Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KODAMAN ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Ercüment Ekrem TALU

 

KODAMAN’da gücü, kuvveti, sağlığı yerinde olan; çalışmayı sevmeyen bir gencin tembelliği ve bu tembelliğin sonuçları anlatılmaktadır.

 

Bugün sahip olduklarımızı-özellikle zamanı- çok iyi değerlendirmemiz gerektiğini sonradan geçen zamana “ah” etmenin bir faydası olmadığını anlatan romanın ana kahramanı “Kodaman” lakaplı Yaşar’dır. Kodaman; ileri gelen para veya makam sahibi kimse demektir. Fakat romanda” Kodaman” , Yaşar’ın iri cüssesinden dolayı kullanılmıştır.

 

Yaşar iri cüsseli, babası tarafından şımartılmış, annesine saygısı olmayan cesur bir gençtir. Her istediğini yapan, çevresindekileri takmayan, yaramazlıklarıyla mahalleye yaka silktiren bir çocuktur. Bir süre mektebe gider fakat okumaya niyeti olmadığı için terlikçi olan babasının yanına zanaat öğrenmeye gider. Fakat babasının ölümüyle yatılı bir okul olan” Haddehane” ye verilir. Burada işlediği bir suçtan dolayı hapishaneye girer. Halinden memnundur. Tembel kişiliği hapishane hayatını sevmesini sağlar.

 

Bu sırada padişahın affı gündeme gelir. Kısa bir süre sonra bu aftan dolayı ceza evinden çıkar. Evine gider ama evde başkalarının oturduğunu görür. Baba dostu Halil Bey ile karşılaşır. Annesinin bakımevinde olduğunun, evlerinin ihtiyacı olanlara kiralandığını öğrenir. O gece Halil Beylerde kalır. Ertesi sabah resmi daireye gider, uzun tartışmalardan sonra evini geri alır. Bir şans sonucu itfaiye mahalle reisliğine getirilir. Mahallenin ısrarı sonucu Cevriye hanımla evlenir. Fakat Cevriye hanımı, hiç sevmez. Bunun için eve çok sık gelip gitmez.

 

İtfaiye reisliğindeki ünü tüm İstanbul’a yayılmıştır. Çok iyi bir maaşı, iyi bir kariyeri vardır. Bu arada Fuat Bey onu yanına alır. Hayatından memnundur. Gece hayatına girer ve kendini çok kaptırır. Öyle ki esrara da alışır. Fuat Beyin konağına da gitmeye başlar. Belli bir süre sonra çökmeye başlar. Hatta yüzünün bir tarafına felç iner. Elden ayaktan düşeceğini anlayıp ölüm korkusunu hissedince evine, Cevriye Hanımın yanına döner. Cevriye Hanımın bakımıyla (bilgi yelpazesi. com) düzelir. Bir süre sonra gece hayatına tekrar döner. Bir gece, önceki dostlarından İzmaro ile karşılaşır. Onunla otururken İzmaro’nun yeni dostu Yaşar’ı dışarıda konuşmaya çağırır. İzmaro’nun yeni dostu Yaşar’ın arkadaşlarındandır. Arkadaşına ettiği ihaneti gururuna yediremeyerek kendini öldürür.

 

Romanın Değerlendirilmesi:

 

Roman çok ağır bir dile sahip değildir. Çok az Osmanlıca kelimeye rastlanır. Herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir dil kullanılmıştır.

 

Yazar akıcı bir üslup kullanmıştır. Oukuyucu sıkılmadan, merakla kitabı okuyor. Düğümler yer yer zirveye ulaşıyor. Bir an önce sonuca ulaşmasını bekleyen okuyucu çoğu zaman hayalindeki sonuçla karşılaşmaz.

 

Özellikle Seher’in aşkına böyle bir sonuç beklemiyordum. Kavuşma olmayacağı zaten belliydi fakat bir ölüm beklemiyordum. Ama Ercüment Ekrem Tâlu’nun Recaizade Mahmut Ekrem’in oğlu olduğu göz önünde bulundurulursa bu sonuç yadırganmaz. Recaizade Mahmut Ekrem eserlerinde genellikle “ölüm” e yer vermiştir. Bu ölümlerde genellikle ince hastalıktan-veremden- olmaktadır. (Vuslat ve Atala’da olduğu gibi)

 

Sonuç olarak diyebilirim ki;

 

Hayat çok kısa ve bu kısa sürede yapmamız gereken çok şey var. Önemli olan yürekten istemek ve çaba harcamak. Çaba harcamadan, kaçarak hiçbir olumlu sonuca ulaşılamaz. Yapabileceğimizin en iyisini yapmalıyız ki var olalım, ayakta kalalım.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: