Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KÜÇÜK KAVALCI ROMAN ÖZETİ (2) (KİTAP ÖZETİ, ROMAN ÖZETLERİ)

 

Yazarı: HADİ BESLEYİCİ

 

Romanın Özeti:

 

Ali küçük ve güzel bir kasabada yaşamaktadır. Kasaba bir dağın yamacına kurulmuştur. Kasabadaki evlerin hemen hepsi kerpiçten yapılmıştır.

 

Ali’nin babası kaval yapıp satmakta, annesi de köyün en güzel kilimlerini dokumaktadır. Ali’nin iki tane de küçük kız kardeşi bulunmaktadır. Ali ilkokula gitmektedir. Ali annesine ve babasına ufak tefek işlerde yardımcı olmaktadır. Ayrıca Ali babasının yapmış olduğu kavalları çalmayı ve kitap okumayı seven birisidir.

 

Bir gece meydana gelen deprem sonucu kasabadaki bir çok ev yıkılır. Bu evlerin içerisinde Ali’lerin evi de vardır. Deprem olduğunu haber alan askerler, Kızılay ve diğer yardım ekipleri hemen deprem bölgesine gelirler ve yardım çalışmalarına başlarlar. Yıkılan evlerden sağ çıkarılabilecekleri kontrol ederler. Ali’nin çıkardığı sesleri bir teğmen duyar ve enkaza müdahale edilmesini sağlar. Ali enkazdan sağ olarak kurtarılır ama ailesinin diğer üyeleri kurtarılamamıştır. Teğmen Ali’nin bu durumuna acır ve onu beraberinde İstanbul’a götürmek ve orda onu okutmak ister.

 

 

Deprem olduğunu duyan Ali’nin dayısı hemen kasabaya gelir ve Ali’nin sağ kaldığını öğrenir. Ali’nin dayısı Mehmet Ağa, Ali’yi kendi evine götürmeye karar verir. Bu durum karşısında teğmen üzülür ve Ali’ye başı sıkıştığı zaman gelmesi için İstanbul’daki adresini verir. Mehmet Ağa Ali’yi yakınlarda bulunan köyüne götürür.

 

Mehmet Ağanın ilk işi Ali’yi köy ilkokuluna yazdırmak oldu. Ali çok zeki ve güzel kaval çalan birisiydi. Öğretmen Ali’den çok memnun kalır. İleride kaval çalma yeteneğini kullanması gerektiğine inanmaktadır.

 

Ali okul dışında Mehmet Ağanın oğluyla koyun otlatmaya gitmektedirler. Mahmut’ta kaval çalmaktadır fakat Ali kadar çalamadığı için Ali’yi kıskanmaktadır. Ayrıca Mehmet ağanın karısı Ali’nin kendi evlerinde kalmasından yana değildir. Ali zar zor iki yıl geçirir. İlkokul birincilikle bitirir.

 

Mehmet Ağa Ali’yi ortaokula yazdırmak istemez. Fakat Ali ortaokula gitmeyi çok ister. Bu duruma Ali’nin öğretmeni çok üzülür çünkü Ali’nin bir yerlere geleceğinden emindir. Bunun üzerine Mehmet Ağayla konuşur ve Ali’nin kesinlikle okuması gerektiğini, çok yetenekli olduğunu anlatır. Mehmet Ağa Ali’yi okutmaya karar verir. Okuması için başka bir şehre gönderilmesi gerekmektedir.

 

Ali kendisi okutmak isteyen teğmenin yanına gitmek ister fakat teğmenin tayini çıktığını ve başka yerde bulunduğunu öğrenirler. Bunun üzerine Mehmet Ağa büyük bir fedakarlık yaparak İstanbul’a taşınmayı kararlaştırır. Ali dayısı (bilgi yelpazesi. com) ve ailesiyle birlikte İstanbul’a giderler Mehmet ağa bir kapıcı olarak dairede iş bulur ve o daireye yerleşirler. Daha sonra ilk iş olarak Ali’yi okula yazdırır. Mahmut’u da terziye çalışması için gönderir.

 

Ali okulda müzik dersinde kaval çalar. Ali’nin kaval çalışını müzik öğretmeni çok beğenir. Müzik öğretmeninin bir lokali bulunmaktadır ve orda Ali’nin kaval çalmasını ister. Bunun üzerine Ali’yle ve Mehmet ağayla konuşur. Mehmet ağa kabul eder. Müzik öğretmeni bir akşam Ali’yi lokale götürür ve Ali’nin kaval çalışını herkes beğenir. Ali’ye o akşam 600 lira para verirler. Ali akşam eve gelir ve paraları dayısına verir. Bunu gören Mahmut ve annesinin ali hakkındaki düşünceleri değişir. Ali lokale her çıktığında daha fazla kişi onu dinlemeye geliyordu. Ali gün geçtikçe daha çok tanınıyordu daha çok para kazanıyordu.

 

Ali kendisine çok faydası olan köy öğretmenini unutmamıştı. Ona sürekli mektup yazıyor, köy okulu kütüphanesi için kitap yolluyordu.

 

Üç yıl boyunca Ali hem okula gidip hem de sahnede kaval çaldı. Ortaokulunda son günüydü. Müzik öğretmeni Mustafa Bey mezuniyeti dolayısıyla Ali’ye bir gece düzenlemiştir hem de Ali’ye bazı sürprizleri vardır.

 

Ali o gece sahneye çıktı ve en ön masada dayısının ve ailesinin bulunduğunu gördü daha sonra köy öğretmenini ve kendisini depremden kurtaran teğmeni gördü. Ali çok şaşırmıştı. Sahneden indi ve onların yanına gitti. Uzun uzun konuştuktan sonra Ali’nin okul birincisi olarak mezun olduğunu öğrendiler. Gece geç saatlere kadar oturdular ve artık ayrılma vakti gelmişti. Vedalaştılar ve ayrıldılar. Teğmen ve köy öğretmeni çok mutluydular çünkü Ali’nin geleceğinden ümitliydiler.

 

Romanın Konusu:

 

Kaval çalma konusunda çok yetenekli olan Ali’nin bir deprem felaketiyle ailesini kaybettikten sonra yeteneği sayesinde güzel bir hayat yaşamaya başlayana kadar başından geçenleri konu alıyor.

 

Romanın Ana Fikri:

 

İnsanların yeteneklerini bırakmadıkları sürece hak ettikleri değeri buldukları fikri verilmek isteniyor.









“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: