Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

HIRSIZIN OĞLU ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KEMALETTİN TUĞCU

 

1. Romanın Özeti

 

Kahramanımız Ayhan adında, on dördünü yeni bitirmiş bir çocuktur. Muhasebeci Necmi Bey Ayhan’ın babasıdır. Necmi Beyi kumar oynadığı için hapse atarlar. Ayhan, annesi Cemile Hanım ve kardeşi Sevil’le birlikte dayısının miras evine giderler. Ancak onları istemeyen dayı(Nail Bey) yağmurlu bir günde Ayhan’ın eve geç gelmesini bahane ederek, ona bir tokat atar. Bu olay üzerine Ayhan, annesi ve Sevil’le birlikte havanın yağmurlu olmasına rağmen evden ayrılırlar. Kiradaki evlerine giderler ama ev sahipleri Remziye Hanım onları kira verdikleri eve almaz. Gürültüden uyanan, karşı komşu, Emekli Yarbay Arif Bey, onları evine alır.

 

 

Ayhan, okulu parasızlık yüzünden bırakmıştır. Babasının hırsız olmasından dolayı kimse onlara yardım etmek istemez. Arif Bey bu duruma çok üzülür ve polise başvurarak Cemile Hanım’ın evlerinde geri oturmalarını sağlayarak onlara yardımcı olur. Ama Remziye Hanım evinde hırsız damgası yeğen Necmi Bey’in ailesinin kalmasını istemez. Bu arada Ayhan iş aramaktadır. Yaşının küçük olması iş bulmasına engel olmaktadır. Yine iş ararken, deniz kenarında Halil adında bir balıkçıyla tanışır. Onunla balığa çıkar ve hem tuttuğu balıklardan eve getirir hem de satarak azda olsa para kazanır.

 

Bu durumu özümseyemeyen Remziye Hanım, Ayhan’ın eve geç gelmesini de bahane ederek- bu günlerde yapılan hırsızlığa- Ayhan aleyhinde ifade verir. Polisler gelip Ayhan’ı götürürler.

 

Sorgulamayı yapan komiser Ayhan’ın sıra arkadaşının babasıdır. Komiser Ali bey, Ayhan’ın hırsızlık yapmadığını anlamıştır. Ali bey, Ayhan’ı serbest bıraktırır ve Ayhan’ı okuluna, yani İstanbul Lisesine geri döneceğine ikna eder. Çünkü Ayhan çok zeki ve başarılı bir öğrencidir.

 

Komiser Ali bey, Ayhan’ın okul elbisesini, kitaplarını alır ve Ayhan’a ailesini geçindirmesi için tanıdığı bir terzihanenin (bilgi yelpazesi. com) yanında iş bulur.

 

Ayhan, okula başlamıştır ama sınıf arkadaşlarının yoğun iftiralarına maruz kalmıştır. Tüm bu zorluklarla birlikte hapishanedeki babası da vefat etmiştir.

 

Ama yine de babasının işlediği bu suç bir çok insan tarafından çeşitli şekillerde dile gelmiştir. Ayhan tüm bu zorluklara göğüs germiş ve mutlu bir hayata kavuşmuştur.

 

2. Romanın Konusu

 

Babasının hatası ve içinde yaşadığı toplumun ağır suçlamalarına rağmen bu ağır yükü omuzlarında taşıyan bir çocuğun acı dolu yaşamıdır.

 

3. Ana Fikir

 

Hırsızlığın ne kadar dışlayıcı bir olgu olduğunu bize sunmaktadır. Toplumda yalnız başına yaşanamayacağının, topluma ters düşmenin nasıl sonuçlanacağını en ince ayrıntılarıyla yazar okuyucuya sunmuştur.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: