Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KÜÇÜK DOKTOR ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: KEMAL SEZER

 

I) Romanın Özeti:

 

Kemal Sezer tarafından kaleme alınan eser, esas olarak yardımseverliği ve sevgiyi temel almıştır. Romanın kahramanı Mustafa, üvey annesi ve babası ile yaşayan dürüst, yardımsever ve dost canlısı bir çocuktur. Mustafa çiçekleri ve arıları çok sever. Bir gün yine çiçekler arasında topal bir arıyla karşılaşır. Topal arının Mustafa’nın eşeğini iyileştirmesiyle, Küçük Doktor’un maceraları başlamış olur.

 

Mustafa köydeki tüm hayvanların yaralarını iyileştirir. Fakat bunu yaparken de kimseye topal arısından bahsetmez. Sanki yaraları kendi iyileştiriyormuş gibi davranır. Kısa zamanda köy içinde Küçük Doktor diye anılmaya başlanır. Bu işten artık para kazanmaya da başlamıştır. Kazandığı paralar ile bahçelerinde bir arı kefeni kurar. Fakat üvey annesi arılardan nefret ettiği için buna razı olmaz. Bunun üzerine babası arıları satar. Bu olaya çok üzülen Mustafa yanına köpeğini, eşeğini ve topal arısını da alarak evi terk eder.

 

Yolda karşılaştığı yaralı bir kargayı da iyileştirip onunla da arkadaş olur. Böylece dört kişilik bir dost grubu oluşmuş olur. Kendi köyüne çok uzak bir köye gelir ve orada insanlar ile hayvanlara şifa dağıtır. Fakat kimseye hayvan dostlarından söz etmez. Yine bu köyde kimsesiz ve kör bir kız olan Cennet ile karşılaşır.

 

Cennet kendisi gibi kimsesiz olan komşusu Şerife Hanım ile birlikte yaşamaktadır. Mustafa esrarengiz Yılan Prens’in adasına giderek oradan körlüğün ilacını alır ve Cennet’in gözleri şifa bulur. Bu olayların üzerine köylünün Mustafa’ya olan sevgisi bin kat artar. Daha şifa bekleyen bir çok insana yardım etmek için köyü terk etme kararı alan Mustafa (bilgi yelpazesi. com) köylüyü üzüntüye boğar. Zaten kimsesiz olan Şerife Hanım ve Cennet de Mustafa’ya katılma kararı alınca Mustafa’nın grubu altı kişiye çıkar ve o köye de çok uzak bir yer olan başka bir köye gelirler.

 

Geldikleri bu yani köyde de herkese şifa bulduktan sonra artık sonbahar yaklaşmaktaydı. Mustafa’nın sadık arısı kışın dışarıda yaşayamadığından oradan da şehre gitmeye karar verirler. Mustafa’nın şehre yerleştiğini ve doktorluğu vesilesiyle çok para kazandığını üvey dayısı duyar. Bunun üzerine Mustafa’nın kötü dayısı Sefer şehre gelir ve Mustafa’yı kaçırır. Bunu işiten Mustafa’nın babası Kel Bekir derhal şehre gelir ve Sefer’i bulur. Sefer ayyaş ve paragöz biridir. Kel Bekir oğlunun yerini söylemesi için Sefer’e para vermek zorunda kalır. Parayı alan Sefer ortadan kaybolur.

 

Sefer’in tarif ettiği yere geldiklerinde Kel Bekir’in ve Cennet’in adeta kanları donar. Çünkü Mustafa çoktan ölmüştür.

 

2) Romanın Konusu

 

Romanda-topal bir arıyla karşılaşıp, arının çocuğun eşeğini iyileştirmesiyle başlayan ve çocuğun Küçük Doktor ismiyle nam salıp, öldürülmesiyle son bulan-iyiliksever bir insan olan Mustafa’nın öyküsü anlatılmaktadır.

 

 

3) Romanın Ana Fikri

 

Bu dünyada iyiliğin iyilik, kötülüğün de kötülük getirmesi gerekirken; bazen her şey yolunda gitmeyebiliyor.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: