Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

FAHİM BEY VE BİZ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR

 

Bursa eşrafından eski maslahatgüzergahlarımızdan Tütün İnkisarı İdaresi Mütercimi Ahmet Fahim Bey eceliyle vefat etmiştir diye bir bir fıkra çıkmıştır. Ahmet Mithat faziletli,hür fikirli,çok nezaketli,şahsına hürmet ettirmiş ve dostları tarafından çok sevilmiş bir zatmış.

 

Fahim Bey’in babası Bursa eşrafındanmış,çokta iyi kalpli biriymiş. Fahim Bey de babasının özelliklerini taşırmış. Fahim Bey mektepten çıkınca Bursa’ya gitmişve babasına kendi kendine iyi bir hayat kuracağına ve onlara bir yükü kalmayacağı konusunda söz vermiş. O devirde maaşa geçmek de kolay değilmiş. Sırf babasını tatmin etmek için İstanbul tarafında büyükçe bir konak kiralamış. Sabahları kemanıyla şarkılar söyler,öğle yemeğini de evinde yedikten sonra Haiciye’ye gidermiş. Zaman böylece geçip gidiyormuş. Babıali’de maaşa geçmek,terfi etmek hep iltimasla olurmuş. Fahim Beyde kimseye minnet etme gibi bir huy yokmuş. O kendini tanıyan büyüklerden hep güler yüz gördüğü halde hiçbirinden yardım görememiş. Babasını iyi tanımış bir Bursa valisi Sadrazam olmuş. Fahim Bey’e iyi bir iş vereceğine söz vermiş ama vermemiş. Fahim Bey durumunu babasına hiç anlatmamış. Babası doktora gitmek için İstanbul’a geldiğinde evini görünce oğluyla gurur duymuş. Fahim Bey’in babası ameliyattan çıkamamış ve ölmüş.

 

 

Fahim Bey’in başına genellikle tuhaf şeyler gelirmiş.

 

Fahim Bey daha sonraları sefarethanenin üçüncü katibi olarak Londra’da yeni girdiği hayat için esvaplar sipariş etmiş. Uzun süren provalardan sonra kapılardan içeri sığmayan bir ambar gelmiş. Bu ambarın Fahim Bey’in hayatında uzun süren tesiri olmuş. Hem uzun süre borcunu ödeyememiş hem de uzun süre modası geçmiş elbiseler giymekten usanmış. Esvapların eskimesi tam parasızlık zamanına geldiğinden hepsini boyatmış,temizletmiş…olarak giymeye devam etmiş.

 

Fahim Bey gençliğinde de ciddi ve usluymuş. Zengin bir eve içgüveyi olarak girmeye razı olmamış,kimsesiz ve orta halli bir kadınla evlenmeyi tercih etmiş. Saffet Hanımla evlenmiş. Saffet Hanım ufak tefek yapılı,küçük ve yumuk gözlü bir kadınmış. En büyük zevki avuçlarını mangalın üzerine uzatarak ısıtmak ve mangal kenarında sigara içmekmiş. Saffet hanım hep evinin işleri ve kocasının rahatıyla meşgul olurmuş. Kocasının fikri üstünlüğünü takdir edebilecek bir seviyede değilmiş. Karı-koca çok iyi anlaşırmış.

 

O her sabah bütün gazeteleri merakla okur ve incelermiş. O gazeteler karşısında itiraz eder,coşar ve yorum yaparmış. Saffet Hanım hayatından bazen büyük bir usanç duyarmış. Böyle zamanlarda her zaman itina ile kurduğu saatlerini hiç kurmazmış. Ahbapları onun bu halini gülünç bulurlarmış.

 

Fahim Bey şarklı birçok adetlerine rağmen garplı tesirler yapacak bir mevkiye sahipti.

 

Fahim Bey müsahebeleri esnasında ilmi üstünlüğünü yanındakilere her zaman ispat ederdi. Yaptığı tesir çok büyüktü. Her şeyin müşkülatını gören ve her şeyin kıymetini sezen bir adam tesiri yapardı. Oyuncularımız oyunların bazı kaidelerini ondan sorarlar,musikinaşlarımız musikinin felsefesini ona sorar,lisancılarımız sözlerine alaka (bilgi yelpazesi.net) duyar,iştikakçılarımız kelimenin nasıl mana doğurduğuna misal fıkralarını dinler, edebiyatçılarımız edebi zevkini çok beğenirler,ilim meraklıları ilmini örnek alırlardı.

 

Fahim Bey Londra’da sefaret katibi bulunduğu sıralarda bir İngiliz mali müessesinden iş teklifi almış,Londra’ya gitmişti. Ama bu işi de red olundu. Daha sonra sermayedar Baron de Lormais ile görüşmek için gitmiş ama işi bilmediğinden alınmadı. Fahim Bey paraca hala sıkıntı içindeydi. Fahim Bey yeğenlerinin tahsilleriyle de meşgul oluyordu. Fahim Bey rejiden ayrılmış ve bir idarehane tutmuştu. Dosyalarına itina gösterir ve genelde uyurmuş.

 

Genelde hanımlar onun hakkında dedikodu yaparlar;alemin gidişatına karıştığı için ona kızarlar,Saffet Hanımın onun gibi bir adamla evli olduğu için ona acıyorlarmış. Ona akılsız,aptal,deli diyorlarmış.

 

Fahim Bey bir gün gördüğü iman dolu bir rüyadan çok etkilenmiş. Fahim Bey ve karısı bu rüyanın hayra vesile olacağını düşünmüşler ve çok sevinmişler. Hacı Vamık Bey bu rüyayı Fahim Bey’in

 

Öleceği şeklinde yorumlamış ama kendisi Fahim Bey’den daha önce ölmüş.

 

Fahim Bey her zaman ciddi olmakla beraber temiz giyimli idi. Pelerini,padesesü,paltosu vardı. Geçmiş hayatını hatırlar ve geçmişine özlem duyardı. Önceleri kendisine büyük saygı gösterenler şimdi onu tanımıyorlardı bile. Birçok hastalığı vardı. Hala vakitsiz ve parasızdı. Fahim Bey sık sık kendini İstanbul’un güzelliklerine dalmış bulurdu.

 

Fahim Bey’in dosyalarında Meşrutiyetin ikinci ilanından seneler evvel ve seneler sonra bütün şehir ve hatta bütün memlekette bahsi geçmiş önemli bilgiler bulunmaktadır. Bütün bu dosyaların Fahim Bey için de Saffet Hanım için de akrabaları için de servet değerinde bilgiler vardı.

 

Birçok kimseler onu deli diye nitelendiriyorlardı ve bu konuda dedikodular yayılmıştı.

 

Aradan bir hayli zaman geçmişti. Fahim Bey ihtiyarlığını tam göstermese de yaşı bir hayli ilerlemişti. Yavaş yavaş göçüyor boyu kısalıyor benzi uçuyor teni sararıyor hareketleri ağırlaşıyordu. Memleketini hatırlıyor ve üzülüyordu. Son zamanlarda resmi bir dairede mütercim olarak yevmiye ile çalışıyordu. Onun akranları çoktan ölmüş ya da çok yaşlanmışlardı.

 

Yazar Fahim Bey öldükten sonra ona karşı duygularını kitabın sonunda dile getirmiştir. Onun yaptığı iyiliklerden ve ölümüyle duyduğu üzüntüyü dile getirmiştir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***