Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

FUNDA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KERİME NADİR

 

Konu: Vedat ile Fehiman’ın aşkları ve başlarından geçenler

 

Ana Fikir: Şüphelerle yaşamak insanın hayatını olumsuz etkiler.

 

Özet

 

 

Vedat Paris’te okuyan genç ve bekar biridir. Tatil için akrabalarının çiftliğine gelir. Onlar yürüyüşe çıktığı bir gecede o, yalnız başına oturup dışarıyı seyreder. Yürüyüşe katılan Fehiman düşüp yaralanır. Diğerleri yürüyüşe devam ederler. Fehiman topallayarak eve gelir. Vedat yarayı pansuman ederek genç kızla biraz konuşur. Fehiman sürekli Vedat’a iltifatlarda bulunur. Kızvedat’ın tekrar Paris’e gideceğine üzülmektedir. Gidip yatağına yatar. Ertesi gün Vedat vazifesi için tekrar Paris’e gider.

 

Vedat Paris’e gideli sekiz ay olmasına rağmen çiftliğe sadece dört tane mektup gelir. Fehiman’a ise sadece selam vardır.

 

Yağmurlu bir akşamüzeri, bir adam gelir. Vedat’tan kötü bir haber getirmiştir. Önce Fehiman’a söylemeye cesaret edemese de sonra ona Vedat’ın bir kaza sonucu iki bacağını kaybettiğini söyler. Hemen Vedat’ı içeri alırlar. Fehiman üzüntüsünden bayılır. Fehiman’ın annesi, dadısı ve diğerleri de olayı üzüntüyle karşılarlar.

 

Vedat’ın bir hizmetçisi olmasına rağmen Fehiman ona bir hizmetçi edasıyla ama sevgiyle hizmet etmektedir. Bu arada Vedat birçok ölüm krizi atlatır.

 

Fehiman’ın ablası, eniştesi ve Vedat’ın arkadaşı Nizamettin çiftliğe gelip olayı üzüntüyle karşılarlar.

 

Bir gün Vedat’ın arkadaşı olan Nizamettin gelerek Vedat’a bir şeyler olduğunu sezer. Onun Fehiman’a aşık olduğunu sanır. Bunu da Vedat’a söyler. Vedat buna çok kızarsa da ona bir şey söylemez.

 

Bir gece Vedat çok terler ve pencereyi açmak ister. Fakat buna cesaret edemez ve Fehiman’ı çağırır. Fehiman pencereyi açtıktan sonra onun yatağının üzerine oturup onunla bir müddet konuşurlar. Vedat, Fehiman’dan Süha Bey ve ablası ile onların maden ocaklarına gitmesini ve biraz hava almasını ister. Fehiman önce kabul etmez. Fakat sonra ısrarlara dayanamayıp gitmeye karar verir.

 

Fehiman madene gidince oradan Vedat’a bir mektup gönderir. Mektubunda madeni etraflıca tasvir eder. Yalnız, mektupta bir kısmı yazmaktan utanır. Fehiman dönünce Vedat, olanları anlatması için çok ısrar eder. Fehiman da Süha Bey’in kendisini öptüğünü ve kendisine aşık olduğunu söyleyince kaçıp geldiğini anlatır.

 

Sonbaharda Vedat’a Avrupa’da yaptırılan bir çift takma bacak takılır. Vedat, onları tecrübe etmek için Fehiman ile birlikte kırlara doğru açılır. Fundalarla örtülü büyük bir kayanın önüne otururlar. Fehiman’ın saçları Vedat’ın dudaklarına değer. Fehimanvedat’a saçlarının ne koktuğunu sorunca Vedat: “Funda” diye cevap verir. Fehiman fundanın nasıl koktuğunu sorunca Vedat da: “Yabancı kokular karışmamış, yaradılışında kendine has olan temiz, iç açan baharını muhafaza eden bir gül gibi!... ” diye cevap verir.

 

Vedat, Fehiman’a Süha Bey ile evlenirse kendisini daha sık görebileceğini söyler. Fehiman buna çok kızıp ona, onu çok sevdiğini söyler. Bu sırada bir çoban gelerek onlara oradan bir koyunun geçip geçmediğini sorar. Onlar da görmediklerini söylerler.

 

Vedat, ona kendisinin ağabeyi yerinde olduğunu, kendisini uzun yıllar bahtiyar demeyeceğini söyler. Fehiman buna kızar ve oradan ayrılırlar.

 

Eve gelen genç adam hemen Fehiman’ın yardımı ile soyunarak yatar. Fehiman odadan çıkınca Fehiman’ın annesi Vedat’ın yanına gelir ve Ruşen Bey’den bir mektup geldiğini, Fehiman’ı Süha Bey’e istediklerini söyler. Vedat memnun olduğunu söylese de garip bir hal alır. Fehiman buna itiraz eder.

 

Gece fırtına çıkar. Fehiman pencereyi örtmek için Vedat’ın odasına gider. Vedat, onu Süha ile evlenmesi konusunda ikna etmeye çalışır. Fakat başarılı olamayınca yatağının içine alır.

 

Vedat, Fehiman ile evlenir. Yalnız madendekiler bu olaya darılırlar. Vedat ile Fehiman’ın bir de oğulları olur. Adını Funda koyarlar. Aradan iki yıl geçer. Vedat, fehiman’ın kendisinden ve çiftlikteki hayattan sıkılmaya başladığı kanaatindedir.

 

Fehimanvedat ile birlikte Avrupa’ya gitmek ister. Fakat Vedat kabul etmez. Funda ile çiftlikte kalacağını, onun gidip gezmesi gerektiğini söyler. Fehiman da buna itiraz eder. Vedat karısını mutlu edemediği kanaatindedir. ve buna çok üzülür. Adeta içten içe erir. Sonunda Fehiman’ı seyahate çıkmaya ikna eder.

 

Fehiman, ablası ve eniştesi ile birlikte tatile çıkar. Viyana’ya varışlarında karşılarında Süha Bey’i bulurlar. ilk başlarda hepsi tatilden memnun bir şekilde eğlenirler. Viyana’da dört gün kaldıktan sonra İsviçre’ye geçerler. Bir pansiyona yerleşirler. Bir akşam üzeri Süha, Fehiman’ın kapısını çalar. Ona, yengesiyle ağabeyinin çıktığını ve kendilerini beklediklerini söyler. Birlikte pansiyondan ayrılırlar. Uzun bir yolculuktan sonra kasabaya varırlar. Türkan ve Ruşen Bey kasabadan ayrılmışlardır. Fehiman, endişelenmekle birlikte Süha ile yolculuğa devam eder. Vardıkları otelde de Türkan ve Ruşen Bey’i bulamazlar. Fehiman sinirlenip üzülür. Süha akşam yemeğini otelde yemeyi teklif eder. Fehiman zor da olsa kabul eder. Süha, yemekte Fehiman’a onu çok sevdiğini söyler. Fehiman (bilgi yelpazesi.net) buna kızıp ondan bu konuları açmamasını söyler. Fakat konuya iyice dalarlar. Karşılıklı münakaşalarda bulunurlar. Neden sonra Fehiman’ın başı dönmeye başlar. Şarap bardağına bakınca hatasını anlar. Süha’ya gitmek istediğini söyler. Süha aldırmaz. Fehiman iyice ağırlaşınca, Süha, garsonun yardımıyla onu bir odaya çıkarır. Süha garsonu savdıktan sonra kapıyı kapatır. Fehiman sabah kalkınca kendini Süha’nın kolları arasında bulur. Hüngür hüngür ağlamaya başlar. Hemen yola çıkarlar ve pansiyona varırlar. Ruşen Bey ve Türkan ne olduğunu sorarlar. Süha da onlara yarısı yalan dolu bir hikaye anlatır. Fehiman hala ağlamaktadır.

 

Ertesi gün Fehiman, eniştesi ve ablası ile İstanbul’a döner. Günlerini eskisi gibi kocasına yardım ederek geçirir. Fakat içindeki burukluk hiçbir zaman gitmez. Buvedat’ın gözünden kaçmaz. Fakat o, yeni bir seyahate çıkamadığı için üzüldüğünü sanır. Vedat, karısının kendisinden bir şey gizlediğini anlar.

 

Bir gün çiftliğe Nizamettin gelir. Vedat’ın garip halini görür ve üzülür. Vedat, ona Fehiman’da meydana gelen değişiklikleri anlatır. Nizamettin neşeli gelir fakat üzülerek ayrılır.

 

Çiftliğe Süha gelir. Fehiman Süha ile fazla konuşmaz, bu durum Vedat’ın gözünden kaçmaz. Süha’nın geldiği III. günün gecesi çiftlikteki ahırlardan birinde yangın çıkar. Çiftliğin adamları yangını söndürmeye çalışır. Fehiman da onlara katılır. Fehiman tam geri dönecekken Süha onu geri çevirir. Ona onunla konuşması gerektiğini söyler. Ağaçların altına doğru yürürler. Vicdan azabı çektiğini ve onu çok sevdiğini söyler. Sonra, Fehiman’ı kolları arasına alıp öpmeye başlar. Fehiman ne kadar çırpındıysa da kurtulamaz. Bir atın hışırtısı sayesinde Süha’nın kollarından kurtulur. Eve varınca Vedat onun elbise askısının kopuk olmasından Süha ile beraber olduğunu anlar. Fehiman olanları anlatmak ister fakat Vedat onu dinlemez. Artık, karısı olmadığını söyler.

 

Vedat’la Fehiman evde iki yabancı gibi yaşamaya başlarlar. Odaları ayrılmıştır. Süha ise madendeki işine döner. Fakat vicdan azabı ve Fehiman’ın aşkından kendini içkiye vererek tanınmaz bir hale gelir.

 

Fehiman hastalanarak Viyana’da ameliyat olur. Sararıp solar. Fehiman biraz iyileşince Funda ile kırlara gezmeye çıkar. Tekrar Süha ile karşılaşırlar. Funda olup bitenleri gelince babasına anlatır.

 

Bir gece Süha, Fehiman’ın odasına girmeye çalışır. Fakat bu sırada meydana gelen sesten uyanan Vedat Fehiman’ın oda kapısının aralığından pencereyi takibe başlar. Süha içeri girer. Vedat’ın sesini işiten Süha geri dönüp pencerenin boşluğundan kendini dışarı atar. Fehiman bayılır. Süha son nefesinde bütün olanları itiraf eder. Vedat, Fehiman ve Funda birbirlerine sarılarak eski mutlu günlere dönerler.

 

Değerlendirme:

 

Yazar, romanda çarpıntılı bir hava estirir. Kısa cümleler, sık sık yenilenen paragraflarla olaylar adeta özet haline getirilerek anlatılır. Bununla birlikte aşkın gönül yakıcılığı bütün şiddetiyle duyumsanır. Roman baştan sona kadar akıcı ve sadedir. Eline alan bitirmeden bırakamaz. Romanı okuyunca klasik Türk filmleri aklıma gelir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yazan : bora
->Yorumu: severek okudugum en güüüzeel kitap buuu.

->Yazan : öznur
->Yorumu: ben kerime nadirin bütün kitaplarini çok begenerek okuyorum favori kitabim ise samanyolu.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: