Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ESKİCİ BABA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KEMALETTİN TUĞCU

 

1. Romanın Özeti

 

Ahmet ve Ayten birbirleri ile evlenmek isterler. Ayten’in babası Ahmet işsiz ve fakir olduğundan bu evliliğe razı olmaz. Çünkü kızı iyi yetişmiş zengin bir ailenin kızıdır. Yine de iki genç evlenirler ve birde kızları olur.

 

Ahmet bir şirkette kamyon şoförlüğü yaparak ailesini geçindirmeye çalışır. Ahmet kamyon şoförlüğü nedeniyle ne ailesini her zaman görebilir ne de yeterince para kazanabilir.

 

Bir gün şirkette Ahmet eski arkadaşlarından Arif’i görür. Onun eski taksisini satmak istediğini öğrenir. Karısı da ona aile yadigarı mücevherlerini vererek bu taksiyi almasını söyler. Ahmet de bir kısmını peşin bir kısmını taksitle vererek taksiyi alır ve çalışmaya başlar.

 

 

Bayrama yakın eve bir adam gelir. Leyla hanımın gönderdiği paketi Ayten’e verir. Çok şaşıran kadın bu adamın ve Leyla hanımın kim olduğunu sorar. İdris adındaki bu adam kendisinin bir barda şef garson Leyla hanımında aynı barda danslar yapan biri olduğunu söyler. Ayten’in paketi açtığında şaşkınlığı daha da artar. Çünkü kocasına satması için verdiği mücevherleri karşısında görür.

 

Ahmet’in bu mücevherleri Leyla hanıma verdiğini ve kendisini bu kadınla aldattığını düşünür. Ahmet’le günlerce kırgın dolaşır. Ahmet karısına ne olduğunu neden böyle davrandığını anlayamaz. Ve karısının bu hayattan bıktığını bu fakirliğe tahammül edemediğini düşünür. Karı koca arasındaki kırgınlık günlerce sürer ve Ayten babasının evine gider ve Nurten’de annesinin arkasından ağlayarak çıkar. Ancak ne annesine yetişebilir nede evin yolunu bulabilir.

 

Bu arada onu eskici baba görür ve kaldığı ardiyenin içine alır. Yağmur dinince onu evine götüreceğini söyler. Ancak eskici babanın üstüne ardiyedeki sobalar, demirler ve direkler düşer ihtiyar adam yaralanır. Yataktan kalkamaz.

 

Komiser Salih onu ziyarete gelir. Eskici baba da ona Nurten’den bahseder. Annesini babasını bulmasını söyler. Küçük kız annesinin ve babasının kırgınlığından eskici babaya söz etmiştir. Komiser Ahmet’in evini bulur. Ancak evde kimse yoktur. Bu seferde Ayten’in babası olan Ekrem Bey’in evini arar ve bulur. Ekrem Bey’in evine giderek Nurten’in eskici babanın yanında olduğunu anlatır. Ayten Nurten’in babasının olduğu zannettiğinden çok şaşırır. Ve annesiyle basıyla birlikte oraya giderler. Nurten annesini görünce çok sevinir. Annesiyle beraber Ekrem Bey ve Nezihe hanımın evine giderler. Ancak Nurten çok sevdiği ve alıştığı ihtiyar adamdan ayrıldığına çok üzülür.

 

Ekrem Beyin evine giden Nurten annesine hemen babasını sorar. Ayten küçük kızı babasının burda olmadığını söyleyerek inandırmaya çalışır ancak o da Ahmet’in nerde olduğunu bilmez ve çok merak eder. Bir gün Ahmet’in resmini gazetede görürler. Arif’de Ahmet’i gazete de görür ve birkaç gün önce kendisine gelen Ahmet Arif’e ona verdiği mücevherleri parası karşılığında tekrar vermesini ister.

 

Parayı ise zamanında babasından kalan mirası kaptırdığı ortağından aldığını söyler. Arif de bu mücevherleri saklayacak yeri olmadığı için Leyla hanıma verdiğini söyler. Ahmet’de bara gidip Leyla hanıma saldırır ve bu mücevherleri vermesini söyler (bilgi yelpazesi. com) ve hem hastanelik olur hem de bu trajik olay gazeteye çıkar. Ahmet Ayten’in yokluğundan deliye döner ve ne yaptığını şaşırır.

 

Arif Leyla hanımla konuşur ve Leyla hanımın bu mücevherleri Ayten’e gönderdiğini öğrenir. Çünkü Leyla hanım Ayten’in kocasını çok seven ve fedakâr bir kadın olduğundan mücevherleri gönderdiğini söyler.

 

Olayın aslını anlayan Arif Ayten’le konuşmak için Ekrem Beyin evine gider ve hakikati Ayten’e anlatır. Ahmet’in de ilk yardım hastanesinde olduğunu söyler.

 

Ayten kızınıda alarak hastaneye koşar. Ancak Ahmet’i yaşlı bir adamın hastaneden çıkardığını öğrenir. Hemen eve giderler. Ayten eskici babayı karşısında görünce hiçte şaşırmaz. Çünkü onun gibi iyi bir insan böyle bişey yapar. Ayten Ahmet iyileşene kadar başucundan ayrılmaz. Ahmet iyileşince evlendikten sonra görüşmedikleri Ekrem Beyin yanında çalışmaya başlar. Böylece aile yeniden saadete kavuşur. Eskici babada her gün evine dönerken nasıl olduklarını sormak için onları yoklar.

 

 

2. Romanın Konusu

 

Ayten ve Ahmet’in birbirlerini dinlemeden anlamadan kafalarındaki kuşkularla bir aileyi yıkmak üzere olduklarından ve bu ayrılığın çocuklarına etkisi ve bu duyarlı minik kızın eskici babayla aralarındaki duygusal bağ romanın konusu olarak ele alınmıştır.

 

 

3. Romanın Ana Fikri

 

İnsanların birbirlerini anlamadan dinlemeden ön yargılarla olaylara yaklaşmaları onları istemedikleri sonuçlara sürükler. Bu sonuçlar sadece kendilerini değil çevrelerindeki insanları da etkiler. Yaşamda kuşku teorisiyle hareket etmek yerine birbirimizle iletişim kurabilmeliyiz...


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: