Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KİRAZLI PINAR ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: CAHİT UÇUK

 

Cahit Uçuk’un sevilen romanlarından olan “Kirazlı Pınar” konusu, verdiği mesajı, zarif ve şiirsel anlatımıyla okunmaya değer bir romandır.

 

Romanda genç bir kızın, ihtiyar adamla genç bir istasyon memurunun hayatında meydana getirdiği değişiklikler konusu ele alınmıştır. Bir kadının erkeğin hayatında önemli bir yere sahip olduğu ana fikri üzerine kurgulanmıştır.

 

Kirazlı Pınar isimli roman Gökköy isimli bir Anadolu köyünde geçmektedir. Romanda kullanılan asıl mekan Gökköy’ün tren istasyonudur. Fakat bu istasyondan kimse trene binip bir yerlere gitmez ve trenden hiç kimse inmez.

 

Bu istasyonda makasçı ihtiyar Ali Baba ile genç istasyon memuru çalışmaktadır. Genç istasyon memurunun hayata küskün bir hali vardır. Hep içine kapanıktır. İhtiyar Ali Baba onu ne kadar hayata döndürmeye çalışsa da başaramaz. Ali Baba, genç istasyon memurunu çok sevmekte ve onun bu haline çok üzülmektedir. Ali Baba, genç memuru daha önce mutsuz bir evlilik geçirip karısı tarafından terk edildikten sonra intihar eden oğluna çok benzetmektedir.

 

 

Gökköy tren istasyonunun önemli şahıslarından biri de Deli Hasan’dır. Hasan tarla davası yüzünden hapse girmiş, hapishaneden çıkınca sevgilisi Ayşe’yi bulamamış ve yarım aklını kaybetmiştir. Gelen her trene bakarak Ayşe’nin gelmesini bekler. Köyde trenle tek işi olan şahıs Mehmet Ağa ise treni buğday çuvallarını furgona yüklemek için kullanır.

 

Yaz mevsiminin yaklaştığı günlerde genç istasyon memuru, Ali Baba’ya yakınlaşmaya başlar ve bir gün bütün derdini Ali Baba’ya anlatır. İstasyon memuru aslında bir mühendistir. Fakat haksızlığa uğradığı için kendini bu köye atmıştır.

 

Bir gün trenden bir kız iner. Kız kendini “Bahar Rüzgarı” olarak tanıtır. Ali Baba ve genç memurla aynı evi paylaşmak istediğini söyler; Ali Baba ve genç memur kabul ederler. Ali Baba köydeki insanlara Bahar Rüzgarını yeğeni olarak tanıtır. Genç memur genç kızdan çok etkilenmiştir. Genç kız, ihtiyar adamın ve genç memurun hayatında büyük (bilgi yelpazesi. com) değişikliklerin olmasına sebep olmuştur. Öncelikle işe evi temizlemekle başlar. Evi tanınmayacak kadar güzelleştirir. Kendi neşesiyle herkesi neşelendirir. İki erkeğin yemeklerini yapar. Bu arada genç memur kıza aşık olur. Hep beraber gezmeye başlarlar, birbirlerini delice sevmektedirler.

 

Bir gün trenden bir adam iner ve genç istasyon memurunun arkadaşlarından birinin kardeşi olduğunu ve arkadaşının ona çok güzel bir iş ayarladığını söyler. Genç memur köyden ve sevgilisinden ayrılmak istemediği için işi kabul etmek istemez; ama Ali Baba genç memurun işi daha sonra kabul edebileceğini söyler.

 

Ali Baba bir gün çok ağır bir şekilde rahatsızlanır ve ölür. Genç kız ve memur haftalarca kendilerine gelemezler, bu arada sonbahar gelmiştir. Yağmurlar yağmaya başlar. Bahar rüzgarı bir bilet alıp Gökköy’den uzaklaşır. Genç memura baharın olduğu yerde olduğunu söyler. Aslında genç memurun işi kabul etmesi için gitmiştir. Genç memur da fabrikatör arkadaşının yanında mühendisliğe başlar ve genç kızı aramaya yollanır.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: