Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KIZIL TUĞ ROMAN ÖZETİ (2) (KİTAP ÖZETİ, ROMAN ÖZETLERİ)

 

Romanın Yazarı: ABDULLAH ZİYA KOZANOĞLU

 

Romanın Özeti:

 

Kızıl Tuğ Romanı Orta Asya’da Çin’in etkisi ile dağılan Türk boylarının yeniden birleşme çabalarını ve Otsukarcı’nın başından geçen olayları anlatan bir romandır.

 

Timuçin ve Celme, Cayan Irmağı’nın kıyısındaki bir handa Timuçin’in kardeşini beklerlerken bir genci görürler. Celme, bu gencin kıyafeti ile ilgili alaycı sözler söyler. Genç bu sözleri duyar ve sinirlenir. Timuçin ve Celme’nin yanına giderek öfkesini belirtir ve ikisine de meydan okur. Celme ile dövüşmeye başlarlar(bu genç, Otsukarcı’dır). Otsukarcı Celme ile dövüşürken çok başarılı olur. Dövüş esnasında Timuçin’in kardeşi Bekter gelir. Ama yanında yirmi askerle gelerek hainlik etmiştir. Otsukarcı ve Celme dövüşü bırakarak askerlerle dövüşmeye başlarlar. Bekter Timuçin’i arkadan hançerleyecekken Otsukarcı Bekter’in kafasını keser.

 

Celme ve Timuçin gençle tanışır. Timuçin Türk boylarının bir sancak altında toplamaları için Otsukarcı’nın kendilerine yoldaş olmalarını ister ama Otsukarcı buna karşı olumsuz cevap verir. Timuçin’de Otsukarcı’nın yaptığı iyiliğe karşılık atı olan Payaza’yı Otsukarcı’ya hediye eder. Timuçin ona bir görev verir. Bu görev Alamut Kalesi’ne gidip Şeyhülcebel’den Bektere verdiği vergiyi kendisine verdirmesini sağlamaktır.

 

 

Bu sırada Alamut Kalesi’nde Şeyhülcebel(Hassan Sabah) ‘in Otsukarcı’ya fizik olarak çok benzeyen Halid isimli bir oğlu vardır. Bu genç mizaç bakımından Otsukarcı’nın tam zıttıdır. Şeyhülcebel oğlunu Talmaç Bey’in kızıyla evlendirmek ister. Ama oğlunun Talmaç Bey’in karşısında bir yiğitlik göstermesi gerekmektedir. Şeyhülcebel oğluna kılıç, dövüş ve binicilik dersleri veren hocalar tutmuştur. Ama Halid bu konularda oldukça başarısızdır. Ata binememekte hatta yaklaşamamaktadır. Kılıçla da dövüşememektedir. O sanatçı bir kişiliğe sahiptir. Halit binicilik ve dövüş derslerini Ömer ve Ali Mervan adlı iki sahtekar hocadan almaktadır.

 

Otsukarcı Alamut kalesine gelir. Herkes onu Halid zannettiği için kaleye kolaylıkla girer. Şeyhülcebel’in karşısına çıkar. Şeyhülcebel’de onu oğlu Halit zanneder. Gerçeği anlayınca kaleye niçin geldiğini sorar. Otsukarcı’da Timuçin’in isteğini iletir. Şeyhülcebel olumsuz cevap verir. Bu arada Otsukarcı Şeyhülcebel’in kızı Sabiha’yı görür ve bu güzel kızdan etkilenir. Otsukarcı gitmek üzereyken Şeyhülcebel onu askerleriyle yakalatmak ister. Ama Otsukarcı bu askerlerle dövüşerek onları öldürür. Sonra tuzak kurularak yakalanır. Şeyhülcebel’in amacı onu Halit yerine koyarak Talmaç Bey’in karşısında dövüştürmektir. Otsukarcı bu teklifi ilk başta kabul etmez ama Sabiha’nın yogun isteği karşısında kabul eder.

 

Dövüş günü Otsukarcı silahlarını kuşanırken kalenin uşaklarından olan Çakır ile tanışır. Çakır bir Türk’tür ve onun Halid olmadığını anlar. Dövüş günü Otsukarcı Halit’in yerine geçerek dövüşme ve at sürme müsabakalarına katılır ve hepsinde oldukça başarılı olur ve Talmaç Bey’in gözüne girer. Ama Ali Mervan ve Ömer bu yiğitin Halit olmadığını ve Otsukarcı adlı bir türk olduğunu Talmaç Bey’e haber verir. (Bunun karşılığı olarak büyük para alırlar) Bunu (bilgi yelpazesi. com) öğrenen Talmaç Bey’in askerleri Otsukarcı’yı öldürmek isterler. Ama Çakır bir hile ile Otsukarcı’ya çok benzeyen Halid’i öldürtür.

 

Çakır ile Otsukarcı kaleden kaçarlar. Sabiha’ya aşık olan Otsukarcı Timuçin’in vergisini bahane ederek kaleye geri döner. Şeyhülcebel’in karşısına çıkar ve vergiyi vermesini ister. Oğlu ölen Şeyhülcebel bu durum karşısında çok sinirlenir ve askerlerini onun üzerine salar. Askerler ile dövüşen Otsukarcı yaralanır. Çakır ile Sabiha onu kalenin gizli yolundan dışarı çıkarırlar. Kale dışında otsukarcı Sabiha’ya aşkını itiraf eder ama karşılık bulamaz. Bunun üzerine Otsukarcı oralardan uzaklaşır.

 

Yolda bir kervan ile karşılaşır. Bu kervanda İrteş adlı bir genç vardır. Bu genç Otsukarcı’ya Timuçin’in faaliyetleri hakkında bilgi verir. Timuçin’in kendine verdiği görev hakkında haber beklediğini söyler. Bu arada Çakır Otsukarcı’nın yanına gelir.

 

İki yoldaş Semerkant’a gitmeye karar verirler. Yola çıkarlar. Semerkanta girerken bir kadın çığlığı duyarlar. Otsukarcı çığlığın olduğu yere doğru gider. Bir arabayı eşkiyalar soymaktadır. Kadını eşkiyaların elinden kurtarır. Kadın bu iyiliğin karşılığı olarak ona değerli bir taş verir.

 

Ertesi gün Otsukarcı Harzemşah’ı Mehmet Töküş’ün sarayına girmek istese de bunda başarılı olamaz. Semerkant sokaklarında dolaşırken arkadaşı Aşık Kasım’ı görür ve sohbet etmeye başlarlar. Otsukarcı Mehmet Töküş’ün sarayına girmek ve onu görmek istediğini ama başarılı olamadığını arkadaşına söyler. Aşık Kasım Mehmet Töküş’ ün sarayında olacaklarını söyler. Otsukarcı’ yı da beraberlerinde götürmeyi düşünürler. Otsukarcı bu teklifi kabul eder.

 

Otsukarcı bu sarayda boğazlanan bir kişiyi kurtarmak ister. Ama onu ve arkadaşlarını yakalayarak zindana atarlar. Bu sarayın sultanı Otsukarcı’ nın eşkıyaların elinden kurtardığı kadındır. Onun yardımıyla zindandan çıkarlar. Otsukarcı bu sarayda üç ay boyunca kalır. üç ayın sonunda Timuçin’ in buyruğunu ileterek Çakır ile beraber saraydan ayrılır.

 

Çakır ile Otsukarcı Timuçin yanına gitmek üzere yola çıkarlar. Bir handa Celme ile karşılaşırlar. Celme Tokta Beyin Timuçin’ in karısını kaçırdığını anlatır. Bunun üzerine Otsukarcı ile Çakır Celme ve askerlerle beraber Tokta Beyin peşinden giderler. Dört ay boyunca Tokta bey ve askerlerinin peşinden giderler. Tam yakalayacakları vakit Tokta Bey o sırada oradan geçmekte olan Şeyhülcebel’ in kızına ve yanındaki askerlere sığınır. Çakır Sebiha’ nın yanına giderek esirleri ister. Sebiha otsukarcı ile konuşmak ister. Onla konuşan Sebiha esirleri teslim eder.

 

Bu olaydan sonra Otsukarcı aşkını daha da derinden hissetmeye başlar. Romanın sonunda Sebiha‘ yı kaçırarak onunla evlenir. Çocukları olur. Roman bu mutlu sonla sona erer.

 

Bu roman şahıs kadrosu bakımından oldukça geniştir. Ama romanın kahramanı Otsukarcı’ dır. Onun en önemli özelliği dik başlı ve asi bir insan olamsıdır. Haksızlıklara dayanamamaktadır. Bu yüzden başı hep derde girmektedir. Çok iyi at sürmekte ve kılıç kullanmaktadır. “gözleri insanın yüreğini titretecek kadar sert bakışlı idi. Geniş omuzları, yolda yürürken yeri sarsan bacakları, çok kuvvetli ve çevik olduğunu gösteriyordu.” (s. 12)

 

Sebiha; Otsukarcı’ nın Alamut kalesinde görerek aşık olduğu güzel bir kızdır. Edebiyata ve musikiye özel bir ilgisi vardır. Ömer Hayyam’ dan dersler almıştır. “Sabiha güzel sesiyle gazel okuyor, arada sazını çalıyordu.” (s. 31)

 

Çakır; Otsukarcı’ nın can yoldaşıdır. Zeki ve aynı amanda kurnazdır. O da zamanın da bir kadını sevmiş ama sevdiği kadın ona ihanet etmiştir. bu yüzden kadınlardan uzak durmaya çalışır.

 

Kızıl Tuğ romanında olaylar çok büyük bir coğrafya olan Orta Asya‘ da geçmektedir. Kimi zaman bir kalede (Alamut, Çin), kimi zaman bir sarayda(Mehmet Töküş), kimi zaman hanlarda geçmektedir. Olay sayısı çok fazla olan bu romanda olayların geçtiği mekanlar da oldukça fazla çeşitlilik arz eder.

 

Tarihi macera romanı olan Kızıl Tuğ romanı 3. tekil şahıs üslubu kullanılarak meydana getirilmiştir.

 

Kızıl Tuğ romanında ilk dikkati çeken figür romana adını veren kızıl tuğdur. Kızıl Tuğ saltanatı temsil etmektedir. Otsukarcı onu yanından hiçbir zaman eksik etmemiştir

 

Bu romanda olaylar 18-20 yıl arası bir zaman da geçmektedir. “1199 baharı” (s. 1), “1216 yılının bir bahar gecesi” (s, 175).

 

Bu roman ile bir değerlendirme yapacak olursak: bu roman yirmiye yakın baskı yapmıştır. Bu romanın çok okunduğunu gösterir. Bu roman çok okunmasına edebi açıdan pek kıymetli bir eser değildir. Sadece boş vakitlerini okuyarak değerlendirmek isteyenler için okunacak bir eserdir.

 

Romanın Konusu:

 

Göktürk Devleti kurmak isteyen Timuçin’in arkadaşı Otsukarcının, Türk adı ve namusu için yıllarca çarpışması, Türklüğün sembolü olan “Kızıl Tuğ” u göklerden indirmek için verdiği mücadele.

 

Romanın Ana Fikri:

 

Türk insanının kendine güvenmesi, atalarıyla övünmesi ve ülküsü için her şeyi yapması.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: