Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

FİLLER DE HATIRLAR ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı       : Agatha Christie

 

Çevirmeni: Gönül Suveren

 

1. Kitabın Konusu:

Romanın konusu,oliver ve poırot adlı biri yazar diğeri dedektif iki kişinin geçmişteki bir olayı aydınlatmak istemesi ve araştırmalar yapmasıdır.

 

2. Kitabın Özeti:

Roman,burton cox adlı birkadının eski bir olayın içyüzünü aydınlatmak istemesi ile başlar.burton cox ünlü bir yazar olan ariadne oliver adlı bir bayana,oğlu olan desmond'un evlenmek istediği celia ravenscroft adlı genç bir bayanın anne ve babasının ölümüyle ilgili olarak,"anne mi babasını yoksa baba mı annesini öldürdü " diye sorarve bayan olver umhalı bir çalışmaya girer.ilk olarak özel dedektif olan poirot ile görüşür.poirot olayın gerçekleştiği dönemde başmüfettiş olan gorraway ile görüşür ve odönemle ilgili ipuçlarını öğrenir.gorraway ona dört peruktan ve olay sırasında yanlarında olan köpeklerinden bahseder.o dönemde olayla ilgili hiçbirşey bulamadıklarını ve bunun sadece bir intihar olduğunu söyler.poirotta bayan oliver'a bunun çok eski bir olay olduğunu ve araştırılmasının çok zor olduğundan bahseder.bayan oliver ise fillerde hatırlar diye karşılk verir.burada fillerden kasıt,soruşturacakları veya soruşturdukları kişilerdir.araştırmalar sonunda lady ravenscroft'un bir ikizinin olduğu ortaya çıkar.poirot ailenin eski doktoruylabir görüşme ayarlar ve dorretha adlı ikiz kardeşinin akıl hastası olduğu ortaya çıkar. Bu olayın kalıtımsal birşey olabileceği ve lady margret ravenscrof'un sir ravenscroft'u öldürmüş olabileceği ortaya atıldı.bayan oliver ve poirot pek çok fille görüştüler ama tam bir sonuç alamadılar.yalnızca burton cox'un desmond'un gerçek annesi olmadığı ve esasında annesinin çok varlıklı biri olduğu ve ölümü sonunda desmond'a miras kaldığı ve 25 yaşına geldiğinde bu mirası alabileceği ve bundan desmond'un haberdar olmadığı aksine burton cox'un haberdar olduğu ve bundan dolayı celie ile desmond'un evlenmesini istemediği ortaya çıkıyor.

 

 

Poirot bir filden olay sırasında evde bulunan hizmetçinin birşeyler bilebileceğini söylüyor.bunun üzerine poirot zelie meauhourot adlı hizmetçinin yanına gider ve olayı öğrenmek ister zelie başta anlatmak istemez ama bunun bir kaç kişinin hayatıyla ilgili olduğunu öğrenince anlatır."olaydan bir kaç hafta önce dolly'nin uykusunda gezerken uçurumdan aşağı düştüğü ve öldüğü sanılmaktaydı aslında o mollydi dolly onu bir akşam gezisin de aşağı atmıştı dolly eve döndüğünde sır ravenscroft molly'i sorar ve o birşey söylemez sır ravenscroft şüpelenir ve molly'i aramaya koyulur.molly'i uçurumun aşağısında bulur.sır ravenscroft lise çağlarında dollye aşıktı daha sonradan onun akıl hastası olduğunu düşünür ve onu bırakıp mollyle çıkar gerçek aşkı onda bulur ve evlenirler.dolly molly'e büyük bir kin besler ama belli etmez.işte o akşam okin açığa çıkar ve dooly molly'i öldürür. Molly can çekişirken sir ravenscroft gelir ve molly ona dollynin bir suçu olmadığını ve hastalığının (bilgi yelpazesi. com) etkisinde bu olayı yaptığını polise onu vermemeleri için yemin etmelerini ister.sır ravenscroft ne yapacağını bilmez sonradan doolynin molly yerine geçe bileceğini düşünür bir kaç hafta böyle geçtikten sonra sır ravenscroft dollynın ölmesi gerektiğini söyler ve bana bu olaylardan hiç bahsetmemem için yemin ettirir.daha sonra sır ravenscroft dollyi alıp yürüyüşe çıkar uçurumun kenarına geldiklerinde onu öldürür ve daha sonra dollynin parmahını kullanarak tetiği sıkar ve kendini öldürür."olay açığa çıktıktan sonra celie ile desmond evlenir ve oliver ile poırot başka bir olayı aydınlatmanın gururunu yaşarlar.

 

3. Kitabın Ana Düşüncesi:

Fillerde hatırlar, ama biz insanız. Ve neyse ki biz insanlar birçok şeyi unuturuz.

 

4. Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi:

Bana göre olayın kahramanı zeliedir.çünki olay onun sayesinde açığa çıktı eğer o ölmüş olsaidi olay kesimlikle ortaya çıkamazdı.

Bayan oliver, çok iyi bir yazar ve araştırmacı kaynağı filler.

Poirot,çok iyi bir dedektif geçmişteki olaylara bağlı kalmadan karar veerebiliyor.içine girdiği bütün olayları ortaya çıkarmış.

Dolly, bir akıl hastası çocuklardan nefret ediyor.kardeşini öldürdü.

Molly,dollynın ikizi ama huyları tam bir zıtlık içinde.

Sır ravenscroft,çok iyi bir insan ailesine bağlı.emekliye ayrılmış bir elçi.

Burton cox,meraklı bir kadın mirasın onda kalması için desmond'un evlenmesini istemiyor.

.

5.Kitaptaki Olaylar Hakkında Şahsi Görüşler:

Kitap çok karmaşık bir polisiye roman .kitabın başlangıcıyla sonu

Arasındaki bağlantıyı kurmak zor. Bana göre agatha chrıstıe çok iyi bir roman yazmış ve neden nobel ödülü aldığını şimdi çok iyi anlıyorum.

 


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):