Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

HÜKÜM GECESİ ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı : YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

 

Kitabın Konusu

 

Gazeteci Ahmet Samim’in öldürüldüğü 9 Haziran 1910 öncesiyle Sadrazam Mahmut Şevket Paşa’nın öldürüldüğü 11 Haziran 1913 sonrasını içine alan bir zaman dilimindeki olaylar ‘Hüküm Gecesi’ nde kaleme alınmıştır. 31 Mart Olayı’ndan sonra iktidarı ele geçiren İttihat ve Terakki Cemiyeti ile muhalefet arasındaki siyasi çekişmenin öyküsüdür sergilenen.

 

Kitabın Özeti

 

 

Romanın ana kahramanı Ahmet Kerim’dir. Fiziki özelliklerine değinilmeyen Ahmet Kerim kendini her seyin zıddına yürüyen biri olarak tasvir eder. Babası vefat etmiştir,annesiyle Teşvikiye’de bir konakta yaşamaktadır. Nidayı Hakikat gazetesi başyazarıdır. En yakın arkadaşı Ahmet Samim’dir. Hasip Bey, Ahmet Kerim, Ahmet Samim,Ömer Bey,Necip Molla,Gümülcineli İsmail,Miralay Sadık,Draç mebusu ve diğer bazı muhalifler bir gece Ömer Bey’in konağında toplanırlar. Bu toplantıdan 2 gün geçmez ki Ahmet Kerim, Ahmet Samim’in ittihatcılar tarafından vurulduğunu haber alır. Cenazenin bile gösterilmemesi,sabaha karsı kacırılması,genç bir zabitin Ahmet Kerim’i aşağılaması ondaki her tehlikeyı göze almış kızıl ihtilalci ruhunu uyandırdı ve onu herkese düşman yaptı.

 

Ahmet Kerim köşedeki konağın önünden geçerken duyduğu kadın sesine,o sesin sahibi olarak zihninde canlandırdığı kıza aşık olmuştur. Kız da kendini Ahmet Kerim’e hissettirir,cilve yapar. Kızın adı,Samiye’dir. En sonunda Ahmet Kerim’e bir mektup yazar ve onu gece yarısını 1saat geçe konağa çağırır. Ahmet Kerim arkadaşlarıyla biraz içtıkten sonra konağa gider ancak kız çıglıklarıyla bütün evi uyandırır ve bunun kızın ittihatçı ağabeyinin tuzağı olduğu anlaşılır. Kız çığlık atınca 3-5kişi Ahmet Kerim’in üzerine yürür ama Ahmet Kerim zaten ger gün tehtid mektupları almaktadır ve kendini ölüm fikrine alıştırmıştır. ’Buyurun vurun beni!’der. Kız Ahmet Kerim’in bu cesaretinden etkilenir ve ağabeyinin önüne geçerek Ahmet Kerim’in konaktan yara almadan çıkmasını sağlar. Ancak Ahmet Kerim o gunden sonra kızdan nefret eder ve konağınönünden bile geçmez kız ise Ahmet Kerim’e aşık olmuştur ve çok pişmandır affedilmeyı bekler. Ahmet Kerim’in yollarına çıkar ancak onunla konuşmayı başaramaz. Annesi gibi sevdiği Şerife Hanım’ı araya sokar o da olmayınca Ahmet Kerim’in annesini araya sokar ama yine de Ahmet Kerimle konuşmayı başaramaz. Kız erimiş bitmiştır pişmanlıktan ama Ahmet Kerim kızı affetmez. Samiye de gider intihar eder.

 

Bu sırada muhaliflerın önemli ismi Zeki Bey öldürülür ve katiller de yakalanır. Bu İttiatçıların açıklarını ortaya çıkardı. Bunun üzerine Sait Paşa kabinesı istifa etti ancak 5. Mehmed mührü tekrar Sait Paşa’ya teslim etti ve meclis dağıldı. İttihatçılar muhalifleri sürerek dönem aydınlarını kendi çevrelerinde topluyorlardı.

 

Arnavut isyanıyla birlikte İttihatçılar dağıldı. İtilaf ve Hürriyetçi Ahmet Muhtar Paşa kabineyi kurdu. Ancak gelen gideni arattı ve ümitlerini dışardan gelecek bir kaç devlet adamına bağladılar. (Prens Sabahattin,Ali Kemal,Ömer Bey)

 

Ahmet Kerim Samiye’nın intiharından sonra pişmanlıktan kıvrandı. Samiye’nin mezarını öğrenmek istedi ve bunun için de Şerife Hanım’ı buldu. Şerife Hanım Samiye’nin annesi gibiydi ve Ahmet Kerim’e Samiye’yi anlatıyordu. Bu vasıtayla da Ahmet Kerim’den faydalanmaya calışıyordu. Ahmet Kerim Şerife Hanım’ın evini uğrak edinmişti.

 

Hürriyet ve İtilaf partisinin düzenlediği musamerenin ardından İttihatçıların başarısız bir devrim denemesi oldu. Bu sırada Sırrı Bey hep Ahmet Kerim’in çevresindeydi. Ahmet Kerim onu muhaliflerin en önemli ismi olarak gorüyordu.

 

Bir eylül sabahı Yunanistan Alason’dan saldırdı,Ali Kemal cepheye gitme şansı bulduAhmet Kerimo sırada İkdam gazetesi baş yazarıydı. Yunan savaşında ne galip gelebiliyorduk ne de barış yapabiliyorduk. Bu sırada Kamil Paşa kabinesi başa geçmiştı ve dışarıya sözünü geçiremediği için içerde nüfuzunu arttırmaya çalışıyordu.

 

Bu sırada Sırrı Bey hala İkdam matbaasına heyecanlı haberler getiriyordu. Sonunda mütareke haberi geldi,İstanbul kurtuldu ancak bu İstanbul belinin orta yerinden ayrılmış bir bedeni andırıyordu.

 

Kabine kurmak isteyen Nazım pasa’nın yaveri Tevfik ve Necip Bey’in oldürülmesi üzerine Ahmet Kerim tevkif edildi. Kısa bir süre sonra serbest kaldı. Ancak artık yaşama sevincini yitirmıştı onun şimdi tek dostu Sırrı Bey’di.

 

Muhalifler Mahmut Şevket Paşa’yla ittihatcıların tekrar başa gecmesiyle ve gevşek yönetim sayesinde tekrar yurda döndüler. Ahmet Kerim’e yurt dışında ihtilal hazırlığı yapıldığı ve ihtilal sonrası destek istenildiği bildirildi. İttihatçıların iktidarda olması Ahmet Kerim’in yazılarının engellenmesıne neden oldu. Geçim sıkıntısı da çeken Ahmet Kerim’in tek dostu (bilgi yelpazesi.net) Sırrı bey’di. Onunla birlikte muhalif toplantılara katıldı ve 1hafta geçmeden Mahmut Şevket Paşa vuruldu, Ahmet Kerim sanık olarak tevkif edildi. Sırrı Bey’in ittihatçı olduğunu öğrendi ve Mahmut Şevket Paşa’yı vurmakla suçlandı. Merkez kumandanı Cemal Bey’in sorgulaması Ahmet Kerim’i ölüme yaklaştırdı. Ölümün soğukluğunu hissetti. İdamını beklerken Ziya Gokalp sayesinde sürgüne gönderildi.

 

Ölümün soğukluğu Ahmet Kerim’in tüm yaşama sevincini ve gençliğini elinden almıştı. Arkada bıraktığı mutluluğun hasreti ölümden kurtulduğuna sevinmesini engelliyordu. Sinop’un bir kasabasına sürülmüştü. Memleket meseleleriyle ilgilenmiyordu. Bazen günlerce evden çıkmadı,annesine yazmak dışında kalemi eline almadı. sürgün olması cüzzamlı muamelesi görmesi onu yalnızlığa itti. Haftalar aylar geçti. Basitleşti ama hiç farkında değildi.. Sahilde bir kulübede yaşıyordu rüzgarlı gecelerde kulübe öyle sesler çıkarıyordu ki bütün vahşi hayvanlar içeri dolmuş gibi hissediyordu.. Bu sese katlanmak için kendini içkiye verdi.. Artık ayık olduğu zamanlarda ayağa kalkamıyordu. Bir gün annesine yazmak için kalemi eline aldı.. Ellerinde amansız bir titreme başladı.. Ben ölmüşüm dedi ve kapanıp sessizce ağlamaya başladı...

 

Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi

 

Ahmet Kerim çok büyük darbeler alır, bunlardan birincisi; Samiye’nin yaptıklarıdır. Bu olayda Ahmet Kerim de suçludur çünkü Samiye’yi hiç dinlemez. İkincisi ise Sırrı Bey’in onu arkasından bıçaklamasıdır.

Ahmet Kerim tam bir muhaliftir. Herkesin ak dediğine o kara der. Kendi bildiğini okur. Kişiliğini Sinop sürgününe gitmeden önce tanır ve ne kadar büyük yanlışlıklar yaptığının farkına varır geç de olsa.

 

Samiye, genç, güzel, ve çekici biridir. Ahmet Kerim’I büyülemesini bilmiştir.

Sırrı Bey, Ahmet Kerim’I arkasından vurarak nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu sergilemiştir.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: