Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KIRMIZI VE SİYAH ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Stendhal

 

Roman kahramanı Julien Sorel, yüksek mevki edinme arzusu içinde bulunan, gururlu ve de ihtiras dolu bir gençtir. Ne var ki, babası tarafından küçük görülerek aşağılanmaktadır ve bu durum onda, zamanın aristokratlarına karşı kin duygusuna kapılmasına neden olur.

 

 

Julien, bir papazdan din dersleri almaktadır ve aynı zamanda da yaşadığı şehrin belediye başkanı olan Mösyö de Renal’in çocuklarına da Latince dersleri vermektedir. Bu vesile ile, Mösyö de Renal’İn karısı Madame de Renal ile Julien tanışırlar ve aralarında duygusal bir yakınlaşma baş gösterir.  Fakat, Madame de Renal’e gelmekte olan imzasız mektuplar nedeni ile Julien şehirden ayrılır ve Basançon seminerlerine katılmaya gider. Daha sonrasında ise Julien, aristokrat bir erkanda sekreter olarak işe girer ve soyluların yaşamlarını yakından izleme fırsatı bulur. Bu sefer de, sekreter olarak çalışmakta olduğu ailenin kızı Matilde ie Julien arasında bir aşk başlar. İlk aşamada Matilde, daha alt sınıftan bir erkeğe karşı aşk duymaktan ötürü psikolojik olarak sıkıntılı zamanlar geçirse de, nihayetinde Julien’e karşı duyduğu aşk ağır basar ve Matilde gururunu bir kenara iter. Babası ise, Mathilde’yi bir dük ile evlendirme planları yapmakta iken, kızının ısrarlı tutumuna üstün gelemez ve Julien ile evlenmesine izin vermek durumunda kalır. Kızı Mathilde ile Julien’e çok yüksek madi değere sahip yardımlarda bulunarak, Julien’i de kızı Matilde’ye yakışır bir şekilde soylu ve tanınan bir şahsiyet haline getirir. Bu arada ise, Renal ailesi ile bağlantı kurarak Julien ile ilgili bilgiler edinmeye çalışır. Nihayetinde ise, Madame Re-nal’in aktardığı bilgiler nedeni ile evlilikleri olanaksız hale gelir. Durum karşısında öfkelenen Julien, Madame de Renal’i silahla vurur ve hapse girer. Hapiste ise, aslında Madame de Renal’den başka kimseyi sevmediği kanaatine varır. Daha sonra, Julien’in giyotinle idamına karar verilir ve idamı gerçekleştirilerek yaşamına son verilir. Vurularak yaralan Madame de Renal ise yaşadığı acılara daha fazla katlanamayarak Julien’in idamından üç gün sonra O da yaşama veda eder.

Stendhal

Kızıl ile Siyah, Fransız Edebiyatı içindeki önemli eserler arasında yer almakta olan gerçekçi bir romandır. Eserin yazarı Stendhal, gazetede yayınlanan bir yargılama haberinden esinlenerek romanı kaleme almıştır. Stendhal ayrıca, psikolojik ve realist roman türünün en önemli yazarları arasında yer almaktadır.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

.......

11. **Yorum**
->Yorumu: özet çıkardım ama kitap sınavı olacağım hoca inşallah detay sormaz gerçi ilk yüz sayfasını okudum da neyse
->Yazan: isimsiz

10. **Yorum**
->Yorumu: ohh resimcinin okuttuğu kitabın özetini burdan çıkardım çok sağolun.
->Yazan: isimsiz

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):