Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

GÖNÜL HIRSIZI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KERİME NADİR

 

Gönül Hırsızı romanı dramatik bir aşk hikayesini konu edinmiştir. Gururlu, zengin ve yakışıklı bir erkek olan Saffet’i ümitsizce seven Pirayey’i anlatır. Bu aşk hikayesinde kaderin tecellisi ile Saffetin gururu yıkılır ve o da aynı ümitsiz aşkın pençesine düşer. Ama Saffet sevmek için çok geç kalmıştır. Ve sonuç olarak hayatın acı durumuna ve gerçek faciasına şahit olurlar.

 

Bu romanın dili oldukça sadedir. Ayrıca kahramanlar günlük hayatta karşılaşabileceğimiz türdendir.

 

Konusu: Saffet ve Pirayenin mutsuz sonla biten aşkları.

 

Ana Fikri: insanların geçmişte yaptıkları hataları ileride karşılarına çıkar ve istenmeyen sonuçlara sebep olur.

 

Özet

 

 

Saffet Beyin köşkü ile Murat Beyin köşkleri birbirine komşu durumdadır. Bu köşkte Saffet Bey yalnız yaşamaktadır. Murat Bey ise köşkünde Rana isminde bir karısı ve Nesrin adında kızı ile yaşamaktadır. Murat Bey ve Rana Hanımın pek de güzel olmayan bu kızları nesrin, Saffet Beye aşıktır. Fakat Nesrin ümitsiz bir aşkın pençesine düşmüştür çünkü Saffet Bey nişanlıdır. Murat Bey ve Rana Hanım kızları Nesrin’in durumu için çok üzülürler. Aile içinde bunlar yaşanırken Nesrin’in amcasının kızı olan Piraye’nin gelmesiyle ev biraz olsun şenlenir fakat bu mutluluk uzun sürmez. Çünkü Piraye’nin gelmesiyle Saffet ve Piraye’nin eskiden yaşadığı olaylar güz yüzüne çıkar. Piraye küçükken Saffet onu at gezmelerine çıkarırdı ve bu geziler Piraye’nin çok hoşuna giderdi. Çünkü o zamanlar Piraye Saffete aşıktı. Saffetin Piraye’yi gezdirmekteki tek amacı Piraye’nin Saffetin çamaşırlarını yıkaması ve temizlik işlerini yapmasıydı. Bu at gezmeleri sürerken Saffet Piraye’nin güzel sesini fark etti. Piraye bir de çok güzel piyano çalardı. Bu ses Saffet Beyi çok etkilerdi. Fakat Saffet Bey Piraye’nin sesinden bu kadar etkilenmeyi gururuna yediremiyordu. Çünkü kendisi gibi yakışıklı birinin Piraye gibi çirkin birine ait bir şeyi beslemesi ona yanlış geliyordu. Bundan dolayı isyan etti, öfkesinden kudurdu. Buna daha fazla dayanamayıp Piraye’yi bir besleme gibi aşağılayıcı bir şekilde kovdu. Ondan sonra Piraye ile Saffet’in karşılaşmaları on yıl sonra oldu. O da Nesrin’in Saffet’e aşık olduğu yıllara denk geldi. Piraye içten içe hala Saffet’i sevmesine rağmen bir taraftan de geçmişte yaşadıklarında dolayı Saffet’den nefret ediyordu. Saffet Piraye’nin gözünde hala kovarda, alaycı ve uçarı bir insandı.

 

Piraye şimdi de Nesrin’in Saffe’e aşık olduğunu anlar. Nesrin’i Saffet’in tuzağından kurtarmak ve Nesrin’i Saffet’e esir etmemek için uğreşır. Fakat bu sırada Murat Bey kızının hastalığına üzüldüğü için Saffet Beyle konuşur. Nesrin’e biraz ilgi göstermesini ve seviyormuş gibi davranmasını Saffet’ten ister. Ama işin sonunun nereye varacağını düşünmez. Piraye Saffet’in Nesrinle ilgilenmeye başladığını fark eder. Piraye Nesrin’i defalarca uyarsa da Nesrin Saffet’in nişanlı olduğunu öğreninceye kadar Piraye’ye inanmaz. Bu olaydan sonra o da artık Saffetten soğur hatta ondan nefret eder.

 

Nesrin aertık Saffet’e aşık değildir ve zamanla iyileşir. Nesrin iyileştiği sıralarda Saffet Bey’in aile dostu olan Seyfi Beyden evlenme teklifi alır ve bu teklifi kabul eder.

 

Nişan günü gelip çatar. Nesrin çok güzel bir gelin olur. Bu nişanda Piraye’de olduğundan güzel ve asil görünür ve Saffet’in dikkatini çeker. Davetliler Piraye’den piyona çalmasını ve şarkı söylemesini isterler. Saffet’in bu isteklerden haberi olmaz fakat Piraye’nin güzel sesiyle irkilir. Bu ses onu eskiden de olduğu gibi normalden fazla etkiler, onu başka alemler götürür ve onda ağlama isteği uyandırır. Bu salonda Saffet Piraye’den çok fazla etkilenir ve buna kendisi de inanamaz. Neden ona karşı böyle fikir değişlikliği olduğuna bir türlü anlam veremez. Saffet bunları düşünürken piyano sesi kesilir. Saffet bunun üzerine Piraye’den yeniden piyano çalıp, şarkı söylemesini ister fakat Piraye onun sözlerine aldırmaz. Nişan töreni sona erer ve herkes dağılır. Oı gece Saffet sabaha kadar Piraye’yi düşünür.

 

Nişan gecesinden sonra Saffet Piraye’ye iyice aşık olur. Ve bu duygularını Piraye’ye de söyler. Ondan eskiyi unutmasını ister. Fakat Piraye’nin buna bir türlü inansı gelmez. Saffet Piraye’ye defalarca evlenme teklif eder ama Piraye her defasında reddeder. Bu sırada Piraye’ye elli yaşlarında zengin bir insan olan Selami Bey talip olur. Piraye içten içe hala Saffet’i sevmesine rağmen bir inat için bu evliliğe razı olacağını söyler. Ama Saffet Bey böyle bir şey yapmasına izin vermeyeceğini ve bu işe engel olacağını iddia eder.

 

Önceden de söylediğimiz gibi Saffet Bey nişanlıdır. Fakat nişanlısındamn ayrılmak için ona mektup yazar ve Piraye’ye gösterir. Piraye bu mektubu okuduktan sonra Saffet’in aşkına inanır. Fakat bir takım tereddütleri de hala vardır. Bu günden sonra Saffet ve Piraye birbirine yakınlaşır. Bu yakınlaşmadan haber alan Murat Bey kızının elde edemediği mutluluğu Piraye’nin hak etmediğine inanarak Piraye’yi evden kovar ve bu karar Saffet ile bir daha kavuşamamalarına sebep olur.

 

Murat Bey’in kovmasıyla evden nereye gideceğini bilemeden ayrılan Piraye’yi Saffet Bey kendisiyle gelmesi için ikna etmeye çalışır. Fakat ağzından çıkan birkaç istenmedik söz Piraye’nin onunla kalmasına engel olur.

 

Bundan sonra Saffet Bey’in hayatı hep kötüye gider. İçki ve kumara alışır. Tabii bu sırada çok para kaybeder ve sefil bir hala gelir. Artık para kazanmak için çalışmak zorundadır. Birçok işten sebat edemediği için ayrılır. En sonunda bir fabrikaya girer. Bu (bilgi yelpazesi.net) fabrikada tartıştığı ustabaşını öldürerek cezaevine girer. Senelerce cezaevinde yatar. Cezaevinde ağlamaktan gözleri de kör olur. Oradan çıktığında artık gidecek yeri ve yiyecek parası yoktur. Dilenci olarak yaşamını devam ettirmeye başlar.

 

Piraye’nin Murat Beylerin köşkünden ayrılmasının üzerinden uzun yıllar geçer. Piraye bu zaman içinde geçimidi piyano dersi vererk sağlar. Bir tesadüf eseri Seyfi Beyle karşılaşır ve onun kızına piyano dersi vermeye başlar. Bu sırada Seyfi Beyden Nesrin Hanım’ın öldüğünü öğrenir. Seyfi Bey’in Nagihan’dan başka çocuğu yoktur. Seyfi Bey Piraye Hanım’ın kızına çok iyi annelik yapacağını düşünür ve Piraye Hanım’a evlilik teklif eder. Piraye Hanım’ın bu teklifle uğraştığı sıralarda sokakta bir dilenci ile karşılaşır. Bu dilenci Saffet’in ta kendisidir. Bir ara Piraye bunu anlayacak gibi olur ama hayal zanneder. Bu hayalin etkisinden kurtulunca Seyfi Beyle evlenir. Mutlu bir hayatları olur.

 

Evliliklerinin üzerinden iki yıl geçer. Piraye Hanım bir gün piyano çalarken dışarıdan sesler gelir. Evin uşağının kapıda bir dilenciyi kovduğunu işitir. Dilenciye baktığında iki yıl önceki olayın hayal olmadığını anlar. Onu içeriye alır. Saffet’in bu haline çok üzülür. Saffet Bey’in gözleri görmediği için Piraye’yi tanıyamaz. Piarye Hanım kendini tanıtır. Saffet ondan son kez piyano çalmasını ve şarkı söylemesini ister. Piraye onun bu isteğini kırmaz. Daha sonra Saffet Piraye’nin ısrarlarına rağmen bu mutluluğunu bozmamak için orada kalmaz ve yoluna devam eder.

 

Daha gençken yaptığı hatalarının çilesini çekmekten yorulan Saffet Bey oradan ayrıldıktan üç gün sonra ölür ve huzura kavuşur.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: