Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

HABABAM SINIFI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

 

Kitabın Yazarı: Rıfat ILGAZ

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Rıfat Ilgaz öğretmen olduğu için kendisinden ve görev yaptığı okullardan, öğrencilerinden etkilenerek bu eseri yazmıştır. Romanda değişik şehirlerden gelen, değişik düşünceleri olan, uslanmaz, haylaz bir sınıfın öğrencileri ve onların başlarına gelen olaylar anlatılmaktadır.

 

 

Kitabın Özeti:

 

 

Uzun bir yaz tatilinden sonra yine hababam sınıfı bir araya gelir. Hepsi bir önceki sene olduğu gibi o yıl yine aynı sınıfı okuyacaklardır.

 

Geçen sene olduğu gibi o senede kopya çekmeyi planlamaktadırlar. Sınavlarda bin bir türlü zahmetlere katlanmalarına rağmen her zaman başarılı olamamaktadırlar. Yakalandıklarında yine cezalarını Kel Mahmut vermektedir. Sadece sınavlardan dolayı Kel Mahmut’tan ceza almazlar. Kel Mahmut onları sigaradan, okuldan kaçarken, koğuşta uyurken hep yakalamaktadır.

 

Güdük Necmi, İnek Şaban’a bir kızın ağzından aşk mektubu yazar. İnek Şaban mektuba inanır, sevgilisi hakkında hayaller kurar. Bütün hababam sınıfının kendisiyle dalga geçtiğini geçte olsa anlar. Fakat onlara kızamaz. Çünkü, herkes birbirini çok sevmekte ve birbirlerinin şakalarına aldırmamaktadırlar. Yine bir tarih dersinin sınavında kopya teşkilatlarını kurarlar. İnek Şaban yine çok çalışmıştır. Külyutmaz, kimsenin kopya çekemeyeceğinde ısrar etse de onlar kopya çekmeyi başarırlar. Fakat bu performansları her sınavda başarılı olmalarını sağlamaz.

 

Yine sene sonu gelmiştir. Her sene olduğu gibi o senede yıl sonu eğlencesini hababam sınıfı yapacaktır. Birbirinden güzel (bilgi yelpazesi.net) oyunları ve şarkılarıyla bütün okulun gönlünde taht kurarlar. Fakat bu başarılarını derslerde gösteremediklerinden dolayı sınıfı geçmeyi bir sonraki seneye bırakırlar.

 

Şimdi hepsi ailelerine ne söyleyeceklerini düşünmektedir. Gerçi aileleri onların bu durumlarına alışmışlardır. Bir sonraki okulun açılışında görüşmek üzere ayrılırlar. Bir sonraki sene kim bilir onları neler bekleyecektir?

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Hiçbir kimse okul yıllarındaki arkadaşlıkları unutmaz. Önemli olan arkadaşlarımızı kötü yönde değil, iyi yönde etkilemektedir. Onlara yanlışlarını düzeltmekte yardım etmektir

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

İnek Şaban: Adından anlaşılacağı üzere çalışkan, saf, arkadaşlarının dediklerine inanan, yapılan şakayı kaldırabilenve arkadaşları tarafından sevilen birisidir.

 

Düdük Necmi: oldukça kurnaz, hatlaz, şakacı, İnek Şaban’a şaka yapmayı seven ve arkadaşları tarafından sevilen birisidir.

 

Kel Mahmut: Okulun müdür yardımcısı statüsünde; mesleğini çok seven, öğrencilerinin iyiliği için her türlü fedekarlığı yapmaya hazır bir kişidir.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

.......

13. **Yorum**
->Yorumu: kitabi okuyamadigim icin ozetine buradan baktim ve ozeti bile cok guzel ben cok begendim
->Yazan: Azra

12. **Yorum**
->Yorumu: Bu kitabı dedemin kitaplığında buldum. Lacivert deri kaplı, yaprakları sararmış, dedemden bana yadigâr kaldı. Hababam sınıfı filmini çok sevdiğim için, hemen açıp okumaya başladım. Ve şunu farkettim ki, film kitabın, sadece 11 sayfasıyla yapılmış. Her sayfasında ne hikayeler, ne hikayeler. Kasıklarımı tutarak güldüğümü hatırlıyorum. Sonu hüzünlü bitti. Hâlâ O duygu içimde. Nefis bir kültür aktarımı. Teşekkürler Rıfat ILGAZ. Teşekkürler..
->Yazan: Cevher

11. **Yorum**
->Yorumu: Bu site çok güzel. Yapnlar güzel yapmış.
->Yazan: A

10. **Yorum**
->Yorumu: Hababam sınıfını gerçekten çok seviyorum . Her öğrencisini de ayrı seviyorum . Hele de inek Şaban ve güdük Necmi'yi :):)
->Yazan: Remziye Derin

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**

->Yorumu: Super olmus cok begendim 
->Yazan: mavişş


2. **Yorum**
->Yorumu: Valla ne desem az kitap sınavı için hayatımı kurtardınız :DDD
->Yazan: Tuğçe

1. **Yorum**
->Yorumu: çok çok çok güzel be abi ya :D 
->Yazan: alkan dağçayır.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın....

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):