Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KAYIP ARANIYOR ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Sait Faik ABASIYANIK

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Yazarın iki romanından birisi olan Kayıp Aranıyor 1953 yılında yayınlanmıştır. Roman, Sait Faik'in hikayeci kişiliğini yansıtmaktadır. Dolayısıyla romandan çok küçük hikâyeler topluluğuna yakındır.

 

Sait Faik, romanda hayatın bazı an­larını şiirsel bir tarzda sunmuştur.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

Nevin: Romanın başkahramanıdır. Konsolos Vildan Bey'in kızıdır. Ecnebi memleketlerde eğitim görmüş, zamanı­na göre oldukça serbest, biraz erkek yaratılışlı bir kadındır. Boşanmıştır ve kimlik arayışı içindedir.

 

Cemal: Nevin'in yaşadığı İstanbul'un bir köyünde yaşa­yan, sıradan bir balıkçıdır. Sık sık argo kelimeler kullanan, pervasız, tam bir halk adamıdır. Nevin'le bir ara gönül mace­rası yaşar.

 

Özdemir: Nevin'in kocasıdır. Gazetecilik yapmaktadır. Romanda daha ziyade eşiyle ilişkisi üzerinde durulur. Karısını ihtiyaç duyduğu bir nesne gibi algılayan, hissiz ve arzularına düşkün bir erkektir.

 

Konsolos Vildan Bey: Hızlı bir gençlik dönemi geçir­miş, emeklilik döneminde o günlerini hatırlayarak yaşayan, serbest düşünceli, Batılı bir burjuvadır.

 

Biletçi Çocuk: Halktan bir başka kesimi simgeler. Yeni yetişmekte olan, şehir içinde köy kültüründen uzaklaşamamış bir kişidir.

 

Kamarot İrfan: Zengin, züppe bir kişidir. Nevin'den karşılık görmediği için ona iftira etmeye kalkar.

 

 

Kitabın Özeti:

 

 

Nevin, Cemal'le birlikte İstanbul'un ayazlarını iliklerine kadar hissetmesine rağmen vapurun dış kısmında oturmaktadır. Cemal'le konuşmalarından aralarında bir yakınlık oldu­ğu anlaşılmaktadır. Cemal, bir halk çocuğudur. Nevin ise birkaç dil bilen yabancı memleketlerde eğitim görmüş bir kadın­dır.

 

Aralarındaki bu büyük uçurumu umursamadan sohbet ederler. Sohbetlerinde Cemal'in cahilliği gülünç bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Nevin'e Cemal'in evlenme gibi bir plan­lan vardır. Fakat her ikisi de ailelerinin buna karşı çıka­cağından emindir.

 

Nevin, bulunduğu İstanbul köyünde halk tarafından se­vilen biridir. Erkek gibi meyhanelere takılmasına, Cemal ve diğer erkeklerle samimi konuşmalarına halk olumsuz bakma­maktadır. Yaptığı her kabahat onun aldığı ecnebi eğitimine yüklenmektedir. Nevin, kocasından ayrılalı bir yaz geçmiştir. Kocası ile Ankara'daki evliliklerine son vermiş; fakat henüz boşanma gerçekleşmemiştir.

 

Nevin, bu köyde babasının köşkünde mutludur. Babası ile aralarında çok sıcak bir ilişki vardır. Konsolos Vildan Bey. yıllarca her gittiği ülkeye kızını götürmüş, onunla her şeyini paylaşmıştır. Nevin, annesi ile aynı samimiyeti hiç kurama­mıştır. Şu anda ailesinin yanında olmaktan memnundur. Çünkü o, gazeteci ve entelektüel kimliği ile yaşayan kocası Özdemir ile mutlu olamamıştır. Bu köyde halkın samimiyeti ve sıcaklığı arasında daha huzurludur.

 

Nevin Ankara'da evli olduğu günlerdeki hayatını düşü­nür. Başlangıçta her şey normaldir. Kendisi ve kocası Özdemir gazetecidir. Bir gün işe giderken bir otobüs biletçisi ona 'Şeker ablacığım!' hitabında bulunmuş, ardından otobüse bindiği her seferde genç çocuk onunla yakınlaşmaya çalış­mıştır. Elini öpmüştür. Eşine bu durumu anlatmayan Nevin çocuğun samimiyetinden hoşlanır.

 

Nevin, bir sabah kalktığında kocası Özdemir'in rahatsı olduğunu görür. Özdemir işe gidemeyeceğini söyler. Ne­vin'den gazetedeki işlerini halletmesini rica eder. Nevin bütün gün kocasının işleri ile uğraşır. Öğle vakti gelince kocasını merak eder ve hiç alışkanlığı olmadığı hâlde evine gider. Fakat karşısındaki manzara korkunçtur. Özdemir hasta filan de­ğildir. Masadaki yemek ve içkilerden ziyafet çektiğini anlar. Yatak odasında ise Amerikalı bayan bir iş arkadaşı ile onu uy­gunsuz vaziyette görür.

 

Eşyalarını toplar ve evi terk eder. Ne­vin, bir otel odasına gider ve gördüklerini hatırladıkça mide­si bulanır. Bir süre geçtikten sonra ikisinin ayrılma durumun­da olduğunu bilen arkadaşları veda yemeği düzenlerler. Ne­vin, orada (bilgi yelpazesi.net) Özdemir'in arkadaşları tarafından çirkin ithamlara maruz kalır. Çünkü Nevin'i biletçi ile gören biri Nevin'in biletçiye yüz verdiğini ve bu yüzden ayrıldıklarını sanmıştır.

 

Ne­vin, biletçinin masumiyetini ve aralarında hiçbir şey geçme­diğini anlatır ve herkes bu çirkin dedikodudan dolayı utanır. Nevin, kocasının aldatmasından hiç bahsetmez. Kısa bir süre sonra da Ankara'dan İstanbul'a döner.

 

Nevin, kocasından ayrıldıktan sonra İstanbul'da tiyatro kurmak gibi birkaç girişimde bulunmuş; fakat başarılı ola­mamıştır. Cemal'le ilişkileri ise gittikçe ciddileşmektedir.

 

Bir gün annesi bu ilişkiyi öğrenir ve kızma asla müsaade etmeye­ceğini söyler. Bu süre zarfında Cemal de Nevin gibi bir kızın onun yaşadığı koşullarda yaşayamayacağını anlar ve dost olarak ayrılırlar.

 

Nevin, boşanma davası için Ankara'ya gider. Kocası ile geçirdiği son bir günden sonra kararından vazgeçmez ve bo­şanır. Anadolu'ya giden bir tren bileti alır ve babasına mektup yazar. Nevin artık hayatına Ayşe ismiyle devam edecek ve yeni bir şehirde yeni bir hayata başlayacaktır. Amacı sa­adeti bulmaktır. Mektupta ne zaman döneceğini ve adresini bildirmez.

 

Konsolos Vildan Bey, mektup eline geçince peri­şan olur ve yıllarca her gazeteye 'Kayıp Aranıyor' ilanı verir. Aradan dört yıl geçmiştir ve kayıptan bir haber yoktur.

 

Kitabın Ana Fikri:

 

İnsan hiç kimseye, hiç bir söze önem vermeden hakkında söylenenlere kafa tutarak dolaşmamalıdır. Bu ukalâlık ve kendini beğenmişliğin bir göstergesidir.

 

 “ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):