Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

GENÇLİK ÇIKMAZI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: NACİ GİRGİNSOY

 

Yayın Evi: Çınar Yayınları

 

Eserin Konusu: Yazar Rumeli’de göç eden bir ailenin karşılaştığı güçlükleri, gençlik bunalımlarını ve II. Dünya Savaşı’nı anlatıyor.

 

Eserin Ana Fikri: Roman, II. Dünya Savaşının ağır koşulları altında bunalımlı çocukluğun, yaşanmamış bir gençliğin acı gerçekleri ana fikri etrafında kurgulanmıştır.

 

Eserin Özeti:

 

 

Rumeli’den göç edip Anadolu’ya gelen Hasan Edip ailesi İstanbul’da Kemal Paşa mahallesine yerleşir. Çok kalabalık olan aile zor günler geçirir. Yazarın babası Kemal Bey’in birinci eşi şeker hastalığından ölür. Arkasından büyük bir matem duyulur.

 

Yazar, ortaokuldan sonra liseyi okumak ister. Ancak şartlar elvermediği için okula gidemez ve bir fabrikaya işçi olarak girer. Kemal Bey, pek çalışmayan birisidir. Bütün yük yazar ile annesinin üstüne kalır. Bir taraftan fabrikada çalışıp parka biriktiren bir taraftan boş vakitlerinde kitap okuyan, yazar arasıra halkevi’ne gider. Çünkü çok okumayı seven birisidir. Biriktirdiği parayla İstanbul’da bir okula yazılır. Bu parayla belli bir süre dayanır ve geri dönmek zorunda kalır. Nitekim umudunu kesmemiştir. Yeniden eski işinden biraz daha kolay olan başka bir fabrikada işçi olarak göreve başlar. Bunalımlı günler geçiren yazar bir ara okumak için giriştiği bu mücadeleyi bırakmayı düşünür. Geçirdiği tüm zorluklara rağmen kendini toplar ve yoluna devam eder.

 

Yıllar geçtikçe yazarın umudu kesilir ayrılır. Çalışmamak ona zor geldiği için memurluk sınavına katılır ve kazanır. Bir istasyonda telgraf işinde çalışacaktır. Görevini yapmak için Eskişehir’e gider yazar güzel günler hayal etmektedir. Şehre gidince bütün düşleri suya düşer. İşi çok ağır gelir. İstediği hayat gibi değildir. Çoktan okumaktan vazgeçen yazar, ta ki “yılancık” hastalığına yakalanıp kaldırıldığı Devlet hastanesinde genç bir hemşiresiyle karşılaşıncaya kadar. Genç kız önüne çıkan bütün engellere karşı okumaktan vazgeçmemiştir. Bu saatten sonra yazar kendisinde okumak için bir güç bulur. Hastaneden çıktıktan sonra askere gider. Askerlik günleri güzel (bilgi yelpazesi.net) geçer. Askerlikten sonra görev yaptığı bölüğün çavuşu Doğan Bey sayesinde İstanbul’da Haydar Paşa istasyonunda göreve başlar. Uzun yıllarda burada çalışır. Burada birçok arkadaşı olmuştur. Ancak; onları teker teker kaybetmesi onun iyice çocukluğundan koptuğunu hisseder.

 

Uğradığı felç sonucu babasını kaybeden yazar, aşık olduğu bir kadınla evlenir. Bir kızı bir oğlu olur. Bütün çektiği sıkıntılara rağmen, okuma mücadelesini sürdüren yazar, emeline kavuşur. Fakat annesini kaybeden yazar o eski günlerini annesinin olduğu çocukluk, tatmadığı gençlik yıllarını arar.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: