Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

EŞKIYA İNİNDE ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Hüseyin Rahmi GÜRPINAR

 

“Eşkıya İninde” Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanlarından biridir. Eserde: Kayınpederinden kalmış olan küçük bir çiftliğini mahsul ve masraflarını tetkik etmek için kayınbiraderi ve köşkün uşağını da yanına alarak çitliğe gitmek üzere yola çıkan Nef’i Bey ve beraberindekilerin bir eşkıya çetesinin eline düşmeleri ve bundan sonra gelişen olaylar anlatılmıştır. Romanın ana Fikri: Kanunsuz işler yapan kimselerin eninde sonunda bir gün yaptıkları kötülüklerin cezasını bulacaklardır. Kitap,yazan “macera romanı” niteliğinde bir eserdir.

 

Özet

 

 

Nef’i Bey’in kayınpederi merhum Enis Bey’in Değirmendere’de küçük bir çitliği vardır. Çitlik küçüktür küçük olmasına ancak derdi büyüktür. Çünkü çiftliğin her sene kabarık bir masraf listesi gönderilmektedir. Aileye getirisinden çok götürüsü olmaktadır. Bir de üstüne üstlük içerden ve dışardan hırsızlık baş göstermiştir. Bunun üzerine Nef’i Bey zaten maddi açıdan sıkıntıda olan ailenin derdine biraz çare olur ümidiyle hesap ve mahsulleri denetlemek için çiftliğe gitmeye karar verir. Yanına kayınbiraderi Hikmet Enis ve uşakları Murtaza’yı da alarak çiftliğe gitmek üzere evinden ayrılırlar. Haydarpaşa’dan trene binerler. Sonra İzmit Körfezi’nden karşıya geçmek için bir kayık bulurlar.

 

Kayıkta on onlardan başka: ak sakallı,temiz yüzlü bir ihtiyar köylü,rençber kıyafetli,fakat pek tekin kimseler olmadıkları hallerinden anlaşılan iki kişi,bir de saf bir köylü delikanlısı bulunmaktadır. Kahramanlarımız Nef’i ve Hikmet beylerin giyim kuşamlarından zengin birer İstanbul beyefendisi oldukları hemen anlaşılmaktadır. Rehber kıyafetli iki adamın dikkatli ve bir o kadar da vahşi bakışlarını üzerlerinde hissederek huzursuzdurlar. Kayıktan inince aksakallı ihtiyar işlerini çabucak bitirip İstanbul’a dönmelerini burada çok kalmamaları konusunda onları uyarır.

 

İlk defa geldikleri bu yerde,kendilerini karşılamak için gelen birini görmeyince şaşırırlar. Halbuki hareket etmeden önce çiftlik kahyası Halil Efendi’ye telgraf çekip geleceklerini haber vermişlerdir. Yakınlarda bulunan küçük bir köy kahvesine girerler. Körfezden kayığa binip buraya gelene kadar birçok kişiden eşkıya lafı buraya gelene kadar birçok kişiden eşkıya lafı işitmişlerdir ve nitekim kahvenin sahibinin de af dan yararlanmış eski bir eşkıya olduğunu öğrenirler. O (bilgi yelpazesi.net) sırada yanlarına elli altı saattir süvarileriyle beraber çiftliğe kadar onlara eşlik edeceğine söz verir. Ancak atlarının dinlenmesi gerektiğini,onların hareketlerinden bir saat sonra arkalarından yetişeceklerini söyler. Bir müddet kahvede bekledikten sonra nihayet çiftlikten bir at arabası gelir.

 

Gelen araba onları çiftliğe götüremez. Kararlaştırılmış olandan farklı bir güzergahı takip ettikleri için Yusuf Çavuş ve adamları onları bulamazlar. Bu çitliğin arabasıdır. fakat kendisini Yürük Oğlu Emin olarak tanıtan arabacı aslında Deli Ömer adında bir hayduttur. Arabayı çiftlikten gelirken durdurmuş ve Yürük Oğlu Emin’i öldürmüştür. Yani: Nef’i Bey,Hikmet Enis Bey ve Murtaza, Kurdoğlu çetesine esir düşmüşlerdir. Bu çetenin reisi kahramanlarımızın kayıkta gördükleri rençber kılıklı iki adamdan biridir

 

Arabacı onları çetenin gizlendiği ormana götürür. Barakaya benzeyen derme çatama bir yere hapsedilirler. Eşkıya reisi fidye parası için ailelerine bir mektup yazmıştır.

 

Günler birbirini kovalar ancak istenen para bir türlü gelmez. Eşkıyalar bu küçük barakaya benzer hapishaneye iki esir daha getirirler. Fidye parası gelmeyince Nef’i,Hikmet ve Murtaza’yı eşkıyalar asmaya karar verirler. Fakat tam asılacakları gece Kurtoğlu çetesi başka bir çetenin saldırısına uğrar. Bu çete Karabela Mustafa’nın çetesidir. O geceden sonra Murtaza ve talihsiz bir olay sonucu dağa çıkmak zorunda kalmış aslında çok saf ve temiz kalpli bir delikanlı olan Abdurrahman’dan haber alınamaz. Esirler bu kez de Karabela çetesinin eline düşerler.

 

Çete devamlı yer değiştirmektedir. Saldırı gecesi çıkan yangından yararlanarak kaçmayı başaran Murtaza ve Abdurrahman Yusuf Çavuş’u bulur ve jandarmaya beraber Karabela çetesini takip ederler. En sonunda çeteyi sıkıştırırlar ve çıkan çatışmada çete üyelerinin bir kısmı ölür,bir kısmı teslim olur,çete reisini de yakalayıp öldürürler. Artık gördükleri kötü muameleden bitkin düşmüş neredeyse insanlıktan çıkmış olan kahramanlarımız ve diğer esirlerin çilesi de burada sona erer.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: