Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

İNCİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: John Steinbeck

Kitabın Yayınevi: Remzi Kitabevi

Basım Yılı: 2008

Sayfa Sayısı: 102

 

Kitabın Konusu: İnci, konusunun Meksika kıyılarındaki yoksul bir inci avcısının yaşamından alan uzun bir hikâyedir.

 

Kitap açıklama:

İnci romanı, zenginliğin ve paranın getirdiği kötülük ve felaketler üzerine yazılmış bir öyküdür aslında.

Meksikalı inci avcısı Kino bebeğinin hastalanması sonucu para bulma umudu ile denizin derinliklerine daldığında dünyanın en büyük incisini bulduğunun farkına varır ve yoksulluk içinde geçen hayatının artık değişeceğine inanır. Sonunda karısı Juana ile kilisede nikah töreni yapabilecek, oğulları Coyotito’yu okula yollayabilecektir. Bu hayalleri kuran Kino, incinin komşularında uyandırdığı kıskançlığı göremez…

John Steinbeck, akıcı bir dille kaleme aldığı İnci’de, uygar toplumun değerleriyle az gelişmiş toplumun değerlerini karşılaştırırken, her ikisini de eleştirmekten geri durmuyor. Bir çocuk romanı olarak görünse de dünyanın hemen hemen tüm dillerine çevrilmiş sayısız filme konu olmuş büyüklerin de ilgi ile okuduğu bir baş yapıt. .

Bu kitabın tamamını okumanız dileği ile ….

 

Kitap Özeti:

 

 

Balıkçı Kino, karısı Juana ve bebeği Coyotito ile bir kulübede yaşamaktadır. Bir gün bebeği akrep sokar. Juana zehiri emer ve tükürür. Dr. a götürürler. Ama Dr. ve onun soyundan gelenler Kino ve halkına daima kötü davranmışlardı. Şimdi de Dr, . Kinoyu parası yok diye kabul etmiyor. . Evde yok dedirtiyor. Kino da kanosuna gider. Denizden aldıkları yosunu akrebin soktuğu yere sürerler. Sonra inci aramaya çıktılar.

Kino dünyanın en büyük incisini buldu. Bunu satacak, Juana ile kilisede nikah töreni yapacak, Coyotitoyu okutacaktı. Artık açlık diye bir dert olmayacaktı. Herkes bunu kıskandı. Dr. hemen bebeği görmeye geldi. İlaç içirdi. Bebek kusmaya başladı. Vücudundaki zehiri atmaya başladı. Gözkapağının içi de mordu. 1 saat sonra Dr. bebeğin durumunu tekrar görmek için geldi. Dr. un burnu para kokusunu almıştı. Kino inciyi satıp, vizite borcunu ödeyeceğini söyledi. Daha sonra inciyi kulübede toprağın içine gömdü. Bu şiltenin altıydı. Gece biri kulübelerine inciyi çalmak için girdi. Kino çakısını aldı. Savurdu. O kişi kaçtı, Kino da yaralandı.

Ertesi gün Kino inciyi satmaya karar verdi. Bunun için hazırlandı. Bütün kasaba halkı onları izliyordu. Kardeşi Juan Tomas ise yanında idi. İlk tüccar inciyi inceledikten sonra onun için’’hilkat garibesi, yalancı altın’’ deyip onu kandırmaya çalıştı. Bu arada dükkana 3 tüccar daha çağrıldı. İncinin büyüklüğü karşısında şaşkındılar. Ama hiç renk vermediler. Ve gülünç fiyatlar verip inciyle alay ettiler.

Başkent’te satacağım dedi Kino. Gece birleri Kino’nun kulübesinin önüne gelip onu öldürmeye çalıştı. Juana artık korkuyordu.

‘’Bu inci lanetli, o bizi mahvetmeden biz onu yok edelim’’diyordu.

Sabah Kino uyanmadan onu denize atmaya çalıştı. Kino son anda yetişip, engel oldu. Ve Juana ya korkunç bir tekme attı. Ben erkeğim, ben bilirim diyordu. Bu inci bulunalı beri insanların karakteri değişmiş, belalar peşlerini bırakmamıştı. Dönüşte biri Kinoya saldırdı. Kino çakısını çekerek ona savurdu. Bilmeden, canını kurtarmak için onu öldürmüştü.

Bu arada inciyi düşürmüştü. Oysa kendilerine doğru gelmekte olan Juana incinin parıltısını bir taşın ardında fark etmiş hemen almıştı. İnci halen onlarındı.

Bu arada Kino da yaralandı. Juana olayı gördü. Cesedi sazların arasına sakladı. Acele oradan gitmeleri gerekiyordu. Kino ;Juana’ ya Coyotıto’ yu ve evdeki bütün mısırı alıp gelmesini söyledi. Kendisi de sendeleyerek kanosuna gitti. Kanoyla gece denize açılıp kaçacaklardı. Üstelik bir de adam öldürmüştü. Fakat kanosuna kocaman bir delik açılmıştı. Evine gitmeye karar verdiğinde kendisine doğru koşarak gelen juana ve kucağında Coyotito yu gödü. Kulübesinden dumanlar yükseliyordu.

Evini ateşe vermişlerdi. Hemen sessizce kardeşinin evine sığındılar. Dostları Kino’nun ailesiyle kulübenin içinde olduğunu düşünüyordu. Küller içinde kemik aramaya başladılar. Kino ağabeyisinin de başını belaya sokmak istemiyordu. Tomas kimse şüphelenmesin diye evden çıkıp komşuların arasına karıştı. Kino gitti artık. Denize açıldıysa çoktan boğulmuştur demeye başladı. Bu arada her komşudan bir şeyler ödünç alıp eve getiriyordu. Gece olunca sessizce kulübeden çıktılar. Vedalaştılar. Ve yola (bilgi yelpazesi. com) koyuldular. Bu inci Kino’nun hayatı olmuştu artık.

Ondan vazgeçemezdi. Gece olunca yola çıktılar. Rüzgar izlerini yok ediyordu. Yönlerini kuzeye ayarladılar. Gece boyunca yürüdüler. Sonra korunaklı bir kuytuluk buldular. Bir süre dinlendiler. Bu arada Kino dağ avcılarının peşinde olduklarını anladı. Hızla batıya yöneldiler. Orası dağlıktı ve izlerini kaybettirebilirlerdi.

Kino tek başına yola devam etmeye karar verdi. Amacı avcıları peşine takmak ve ailesinin güvenliğini sağlamaktı. Juana ve Coyotito saklanıp sonra kuzeye Loreto veya Santa Rosalia’ya gidecekti. Ama Juana buna karşı çıktı. Beraber olmalıydılar. Birlikte sarp kayalara tırmanmaya başladılar.

Gölgede kalan bir yarığa yöneldiler. Su bulmaları gerekiyordu. Sonunda suya ulaştılar ve kana kana içtiler. Sonra Kino 3 benek gibi ilerleyen iz sürücüleri gördü. Peşlerindeydiler. Tırmanmaya devam ettiler. Bir mağaranın içine gizlendiler. Kino gece olunca iki avcının uyuduğunu birinin de nöbet tuttuğunu gördü. Onları teker teker öldürmesi gerekiyordu.

Önce beyaz giysileri dikkat çekmesin diye soyundu. Ve kayalardan sessizce inmeye başladı. Bu arada bulundukları mağaradan bir ağlama sesi geldi. Sonra da tüfeğin sesi duyuldu. Kino avcıları öldürdü ama geç kalmıştı.

Mağarada kötü şeyler olmuştu. Kulağına felaket sesi geliyordu Kino’nun… Aile La Paz kasabasına geri döndü…Juana’nın şalının içinde Coyotito vardı…Şalın üzerinde de kurumuş kan izleri. Doğruca deniz kıyısına gittiler…İnci artık griydi. . Onu suya fırlattılar çünkü artık onu istemiyorlardı çünkü inci onlara sadece felaket getirmişti…

 

Kitabın Ana Düşüncesi: Açgözlülüğün, doymak bilmez kar hırsının insanı nerelere kadar sürükleyebileceğini göstermekte

 

Kitaptaki Karakterlerin Değerlendirmesi:

Kino: Fakir bir balıkçı denizden İnci bulur ve hayatı değişir.

Doktor: Aç gözlü para düşkünü insan sevgisi olmayan bir adam . . Sonu felaketle sonuçlanır.

 

Bu kitap OLAY ÖYKÜSÜ'dür.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

.....

34. **Yorum**
->Yorumu: valla eyvallah kardeşm yarın ödev vardı yapmazsam şak şak biterdm yane tşk:)
->Yazan: SERDAR REİS

33. **Yorum**
->Yorumu: Mükemell dersim var çok işime yaradı
->Yazan: Buse

32. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzel yazmısıniz cok isime yaradi tesekkurlerrr
->Yazan: Gizli

31. **Yorum**
->Yorumu: Sağolun çok yardimci oldu teşekkürler sınavım var
->Yazan: Aleyna

30. **Yorum**
->Yorumu: ROMAN OKUMAYI SEVMEDİĞİM İÇİN GELDİM YARIN SINAVIM VAR BU BANA ÇOK YARDIMCI OLDU TEŞŞEKÜR EDERİM
->Yazan: CEMRE CELLAT

29. **Yorum**
->Yorumu: Kitabı herkese tavsiye ederim, kitap başlarda her ne kadar sıkıcı gibi görünsede içine hapsediyor ve sizi hikaye ile birleştiriyor.
->Yazan: ෴෴

28. **Yorum**
->Yorumu: Bence kitap çok güzel okuyunca sarıyorr
->Yazan: Başaramadık abi

27. **Yorum**
->Yorumu: Çok yardımcı oldunuz tesekkürler kitabi okumaya vaktim yoktu özeti çıkardım
->Yazan: Öğretmen kizar

26. **Yorum**
->Yorumu: Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim kitabı okumadan krabi çok iyi anladım teşeklürler
->Yazan:

25. **Yorum**
->Yorumu: pzt günü sınavım vardı saol
->Yazan: ilfgizklhilkişlxil..

24. **Yorum**
->Yorumu: Kitap çok güzel herkese tavsiye ederim
->Yazan: Öykü

23. **Yorum**
->Yorumu: Çok yardımcı oldunuz çok tşk
->Yazan: Hoca görmesin..

22. **Yorum**
->Yorumu: Çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim kitabı anlamıştım ama ne yazcamı bilmiyordum tşk
->Yazan: Eyvallah

21. **Yorum**
->Yorumu: Kitabı okumak okumuştum ama unutmuştum hatırlamama çok yardımcı oldu çok teşekkürler
->Yazan: Ovyeah...

20. **Yorum**
->Yorumu: Yarın sınavım var inşallah işe yarar konuyu karakterleri iyice anladım kitabı tavsiye ederim ...
->Yazan: Yazmayan..

19. **Yorum**
->Yorumu: çooooook saol hayatımı kurtardın neredeyse
->Yazan: yılan serdar

18. **Yorum**
->Yorumu: ya teşekkür ederim çok iyisiniz kitabı okumuştum ama anlamamıştım ve sınava çalışıyordum bende özetine girdim size tıkladım ve sınava çalıştım ty sm
->Yazan: Evren.....

17. **Yorum**
->Yorumu: Teşekkürler yardımı dokunacak ama ya aynı sorular çıkmazsa :( ben bu okulların yapacağı kitap sınavlarının hepsini yakayım
->Yazan: hoooooo

16. **Yorum**
->Yorumu: Bence çök güzel bi kitap tavsiye ederim
->Yazan: Elmas

15. **Yorum**
->Yorumu: Çok teşekkür ederim kitap çok güzel bence ama bitirememiştim sınava kadar yetişmemişti sayenizde konuyu ve karakterleri biliyorum
->Yazan: ESRA

14. **Yorum**
->Yorumu: Vay be bi yazdım efsoo
->Yazan: 7/A adnan aş....

13. **Yorum**
->Yorumu: KİTAPDA BİRAZ SIKICI YERLER VARDI BENDE SIKILIYORDUM GÜZEL OLDU SINAVIM VARDA
->Yazan: PİHO

12. **Yorum**
->Yorumu: Çok tşkr ederim Allah razı olsun
->Yazan: Çalışkan

11. **Yorum**
->Yorumu: çok sağolun sınavım vardı kitap guzel ama bitiremedim
->Yazan: hocamgormesinkızar

10. **Yorum**
->Yorumu: Kitap kurdu sen kitap okumayı sevseydin buradan kitabın özetine bakmazdın kitabın kendisini okurdun. İnternetten bakıyorsun "ben kitap kurduyum" diye geçiniyorsun
->Yazan: DERİN...

9. **Yorum**
->Yorumu: Çok teşekkürler yarin sinavim vardi çok yardimci oldunuz
->Yazan: Ayşegül...

8. **Yorum**
->Yorumu: Ödev yetiştirmem gerekiyordu çok işe yaradı saolun
->Yazan: Baharr

7. **Yorum**
->Yorumu: Merhaba çok iyi yapmışsınız yarın sınavım var inşallah işe yarar teşekkürler..
->Yazan: Anonim

6. **Yorum**
->Yorumu: VAlla sınav vardı işe yarıycakmı bilmem ama saol
->Yazan: ARABA...

5. **Yorum**
->Yorumu: Çok teşekkür ederim yarın sınavım vardı ve sınava hazırlanmış oldum
->Yazan: Edanur

4. **Yorum**
->Yorumu: yarın odevımı teslimettim alzımdı yardımcı oldu tşk :D
->Yazan: öğrenci

3. **Yorum**
->Yorumu: ok teşşekkür ederim ok yardımcı oldu
->Yazan:

2. **Yorum**
->Yorumu: Bazı kitap okumayı bilmeyen arkadaşlar bu kitap hakkında yorum yapmasın . 
->Yazan: Kitap kurdu

1. **Yorum**
->Yorumu: YA OFFFF BU KİTABI OKUMAK ZORUNLU AMA HİÇ GÜZELLL EĞİL 
->Yazan: MASAL.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 


 E Mail
(Zorunlu Değil):