Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

FİGAN ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Ahmet Günbay YILDIZ

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Birinci Dünya Savaşı öncesi Erzurum’da bir kasabada yaşayan Türk ve Ermeniler arasındaki ilikiler ile Osmanlıların o dönemdeki acı tablosu konu alınmaktadır.

 

 

Kitabın Özeti:

 

 

Birinci Dünya Savaşı öncesi Erzurum da bir kasaba Ermeniler ve Türkler yıllardır beraber yaşarlar ve birbiriyle iyi geçinirler. Ancak Ermeniler yemek yediği çanağı pisletmek isterler.

 

Durmadan huzursuzluk çıkarırlar. Bir gün Mülazım Sadık Efendi ve askerleri Ermenilerin cephaneliğe çevirdiği evin etrafını sararlar.

 

Salih onbaşı gençliğin verdiği heyecanla hemen taarruza geçmeyi ister. Salih onbaşı evin etrafını dolaşır ve içeri girmeyi başarır. İki Ermeniyi önüne katar, ancak arkadan aniden çıkan bir ermeni Salih onbaşıyı arkasından vurur. Artık Mülazım Sadık Efendi Emenilere korku vermektedir. Mülazım Sadık’ın komutanı onun Sivas’a tayin olduğunu süyler. Bunu Mülazım Sadık’ın iyiliği için yapmıştır. Fakat Mülazım Sadık çok üzgündür. Lakin vatan görevi deyip kabul eder. Eşyalarını toplar, hanımını at arabasına bindirir ve son kez arkadaşlarıyla vedalaşmak için ayrılır.

 

Tam dışarı çıktığında ermeni Meci tarafından vurulur. Türkler ikinci şehidini vermiştir. Ortalık iyice karışır. Mülazım Sadık’ın arkadaşı Muallim Naci, arkadaşının vurulduğunu görür görmez arkasından koşar ancak arkadaşı daha önemlidir. Arkadaşı orada can verir. Meci Muallim Naci’nin şahitliğiyle Kadı Esat’ın yanına çıkarılır. Yeterli delil olmadığından serbest bırakılır. Bir gün Ermeni çocuklarıyla Türk çocukları aralarında harp oyunu oynarlar.

 

Kadı Esat’ın oğlu Burhan attığı sapanla Keşiş Lato’nun oğlunun gözünü çıkarır. Ermeniler iyice azıtmışlar ve önüne çıkan Türke işkence etmeye başlarlar. Ölüm listesine aldıkları Kadı Esat’ı öldürürler. Muallim Naci Burhan’ın babası Kadı Esat Efendi’nin vasiyeti nedeniyle Burhan’la Orhan’ı harp okuluna yazdırır. Aradan altı geçer. Bu arada Muallim Naci oğlunu Mehmet ağanın kızı Aslıhan’la Burhanı da kızı Neslihan’la nişanlar. İkiside aslan gibi teğmenler olarak mezun olurlar.

 

Kıtalarına katılmadan önce sıla iznine memleketlerine giderler. hemen çifte düğün yapılır. Bu arada dünya iyice karışmış ve Osmanlıda resmen savaşa katıldığını açıklamıştır. İzinler iptal edilir. Burhan’la Orhan kıtalarına giderler. Ermeniler Muallim Naci ile hanımını öldürürler. Neslihan’la kaynanası gece konduda kalmaktadır.

 

Keşiş Lato’nun oğlu gözünü çıkaran Burhan’dan öcünü almak için karısını didik arar. Keşiş Lato’nun oğlu Burhan’nın karısını ve (bilgi yelpazesi.net) yeni doğan çocuğunu hunharca öldürür. Burhan’la Orhan’ın birliği Erzurum a kadar gelir. Orhan Erzurumun girişinde şehit düşer. Aslıhan babasıyla birlikte çiftlikte kalmaktadır. Ermeniler Mehmet Ağanın oğlunu öldürürler.

 

Burhan Erzuruma geldiğinde Mehmet Ağanın yanına uğrar. Bütün olanları görünce içini bir hüzün kaplar. Askerlerimiz Erzurumu tamamen ele geçirmiştir. Burhan ele geçen esirleri kontrol ederken aralarında Keşiş Lato’nun oğlunu görür. Alnının ortasından vurarak kuyuya atar. Artık Erzurum kurtulmuştur. Ancak arkasında da birçok şehit ve gaziyi bırakarak. .

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Bir milletin bağımsızlığı uğruna ne türlü fedakarlıklara katlandığını ve aynı şekilde bir milletin ne kadar nankör olabileceği anlatılmaktadır.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

Kahramanlarımız Burhan ve Orhan vatanını çok seven kimselerdir. Aynı şekilde Mülazım Sadık, Kadı Easat, Muallim Naci ve Mehmet Ağa tam bir Osmanlı beyefendileridir. Aslıhan ve Nelihan da eşlerine gönülden bağlı, yiğit Türk kadını sıfatındadırlar. Olaylar birbirine bağlı ve akıcıdır.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):