Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

İKİ CİSİMLİ KADIN ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: REFİK HALİT KARAY

 

Roman 1949 yılında Ankara’da başlar. Roman kahramanımızın adı Reha. Reha yolların ve havanın hiçte elverişli olmadığı bu mevsimde hafta sonunu Abant’ta geçirmek ister. Kendisini oraya çeken bir güç vardır sanki. Bu tatile zorlada olsa dayısı da gelir. Yolda kendilerinin önünde bir Amerikalı grup olduğunu öğrenirler ve onların peşinden yola devam ederler. Reha’nın bütün olumsuz koşullara karşın yola devam etmekteki ısrarı üzerine dayısı onun dışarıda kaldığı müddetçe (Reha uzun bir süre yurt dışında kalmış) vahşileştiğini, bazı geceler kurt uluması gibi sesler çıkardığını, arada tam anlaşılmayan birkaç isim sayıkladığını söylüyor. İşte biz burada Reha’nın başından acı olayların geçtiğini ve onu çok etkilediğini anlıyoruz.

 

 

O tarihte Abant’ta bulunan kişiler Amerikalı grup ve Reha ile dayısı. Göle vardıklarında Amerikalı grubun ormanın içinden seslerini duyuyorlar ve grubun içinde kadın olduğunu da anlıyorlar. Kalacakları yere geldiklerinde dayısı çok yorgun olduğunu söyleyip yatıyor. Reha beynini kemiren fikirlerle sabaha kadar oturabilir. Dayısı yattıktan sonra tek başına oturup Elvin’i düşünmeye başlıyor. Bu durum onun için katlanılmaz bir hal alıyor artık. O sırada dışarıda birinin olduğunu fark ediyor. Pencereyi aralayıp baktığında Elvin’i karşında buluyor. Büyük bir heyecana kapılıp olduğu yere yığılıyor. Kendine geldiğinde olup bitenleri dayısına anlatıyor. Dayısı böyle bir şeye ihtimal vermiyor, gelenin kamptaki Amerikalı kadın olabileceğini söylesede Reha’yı bu duruma inandırmak oldukça güç. Reha biraz yatıştıktan sonra ikiside yataklarına geri dönüyorlar. Bu sırada şiddetli bir yağmur başlıyor.

 

Biraz sonra kapıları çalınıyor, gelenler Amerikalılar. Bunlar üç kişi, biri kadın ikisi erkek. Biraz önce kapıya gelenin bu Amerikalı kadın olup olmadığını tam olarak anlayamayan Reha, onun Elvin’e benzerliğine dikkat eder. Bu kadının adı Pervin ‘dir. Gece yarısı kapıyı çalıp Reha’nın heyecandan bayılmasına neden olan kişinin Pervin olduğunu daha sonra öğreniyoruz. Reha’nın neden o hale geldiğini merak eden Pervin bu sorunun cevabını alabilmek için kocasıyla Ankara’ya gitmek yerine, bir bahane uydurup Reha’nın yanında kalır. Pervin’in Abant’ta kaldığı süre içinde Reha ile aralarındaki aşk oyunları daha ciddi bir hal alır. Elvin ile benzerliklerini, Elvin’in kim olduğunu, onunla neler yaşadığını Reha Pervin’e tüm ayrıntılarıyla anlatır. Elvin ile Pervin arasında sürekli gel-gitler yaşayan Reha bunları Pervin’e anlattıktan sonra iç rahatlığa kavuşur. Pervin ile evlenme kararı alırlar.

 

Üçüncü kısımda Elvin ile Reha arasındaki aşk anlatılıyor. 1949’dan 1946’ya geri dönüş yapılıyor. Durban’da bir yaz mevsiminde bir dondurmacıda, iki sevgili ilk defa karşılaşıyorlar. Reha ile Elvin’in aşkı, yıldırım aşkı. İlk görüşte birbirlerine aşık oluyorlar. Tanışmalarından birkaç gün sonra beraber yaşamaya başlıyorlar.

 

Elvin ile Reha’nın ilk buluşmalarında Elvin’i bekleyen bir başka adam daha var. Bu adamın Elvin ile ne işi olduğunu bilmiyoruz. (Adamın ismi Karl) Akşam yemeği için gittikleri bir Fransız lokantasında Reha, Karl’ın kim olduğunu öğrenir. Karl, Elvin’in Durban’a ilk geldiğinde karşısına çıkmış ve onun borçlarını senet karşılığında ödemişti. Daha sonra Elvin (bilgi yelpazesi.net) bu borçları ödemek için çok çalıştı; ama aldığı para geçimini bile sağlamıyordu. Reha bunları öğrenince Elvin’in bu borcunu ödedi. Artık senet ve sözleşmeler Reha’nın elindeydi. Karl’ın yanından dönerken eski bir tanıdığı ile karşılaşan Reha, bu tanıdığı ile bir akşam yemeğine çıkar. Bu tanıdığın adı Ruhi, zengin ve geniş bir çevreye sahip olan bir Türk. Ruhi’den Elvin’in bir Türk kızı olduğunu öğreniyoruz.

 

Reha ile Elvin kendilerine güzel bir ev tutmuşlardı. Her ikisi içinde hayat gayet iyi gidiyor gibiydi. Ama arasıra meydana gelen olaylar Reha’yı şüphelendirmeye başlamıştı. Örneğin, o gün evden çıkmayacağını söylemesine rağmen Elvin’i evde bulamamıştı. Sonra hemen geri çıkmış eve gelipte onu bulamadığını söylememişti. Elvin’de kendiliğinden neden o saatte evde bulunmadığı hakkında hiçbir açıklama yapmamıştı. Bir gece Elvin uykusunda hıçkıra hıçkıra ağlamış, sonra Reha’nın sorduklarına anlaşılmaz cevaplar verip tekrar uyumuştu. Tüm bunlar üzerine Reha bir dedektiflik bürosuna başvurur.

 

Sonuç Elvin ile Karl gizli gizli görüşmektedir. Bunu öğrenip eve dönen Reha, Elvin’i evde bulamaz. Elvin kaçmıştır. Bu olaydan sonra Reha bunalıma girer. Tom (Reha’nın patronu ve en yakın arkadaşı) Reha’yı dinlenmesi için kendi çiftliklerine gönderir. Bir hafta sonra Elvin Reha’nın yerini öğrenir ve çiftliğe gider. Reha onun ayrılığa dayanamayıp geri döndüğünü düşünür. Elvin’i kaçışından dolayı sorgulamaz. Elvin’in arkasında çiftliğe iki polis gelir. Elvin Karl tarafından hırsızlıkla suçlanmaktadır. Tom’un ailesinin evinde olmaları ve polisin elinde yeterince delil olmadığından Elvin tevkif edilmez. Polisler gittiğinde Elvin, neden Reha’yı bırakıp kaçtığını anlatmaya başlar.

 

Karl Reha’nın evde bulunmadığı saatleri seçip tehditler savurmuş ve mutlaka Elvinle görüşmek istemişti. Bu görüşme kısa ve sert geçti. Karl Reha’yı ülke dışına attıracak bir plan hazırlamıştı. Bu da fayda etmezse ikisini ayırmak için başka bir yol arayacağını söylemişti. Elvin’de sonunda Reha’ya zarar gelmemesi için ondan uzaklaşmaya karar vermişti. Ama uzaklaşınca da Reha’dan ayrı yaşayamayacağını anlayıp geri dönmüştü.

 

Haftasonu onları ziyarete gelen Tom’dan Karl’ın ihbarının asılsız olduğuna karar veren mahkemenin Elvin hakkındaki suç duyurusunu reddettiğini öğrendiler. Karl’da Durban’dan ayrılmıştı. Bu baskıdan kurtulunca sevinçli bir hava sarmıştı etraflarını. Bir süre Karl korkusunu içlerinde hiç duymadan yaşadılar.

 

Bir akşam Reha eve döndüğünde Elvin çok telaşlıydı, Karl’ı görmüştü. Reha onu sakinleştirmeye çalıştı, hatta bu olayı unutması için onu dışarı yemeğe götürdü. Yemekte ikiside alkol almışlardı. Reha eve döndüğünde uyumak, sabah daha iyi düşünüp doğru kararlar vermek için yattı. Elvin’de hemen yanında uykuya dalmıştı. Bir ara gözlerini açan Reha Elvin’in yanında olmadığını fark etti. Evin içindede bir gayrı tabilik vardı. Kapı açık bırakılmış, Elvin üzerinde tuvaletle ortadan kaybolmuştu. Reha onun kaçırıldığı ihtimali üzerinde duruyordu. Tom’u aradı, beraber polise gidip olup bitenleri anlattılar.    Eve döndüğünde kalbinde derin bir sıkıntıyla uykuya daldı. Uyandığında evde birinin olduğunu farketti. Elvin’in dün gece giydiği elbise yatağın kenarında duruyordu. Hemen kalktı fakat Elvin yerine temizlikçi kadınla karşılaştı. Temizlikçi kadın Elvin’in alışveriş için dışarı çıktığını söyledi.

 

Elvin geri döndüğünde Reha yine neden ortadan kaybolduğunu sormadı. Sadece Tom’la polise haber verdiklerini o yüzden vakit geçirmeden polise bilgi vermesini söyledi. Elvin kendisini eve polislerin getirdiğini söyledi. Büyük garın bekleme salonunda polisler tarafından bulunmuştu. Dün geceye dair hiçbir şey hatırlamıyordu. Burada Elvin’in bir uyurgezer olduğunu öğreniyoruz. Bu yaşananlardan sıkıntı duyan Reha Durban’dan ayrılmaya karar verir. Gitmeden önce tüm dostkarına ve Elvin’e bir sürpriz yaparak, Tom’un çiftliğinde nişan yapmayı düşünür. O gece herkes çiftlikte toplanır. Nişandan önce Reha’nın içini yine bir kurt kemirmeye başlar. Acaba Tom ile Elvin o gece olanları ondan saklıyorlarmıydı. Tom arkadaşına ihanet mi etmişti. Bunları öğrenmek için yavaşça duş yapmakta olan Elvin’in yanına girdi. Suyu kapattı, Elvinin üzerini bir havluyla örttü ve o gece neler olduğunu anlatmasını istedi.

 

Elvin şunları anlattı; o gece Karl’la sokağa çıkmıştı. Karl’ı gördüğünü sandığı gün onu gerçekten görmüş ve konuşmuşlardı. Karl onu sevdiğini, hasretine dayanamadığı için geri geldiğini, her an bir çılgınlık yapabileceğini söylemişti. Reha’yı ortadan kaldırmayı düşünüyordu. Ayrıca Reha’nın bilmediği tehdinide yine tekrarlamıştı. Bu tehdit şuydu, Elvin bir tecavüze ugramış ve bunu yapanı öldürmüştü. Cesedi ortadan kaldıran ise Karl’dı. Karl bu olayı polise bildirmekle tehdit ediyordu. Ayrıca bu olayı kesin olarak ortaya çıkarabilecek Elvin’in itirafının yazılı olduğu birde kağıt vardı elinde.

 

Reha şehre dönünce Karl ile temasa geçmeye çalıştı. Onun elindeki bu kağıdı almalıydı. Birkaç gün sonra onu bulmuştu. Ama Karl böyle bir kağıdın olmadığını söylüyordu. Hatta böyle bir cinayetin bile gerçekleşmediğini anlattı. Elvin’in öldürdüğünü söylediği adamın yaşadığını iddia etti. Bu olayın bit vapurda geçtiğini söylemişti Elvin. Karl söylediklerini doğrulamak için bu vapurun adını Reha’ya verdi. Reha Karl’ın söylediklerini araştırdı ve böyle bir olayın hiç yaşanmadığını öğrendi.

 

Reha’nın Elvin hakkında anlattığı herşeyi dayısıyla konuştuğunu romanın sonunda anlıyoruz. Dayısı artık bu hikayeden sıkılmış Reha bu arada Elvin’in öldüğünü söylüyor. Aslında bunu da anlatacak ama dayısı artık dinlemek istemiyor. Bizde Elvin’in nasıl öldüğün anlayamıyoruz. Bu olayların gerçekten yaşanmış mı yoksa Reha’nın hayal dünyasında gerçekleşen olaylar mı olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Romanın sonunda Reha’nın dayısı Reha’yı bir psikologa götürmeyi planlıyor.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın....