Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ESTERGON KALESİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: ENVER BEHNAN ŞAPOLYO

 

1- Romanın Özeti

 

Kastamonu, Oğuz Türklerinin harman olduğu bir yerdi. Burada büyüyen Türk çocuklarına koç yiğit diyorlardı ve askerliğin en zor mesleği olan serdengeçtilik bu koç yiğitlerinden seçiliyordu. Bu Türk çocuklarının vücutları heykel kadar güzel, ince bir bel, geniş omuz, kuvvetli adaleler, bileklerindeki kuvvet demiri bükebilecek bir kudrette idi. Kanuni Süleyman bunu bildiği için serdengeçtileri ve akıncıları bu havaliden toplardı ve Estergon Kalesi’nin fethi için yine ihtiyaç vardı.

 

Serdengeçti için dellal Kastamonu’nun Çerkez kasasında koç yiğitleri katılmaları için çağırıyordu. Bu kafileye katılanlar arasında iki delikanlı vardı ki birinin adı Dev Ali diğerinin adı Gürz İlyas idi. Kafilede bunlardan dehşetli adam yoktu, belki de ordunun en cesur askerleri bunlar görünüyordu.

 

Dev Ali ve Gürz İlyas serdengeçti tezkereyi aldıktan sonra bunlara gazilik kınası yakıldı. Sofralar kuruldu, yenildi içildi ve dualar okundu. Bu iki arkadaş ana-babalarına vatanlarını sonuna kadar koruyacaklarını söz verdiler. Ve babaları bunlara al hayvan hediye etti.

 

Dev Ali ve Gürz İlyas talim için erkenden kalktılar. Bunlar toplam elli kişilik bir gruptu. Bu gruptan kırk altı kişi akıncı olarak ayrıldı. Bunlar arasında Dev Ali ve Gürz İlyas da vardı. Daha sonra bu yiğitler Edirne yolunu tuttular.

 

Kastamonu kafilesi Tımar Bey’in emrinde Çankırı’ya, oradan da Ankara’ya geldi. Buradan da bir çok akıncı ve serdengeçtiler yazılmıştı. Büyük bir kafile karadan İstanbul’a geldi, fakat burada fazla kalmadılar, Edirne’ye geçtiler. Bu şehir kışlalar ve askerlerle dolu idi. Ve bu kafile eğitime burada başlayacaktı. Bu kafileyi Seymenler kışlasına misafir ettiler.

 

Dev Ali ve Gürz İlyas Seymenler kışlasında aynı odaya düştüler. Ve eğitimlerine tokat atma taliminden başladılar. Daha sonra pala sallama talimini de başarıyla bitirdiler. Bu eğitimden sonra Okçular Şeyhi ok atma talimi için gereken bilgiyi verdikten sonra bu kafileyi Edirne dışında bir ok meydanına götürdü. Bu imtihanda bir çok pehlivan başarı kazandı. Bu imtihanda en başarılı yine Dev Ali ve Gürz İlyas’tı.

 

Serdengeçti için bütün eğitim tamamlandıktan sonra bu pehlivanlar Kanuni’nin huzuruna çıktı. Çünkü bu serdengeçtiler Estergon Kalesini fethedeceklerdi. Bu kafilede meşhur serdengeçtilerden Deve Kemal, Benli Karagöz, Solak Havan Delen, Lenduha Cafer, Top İskender, Ahi Haydar, Derviş Balı, Bursalı Sunca vardı. Tabi ilk önce Dev Ali ve Gürz İlyas seçildi ve bu serdengeçtilerden Kanuni Süleyman’ın dikkatini Dev Ali ve Gürz İlyas çekmişti. Kanuni serdengeçtilerin reisini Dev Ali’yi, ikinci reisi de Gürz İlyas’ı seçti.

 

Daha sonra Estergon Kalesinin fethi için serdengeçtiler Edirne’den hareket ettiler ve konaklaya konaklaya Belgrad’ın doğusuna geldiler. Burada Tuna’yı aşarak karşıya geçtiler. Türk serdengeçtileri günlerce Macar topraklarında yol aldılar (bilgi yelpazesi. com) ve ev sonunda Estergon Kalesi önüne geldiler, ve kaleyi gördükten sonra Macaristan’ın içine akın etmeye başladılar.

 

Serdengeçtiler Macaristan’ı vurduktan sonra Estergon civarındaki tepeleri karargah yaptılar, o sıralarda Kanuni Süleyman’da orduyu hümayun ile Belgrad önlerine gelmişti. Önce Böğür delen kalesini piri Mehmet Paşa fetih etti, daha sonra da Tuna kıyısında bulunan Semenderye kalesi alındı. Sıra Estergon kalesine gelmişti.

 

Dev Ali her sabah atına binerek Estergon Kalesi’nin etrafında dolaşıyordu, ancak kale kumandanı kaleyi Türklere teslim etmemeğe karar vermişti. Bu kumandanın Magi adında güzel bir kızı vardı. Güzel Magi, Dev Ali’yi harp ederken görünce ona sevdalandı ve Dev Ali de kıza sevdalanmıştı.

 

Dev Ali hem kızı düşünüyor hem de Estergon Kalesinin fethini düşünüyordu. Artık Dev Ali için Estergon Kalesinin fethi hem vatan hem de kız için mecbur olmuştu.

 

Serdengeçtiler kalede kanlı bir savaştan sonra ele geçirdiler. Dev Ali Türk Bayrağını kaleye dikti ve kaleye çıkan ilk Türk askeri oldu. Ancak Macarlar bir fırsat bilip Türk bayrağını çekip kendi bayraklarını diktiler. Macar bayrağını dikenle Gürz İlyas mücadele ediyordu. Bu mücadele sırasında Gürz İlyas şehit düştü. Arkadaşının şehit olmasına çok üzülen Dev Ali kesin olarak Estergon Kalesine Türk Bayrağını dikti.

 

Dev Ali Estergon Kalesini fethetmiş ve Kanuni Süleyman’a verdiği sözü yerine getirmişti. Gürz İlyas’ı da şehit düştüğü yere bir türbe yapıp içine gömdüler.

 

Dev Ali binlerce esiri önüne katarak zafer haberini Kanuni Süleyman’a haber vermek için yola çıktı. Esirler arasında Magi de vardı. Dev Ali ile Magi’nin sevdası Kanuni Süleyman’ın kulağına kadar gitmişti.

 

Daha sonra Dev Ali Kanuni Süleyman’ın huzuruna çıktı. Esirler de vardı. Bu esirler arsında Magi’yi Kanuni süzdükten sonra; ikisinin çok yakıştığını söyleyerek düğünlerini yapacağını söyledi. Ve Kanuni’de Belgrat’tan sonra tüm Macaristan’ı fethetti.

 

2- Romanın Konusu

 

Roman; Kanuni Sultan Süleyman Döneminde alınan Estergon Kalesi’nin Türkler tarafından nasıl fethedildiğini anlatıyor.

 

3- Romanın Ana Fikri

 

Türk milleti kahraman azimli bir millettir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: