür. Erol’un cebinden Kani İmre’nin yüzüğü çıktığı için zavallı çocuk suçlu durumuna düşer. Derdini bir türlü anlatamayan Erol Sadık ustaya annesine bu akşam gelemeyeceğini söylemesini ama olanlardan bahsetmemesini söyler.

 

Bunun üzerine Erol babasının kaldığı cezaevine gönderilir. burada bir süre babası ile birlikte kalacaktır. daha sonra baba oğul Üsküdar cezaevine gönderilirler. Ali usta burada aşçılık yapacaktır. Erol babasıyla bir gün otururken tanıdığını iddia ettiği birisini görür. yüzünde çıban izi bulunan bu adamı tanıdığını düşünmektedir. (Erzincanlı)

 

Cezaevinde kısa bir süre kalan Erol gerçekleri öğrenmek ve bunları Esin Hanım’a göstermek için onu takip etmeye başlar. Esin Hanım Taksim Bahçesinde otururken onun yanına gelir, ama kendisini tanımaması için kıyafetini değiştirmiştir. Zavallı Esin Hanım ağlamaktadır. Bunun üzerine ona neden ağladığını sorar. Esin tanımadığı bu çoçuğa dikkatlice bakar. Erol ise üzgün bir şekilde onun nişanlısından uzak durmasının gerektiğini ne kadar kötü bir insan olduğunu anlatır ve oradan uzaklaşır. Esin Hanım ise onun Erol olduğunu fark eder. Erol uzaklaşırken Terzi Kalyopis’in Esin Hanım’ı gözetlediğini fark eder. Arkasında duran araba ve şoföre (Vasil) dikkatlice bakar.

 

Aradan tam bir hafta geçmiştir. Bu arada Esin Hanım kaçırılmıştır. Bu olayı Erol’a arkadaşı Polis Mustafa verir. Erol onu Kani İmre’nin kaçırdığını düşünmektedir. hemen Komiser Remzi’nin yanına gider. komiser Remzi ise Kani İmre’nin kendisine haber verdiğini onunda üzgün ve perişan olduğunu anlatır. Erol Esin hanımla daha bir hafta önce konuştuğunu bu arada kendilerini gözetleyen birisini fark ettiğini anlatır. Polis karakolundan Vasil’in resmini tanır ve onun adresini alır.

 

Erol ertesi akşam babasının tabancasını alır. bu arada Esin Hanım’ın annesi Feride de hastaneye kaldırılmıştır.

 

Erol bir sabah uyandığında başındaki şişliği ve kanı fark eder. O da Esin Hanım gibi kaçırılmıştır. Çevresine baktığında çamaşırlık gibi bir yerde olduğunu fark eder ve ağlama sesleri duyar. Daha sonra bulunduğu yerdeki kapıyı açmaya (bilgi yelpazesi. com) çalışır. Esin Hanım’ı görür ve yanına gider. Esin Hanım Erol’u görünce şaşırır. Erol ise ona korkmamasını, Vasil’in adresini bulmak için gittiği yerde kendisini getiren şoföre adresi verdiğini polisleri getirmesi gerektiğini söylediğini anlatır.

 

Erol ve Esin Hanım çaresiz bir şekilde beklemeye başlarlar. ertesi gün içeriye Kani İmre ve Vasil gelir. Onların geldiğini duyan Erol saklanır. Kani İmre Esin Hanım’ı sürekli hırpalamaktadır. Erol ise babasının tabancasını alır ve ortaya çıkar bunun üzerine Kani İmre ve Vasil kapıyı kapatıp dışarıya çıkarlar. Erol ve Esin hanım hala kurtarılmayı beklemektedir.

 

Aradan çok geçmeden komiser Remzi ve Erol’un daha önce cezaevinde gördüğü Erzincanlı lakaplı adam yanlarına gelir.

 

Artık gerçekler öğrenilmiştir. Ali Usta serbesttir. hep beraber Haşim’in evine giderler. Bu arada Haşim yeni yeni iyileşmeye başlamıştır. Esin Hanım Erol ve ailesine kendi apartmanlarında yaşamalarını teklif eder. Erol ve ailesi geçmişte yaşamış oldukları sıkıntılı günleri unutup mutlu bir şekilde hayatlarına devam ederler.

 

2) Romanın Konusu:

 

Çaresiz insanların şerefleri ve dürüstlükleriyle hayata tutunma çabaları.

 

3) Romanın Ana Fikri:

 

Bu roman mücadele mesajını veriyor. Yaşanan onca sıkıntılara rağmen bir insanın yıkılmadan ayakta durabileceğini, sonunda ise her zaman doğruluğun ve inancın kazanabileceğini anlatıyor.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**

->Yorumu: çok teşekürler ödevime yardımcı oldunuz çok saolun
->Yazan: merve.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***