Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KOKOTLAR MEKTEBİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

 

Hikayenin anlatıcısı, hikayede insanlığın faydasına çalışan ünlü bir edebiyatçıdır. Bu edibin evine bir gün bir kadın gelir ve ediple görüşmek ister, edip de bu teklifi kabul eder ve görüşürler. Bu sohbet sırasında kadının yanında iki genç kız, edibin yanında yeğeni de vardır.

 

Ulviye Melek adındaki kadın ünlü bir kokottur. Zamanında birçok zengine metreslik yapmıştır ve şimdi de İstanbul’da bir kokot mektebi açmıştır. Kadının amacı metresliği meşru hale getirmektir. Sohbet de bu konu üzerinedir. Edip bu görüşe şiddetle karşı çıkar, böyle bir şeyin asla olamayacağını söyler. Bu sohbet böyle devam eder ve bir sonuca bağlanmaz. Kadın edipten bu konuda bir kitap yazmasını ister. Edip bu teklifi kabul etmez. Sonunda kadın edibe “Meşru Metres” adlı bir kitap verir ve ondan bu kitabı okumasını rica eder. Sohbetin sonunda el sıkışıp ayrılırlar.

 

Edibi asıl rahatsız eden bir genelev pozisyonundaki mekana mektep denmesidir,çünkü mektep,iyiyi,doğruyu öğreten yerdir. Ancak Kokotlar Mektebi...

 

Edibin yeğeni İrfan Yekta kokotla birlikte gelen Şevkat adındaki kıza tutulur,artık 2-3 gününü mektepte geçirmektedir. Amcası bu durumdan rahatsızdır. Ancak bilir ki her zaman yasaklar daha gizemli ve cezbedicidir.

 

 

Bu sırada mektep bayağı ün salar. Dünyanın dört bir yanından “Kimsesiz Kızları     Koruma Yurdu”na zenginler hücum eder. Yurdun müdürü Ulviye Melek bu durumdan oldukça memnundur. Ayrıca Ulviye Melek Avrupa’da Prenses adıyla ün yapmış bir kokotu kızlara ders vermesi için İstanbul’a çağırır. Bu kadın günde iki saat kızlara ders verecektir.

 

Bir gün mektebe Alelfez Mahmud-ül Meki adında Arap bir Prens gelir. Yurttaki kızlardan Anafor’u metres olarak alır ve karşılığında müdüre iki bin lira verir.

 

Yine bir gün Ragıp Şeyda adında bir bey mektebe gelir. O da mektepten Nevare adında bir kızı metres olarak alır. Ragıp Şeyda Bey evli olduğu için metresine bir apartman dairesi tutar ve haftada 4 gününü o dairede geçirir.

 

Bir gün Ragıp Şeyda Bey’in eşi Fahire Şeyda Hanım yurdu basar ve kocasına ne yaptıklarını öğrenmek ister. Yurt müdürü Ulviye Melek,kadını yatıştırır ve kadına da bir “aman”gerektiğini söyler. Kadın bu teklifi kabul eder. Yurt müdürü hemen kadı için Cevherioğlu Baha Bey’i tutar. Bu saatten sonra kadınla amanı arasında bir ilişki başlar. Bir yandan Ragıp Bey bir yandan Fahire Hanım paralarını hızla tüketirler. Bu arada Baha ile Nevare arasında bir ilişki başlar. Sonuçta Bey ve Hanım aynı ortamda Baha ve Nevare’yi yakalarlar. Bu olaydan sonra karı-koca hatalarını anlayıp birbirlerine dönerler.

 

Bu arada ünlü edip Ulviye Melek’in kendine verdiği meşru metres adlı kitabı okumaya başlar. Kitap tüm dünyada yapılan anketler sonucu oluşturulmuştur. Kitapta her erkeğin bir metresi,her kadınında bir amanı olması gerektiğinden bahsedilir. Ayrıca kitap her erkek tüm kadınların kocasıdır,her kadın da bütün erkeklerin karısıdır der. Edip bu görüşlere şiddetle karşı çıkar. Çünkü bu görüşler Türk insanının örf ve ananesine aykırıdır.

 

Bu arada İrfan Yekta’nın metresi Şefkat,Ali Vahit adında ünlü bir zengine metres olarak verilir. Ancak kız ilk gününde kaçar. Fakat İrfan Yekta buna inanmaz. Bunun Ali Vahit’in bir yalanı olduğunu düşünür. Tefeci Aram la birlikte Ali Vahit’in yanına gitmeye karar verir. Ve bir meyhanede görüşürler. Görüşme esnasında her iki tarafta kızgındır, sonunda (bilgi yelpazesi.net) Ali Vahit,İrfan Yekta’yı omzundan bıçaklar. İki hafta yatakta yatan İrfan Yekta’ya akrabalarının kızı olan Nevbet bakar. Bu sırada Nevbet İrfan Yekta’ya gönlünü kaptırır. İrfan Yekta’nın amcası ve yengesi İrfan’ı Nevbet’le evlendirmek isterler, ancak İrfan bu fikre şiddetle karşı çıkar. Çünkü o sadece Şevkat’i istemektedir.

 

Bu arada Şevkat, İrfan’a bir mektup gönderir. Fakat bu mektup İrfan’ın amcası ve yengesi tarafından açılır. Zavallı kız bu mektup da İrfan’dan yardım istemektedir.

 

İrfan iyleştikten sonra Şevkat’i aramaya başlar. Bir türlü Nevbet’i sevemez. Sonunda Nevbet mektup’un bir kopyasını İrfan’a verir. İrfan o günden sonra kaybolur. Elli gün sonra Paris adresli bir mektup gelir. Mektup İrfan’a aittir. Mektupta İrfan ailesine teşekkür eder ve en kısa zamanda görüşmek üzere der. Ayrıca Şevkat’le çok mutlu olduğunu da yazar. BU saatten sonra Nevbet tekrar evine döner ve yüreğine tuz basar.

 

Sonuçta İrfan’ın ailesi zorla güzellik olmayacağını ve aşkın üzerinde başka bir güç olmadığını anlarlar.

 

Roman Hakkında

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar, bu eserinde açık açık söyleyemiyeceği düşünceleri bir kokot’un dili ile bizlere aktarmıştır. Döneminin tutucu romanlarına göre daha farklı konu işlemiştir. Aslında yazar romanda Ulviye Melek’in karşısında bir tavır alır. Ancak bu tavır gerçekten Hüseyin Rahmi’ye mi aittir kestiremiyoruz.

 

Eserde bol bol Fransızca kelime yer almaktadır. Buda Hüseyin Rahmi’nin Fransız edebiyatından feyz aldığını gösterir.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın....