Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

HİZMETÇİ BUHRANI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Burhan Cahid

 

Basılış Yeri ve Tarihi: Hamid Matbaası, İstanbul, 1928

 

Sayfa Sayısı:105

 

Eser, Osmanlıca Türkçesi ile yazılmıştır

 

Özeti

 

Olaylar İstanbul’da bir Hizmetçi İdarehanesi’nde başlar. Madam Viktorya buranın sorumlusudur. Her yaştan, her kesimden kadınlı erkekli hizmetçiler iş için ona başvururlar. Artık hizmetçiler eskisi gibi ekmeğini yedikleri ocağa bağlı değil, vefasız ve bencildirler. Bu yüzden sürekli çalıştıkları evden ayrılır Madam Viktorya’ya iş için gelirler.

 

Zengin insanlarda alafrangalık özentisi başlamış, her şeylerini buna uydurma çabasına düşmüşlerdir. Onlar da asriliğe uyum sağlayan, becerikli hizmetçiler çalıştırmak istemektedirler. Kimi beyefendiler oynaşabilecekleri güzel hizmetçi kızlar ararken, hanımefendiler ise her işi yapabilen, misafirlerini iyi ağırlayan becerikli hizmetçiler aramaktadır. Hanımefendiler çoğunlukla işten anlamaz, gezip tozar, davetlere giderler.

 

Madam Viktorya’ya başvuranlardan birisi de Şadan adında güzel, terbiyeli bir hizmetçidir. Madam Viktorya bu kızı daha önce hiç (bilgi yelpazesi. com) görmemiştir. Malum, hizmetçiler sık sık kapı değiştirdiğinden hemen hepsini tanımaktadır. Bu masum yüzlü kızı Hazaryan Apartmanın’da beş numaralı daireye gönderir.

 

Evin hanımı Meğter Hanımefendi, Şadan’a neler yapacağını kocası Mahir Bey’in huylarını ve kendi özelliklerini anlattıktan sonra Şadan işe başlar. Önce güzelliğiyle dikkat çeker, sonraları becerikliliğiyle apartmanda sık sık adından söz ettirmeye saşlar.

 

Hemen hergün eve misafirler gelir. Bunlar arasında Kafesçizade Kazım Bey, Şadan’a sarkıntılık eder. ancak Şadan meyil vermez

 

Şadan, Meğter Hanım’ın bütün hususi işleriyle de ilgilenmektedir. Dergahta büyümüş ve orda her işi öğrenmiştir. Hanımefendiyle aralarında sağlam bir ilişki oluşmuştur. Çok daha iyi iş teklifleri alır. Ancak hiçbirini kabul etmez. Şadan ve Meğter Hanımefendiyi kıskananlar dedikodu yapı durular.

 

Altı numaralı dairenin hizmetçisi bir telefon konuşmasında hanımefendisi Ahu ile Mahir Bey’in ilişkisi olduğun öğrenir ve Şadan’a söyler.

 

Giyim kuşamıyla bir hanımefendiden faksız olan Şadan, Beyoğlu’nda gezerken Mahir Bey onu tanımayarak laf atar. Kim olduğunu anlayınca da kızı boş bir eve götürür. Şadan bu olayı hiç kimseye anlatamaz

 

Bir gün yine eve misafirler geliri herkes Şadan’ın ikramlarına, yeteneklerine hayran kalır. Kendi hizmetçileriyle yaşadıkları sorunları anlatırlar. Ciddi bir hizmetçi buhranı olduğundan istedikleri bir hizmetçi bulamadıklarından yakınırlar. Mahir Bey ile Megter Hanımefendi ise konuşulanları dinledikten sonra hizmetçiler Şadan ile daha çok gurur duyar ve ona iltifat yarışına girerler.

 

Romanın Konusu: Hizmetçi İdarehanesi’nden gönderilen hizmetçilerin Hazerşan Apartmanı’nda çalıştıkları evlerin sahipleriyle ve kendi aralarındaki iletişimleri, yaşadıkları anlatılmaktadır.

 

Romanın Ana Fikri: toplumdaki ahlaki değerlerin değişmemiş ve önemini yitirmesiyle arasındaki ilişkiler de bozulmaya, kişiler şüpheci ve güvensiz yaklaşımları sonucu yanılgıya düşmeye mahkümdurlar.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: