Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KÜÇÜK PRENS ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Antoine de Saint-Exupery

Çeviri Yapan: Tomris Uyar

Yazılma Tarihi: 1. Basım 1981

Kitabın Yayınevi: Can Yayınları

Basım Yılı: 10. Basım 1995

Sayfa Sayısı: 112

Kitabın Konusu: Kitabın yazarı aynı zamanda ana kahramanımız bir pilottur. Afrika üzerinde uçuş sırasında uçak bozulur. Çölde kalır. Başka bir gezegenden dünyaya gelmiş ve kendisiyle karşılaşan Küçük Prens’le tanışır.

Bundan sonraki kısımlar ikisi arasındaki konuşmalar, olaylar, geriye dönüşlerle (flash back) aktarılmış bir eserdir.

 

Kitap Özeti:

Yazar kendi yaşadığı bir olayı anlatmıştır. Yazarımız bir pilottur. Bir gün Afrika üzerinde uçarken uçağının motoru bozulur, zorunlu iniş yapar. Yardım isteyecek kimse yoktur. Çölün ortasında yapayalnızdır.

Gün doğarken uykusunun arasında garip, incecik bir ses duyar. Karşısında ilginç, minik biri durmaktadır. Bu, Küçük Prens’tir. Yani yazar Küçük Prens adında birisiyle gelmiştir. Gezegeninde tek başına yaşamaktadır. Biri sönmüş ikisi hala lavlar püskürten üç tane yanardağa vardır. Ayrıca hiçbir gezegende bulunmayan eşsiz güzellikte bir tek de çiçeği vardır. Küçük Prens pilotumuza “Bana bir koyun çizer misiniz?” diye bir soru yöneltir. Pilot Küçük Prens’in bu sorusuna cevap vermek için uyanmıştır. Etrafına bakınır. Şaşkındır. Ama gördüğü gerçektir. Rüya değildir. Pilotumuz büyük bir şaşkınlık içerisinde “iyi resim yapmayı beceremem” der. Bu yeteneğini büyüklerin küçükken söylediği sözler yüzünden geliştiremediğini söyler.

 

 

Küçük Prens “önemli değil” der. Aynı soruyu tekrar eder. Yazar altı yaşındayken çizdiği boğa yılanını çizer. Bu resmi altı yaşındayken büyüklerine de göstermiştir. Onlar hiç beğenmediklerini, resmin bir şapkaya benzediğini söylemişlerdir. Bunun üzerine pilot resim yapma isteğini kaybetmiştir. Çünkü büyüklerin hepsi resim çizmek yerine tarih, coğrafya, matematik ve dilbilgisiyle ilgilenmesini öğütlemişlerdir.

Küçük Prens ise pilotun kendisine çizdiği resme bakar ve “Ben boğa yılanı içinde bir fil çizmeni istemiyorum. Bana bir koyun çizer misin?” diye sorusunu tekrar eder. Yazar Küçük Prens’in çizdiği resmi anlamasından dolayı şaşkındır, işte şimdi bir koyun çizmeye karar verir. Küçük Prens çizilen resmi beğenmez. Pilot bu sefer bir kutu çizer ve koyunun kutunun içinde olduğunu söyler. Şimdi olmuştur Küçük Prens bu resmi beğenir.

Bundan sonra aralarındaki iletişim artar. Birbirleri hakkında bilgi edinirler. Pilot bu farklı dünyadan gelin küçük adamın sırrını çözmeye, onu anlamaya çalışır. Pilot çizdiği koyun resmi ile ilgili Küçük Prens’in ona sorduğu sorulardan Küçük Prens’i daha iyi tanır. Yanı Küçük Prens’in gezegeninin küçük olduğu, üç yanardağının ve bir çiçeğinin olduğunu öğrenir. (“Koyunlar kaçar mı?, Koyunlar çiçekleri yerler mi?”).

Küçük Prens yaşadığı yerden bahseder. Yaptığı gezileri anlatır. Bu gezileri, değişik gezegenlerde yaşayan insanlar ve bu insanların meslekleri, ilgi alanları, huylan ile ilgili edindiği izlenimleriyle birlikte pilotumuza anlatır.

Örneğin bir gezegende kırmızı suratlı bir adam olduğunu ve onun hiç çiçek koklatmadığını anlatır. Gezegen iri birinde her şeyi yönettiğini söyleyen kral, bir diğerinde kendini beğenmiş bir adam, bir başka gezegende unutmak için içtiğini söyleyen bir adam, sayılarla uğraşan işadamı ve buluşlarını kaydeden bir coğrafyacıyla da tanıştığı ve pilota anlattığı kişilerdir.

Küçük Prens bundan bir yıl önce dünyaya gezmek için geldiğini zamanda şimdiki bulundukları yerde olduğunu söyler. Diğer gezegenlere! olan şeylerden dünyada binlerce olduğunu görür.

Yazar Küçük Prens’in anılarını, yaşam hakkındaki düşüncelerini dinler. Ayrılık vakti gelir. Yazarın evine, Küçük Prens’in geldiği gezegene dönme zamanıdır.

Pilot yaşadığı bu güzel anıyı kimseye anlatmaz. Üzerinden altı yıl geçtikten sonra küçük dostunu unutmamak için kaleme almaya karar verir.

Çocukların ve büyüklerin zevkle okuyacağı içinden kendilerine göre dersler çıkaracağı bu öykü oluşur.

Kitabın Kahramanları:

Yazar (Pilot) : Altı yaşındayken resim yapmasına izin verilmeyen, uçağı bozulduğu için çölde kalan pilottur. Bekleyiş sırasında tanıştığı Küçük Prens onun dostu olur.

Küçük Prens : Gezegeninde yalnız başına yaşayan ve bir çiçeği olan çeşitli gezegenleri dolaşan ve dünyada da yazarımızla karşılaşan hikayenin önemli kahramanıdır.

Kral : Gezegeninde yalnız yaşayan ve her şeye hükmettiğini sanan birisidir. Kendini Beğenmiş Adam : Küçük Prens’in gezdiği (bilgi yelpazesi. com) bir gezegende tanıştığı adının özelliğini taşıyan biridir.

Sarhoş : Utancını unutmak için içki içen ve aynı gezegenin vatandaşı olan hikaye kahramanıdır.

İş Adamı : Sürekli hesap yapan, bu işi çok önemseyen, yıllardır yaptığı hesabın başından ayrılmamış (2 defa hariç) birisidir.

Bekçi : Gezegendeki fenerleri gece-gündüz durumuna göre yakıp söndürme görevini üstlenmiş birisi.

Kaşif: Masa başından kalkmadan kaşiflerin edindikleri bilgileri not eden kişidir. Coğrafi olaylarla ilgili değerlendirmeler yapar.

Demiryolu Makasçısı : insanları taşıyan trenleri bazen sağa bazen de sola

gönderme görevini üstlenen kişidir.

Diğer Canlılar: Çiçek, yılan, gül, tilki.

Satıcı : insanlara zaman kazanmaları için susuzluk giderici haplar satan

kişidir.

Kitabın Ana Düşüncesi: Çocukların duyarlılıkları, hayata bakışları, dünyalarının zenginliği asla göz ardı edilmemelidir. Birey olarak görmeli ve onlara hak ettikleri değeri vermeliyiz.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....
..

21. **Yorum**
->Yorumu: Finalde bu mu sorulur aga
->Yazan: :)...

20. **Yorum**
->Yorumu: Çokkkk güzel insallah hoca beğenir
->Yazan: Merve

19. **Yorum**
->Yorumu: çok teşekkür ederim sayenizde sözlü notum yükselicek Allah razı olsun
->Yazan: Remzi

18. **Yorum**
->Yorumu: çok güzelmiş çok beğendim çok teşekkürler.
->Yazan: ecrin..

17. **Yorum**
->Yorumu: Burası muhteşem bir bilgi adası
->Yazan:

16. **Yorum**
->Yorumu: Merhaba ben eda nur burası bilgiler dünyası bu kitabı merak ettim buradan araştırdım çok beğendim bu kitabı okumadan buradan içeriğini öğrendim bu bilgiler çok işe yarar
->Yazan:

15. **Yorum**
->Yorumu: Güzel teşekkür ler emeğnize sağlık saulun Allah sizden razı olsun
->Yazan: Gamze

14. **Yorum**
->Yorumu: Bu hikayede muhteşem bilgiler yer almakta
->Yazan: Zeynep

13. **Yorum**
->Yorumu: Doğrudur bu siteyi sevdim çok güzel elinize emeğinize kafaniza... Sağlık teşekkürler...
->Yazan: .....

12. **Yorum**
->Yorumu: bu öykülendirilmiş kitabın yazarı türktür bundan 13 sene önce yazmıştır.gerçek öyküler doğa gerçek bi öyküdür.sahrada yankı olmaz.ıpıssız demek yerine bu yöntemi seçtim.çocukken uçurtmalar bizi uçurur gibi gelirdi ve çıtalılar sanki uzaya kaçıracak gibi o peceler volkanik dağlara benzetilmiştir.hıristiyan değilim çocukken ağaçlara renkli çabutlar bağlardık.dediğim gibi 13 sene önce internette bakın şu filimlewride yazdım.aroğ, yahşi batı, suyu bulan adam son umut,hababm sınıfı askerde,maskeli beşler ırak,kalpaçino 1 ve 2,kutsal damacana 1 ve 2,görgüzüler(türk malı)bir reklam ladeni seviyorum,zamanın kumları,zathura,prometheus 1 ve 2,pamuk prenses ve avcı,avcı ve kış savaşı,yıldızlararasında,(rüyaalrdan esinlenmişimdir özellikle titan),dev avcısı,hitmen,james bond,kanlı elmaslr,diriliş beğzı filimlerin ana teması.birde türk japon filmi var.bartından çıkan bi gemi...tel güdümlü milan,bakın bunun fikri mülkiyeti alman ve fransızlarınmış.yani onlara satmışlar.bu öykü kitabında...nar ekşisi,bu pazarlarda annelerimizin kullandığı marketlerdeki gibi çekmeli sepet,yol, köprü,baraj,fabrika,metro iswtihdam sağlıyıcı bir çok proje ülkemize faydalı.işsizim şimdik gurur diyordurlar.bu ülkeye hizmet edene böyle yaparız.şuçluları iseödüllendirirler.hükümetin ve kurmların yeri ortada...takdiri milletimize bırakıyorum.teşekkürlerçölde su kuyusu önemlidir.bazı şeylerin öenini olmayınca analrız.bunu anlatmanın en iyi yeride sahra çölüdür.orda su önemlidir.hıristiyanlık bölümünü misyonerler yapmış olmalı.onun aslı çocukken ibibik uçururduk,ağaçları kurdelelerle süslerdik.öykü kitabının adıda anadoluda öğrencidir. umarım yayınlarsınız.tehdit tekofanları almıştım.ondan sonra interneti kapattım.telefonalr kesilmedi.bazı hafızasına alınmış numaraları polise verdim.bilmiyorum sonra ne olduysa.biz devletik hakimim genareliyiz bakanıyız müdürüyüz polisiyiz.bunlar gerçektir. 
->Yazan:Faruk..


11. **Yorum**
->Yorumu: Süper bir özet herşey aklımda artık yarın sınavdan yüksek not alıcam
->Yazan: Yusuf

10. **Yorum**
->Yorumu: Mrb ben ege cok guzel hazirlanmis bakalim sinav nasil gececek
->Yazan:

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):