Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KUMARBAZ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Dostoyevski

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Dostoyevski'nin yazdığı ilk romanın adı 'İnsancıklar'dır. İkinci romanı Beyaz Geceler ile ünlenen Dostoyevski'nin yazdığı diğer romanlar: 'Suç ve Ceza', 'Budala', 'Cinler', Kumarbaz' dır. . Karamazov Kardeşler adlı romanıyla sanatının zirvesine çıkan Dostoyevski, 10 şubat 1881’de ölür.

 

 

Kitabın Özeti:

 

Aleksey İVANAVİÇ, 25 yaşında özel öğretmendir. Açık sözlü, yaptığı işlerde kendine güvenen, kumara olan tutkusunu yenmeye çalışan birisidir. Çar ordusundan emekli bir generalin akrabasıdır. Aleksey İVANAVİÇ, General’in üvey kızı olan Polina’ya aşıktır.

 

Antonida Vasilyevna TARASYEVİÇEVA, Generalin halasıdır. Büyükanne diye anılır. Çok zengindir. Beş parasız olan General onun ölmesini beklemektedir. Çünkü büyükanne Rusya’da ölüm döşşeğindedir. General, Çar ordusundan ayrılıken aldığı yediyüz rubleyi rulette kaybetmiştir. Olay Almanya’da bir kaplıca kenti olan Ruletenburg’ta geçmektedir.

 

 

General, zengin bir Fransız soylusu olan Mlle. Blanche ile evlenmek istemektedir. Mlle. Blanche, göründüğü gibi zengin bir Fransız soylusu değildir. General’le büyükanneden gelecek miras için evlenmek istemektedir. Ama herşey beklenildiği gibi olmaz. Büyükanne (bilgi yelpazesi.net) iyileşir ve doktorun tavsiyesi üzerine Ruletenburg’e, Generalin yanına gelir. Ayrıca Generalin Büyükannenin ölümüyle ilgili olarak Rusya’ya çektiği tegraflardan haberi vardır.

 

Büyükanne, Ruletenburg’e gelir gelmez rulet masasının başına geçer. Generale yaptıklarından dolayı çok kızgındır. Birkaç gün içinde parasının büyük bir bölümünü kumarda kaybeder. Generalin mirası alamayacağını anlayan Mlle. Blanche Ruletenburg’tan ayrılır. Mlle. Blanche ile birlikte bir Fransız markisi olan Degrieux’ta ayrılır. Degrieux da Polina’ya aşıktır. Polina’yı kendine bağlamak için Generale borç verdiği paranın büyük kısmını geri almaz.

 

Parasız kalan büyükanne, bir İngiliz genci olan Astley’den borç ister. Astley de Polina’yı sevmektedir. Astley, Polina’ya kendisiyle birlikte gelmeyi önerir. Polina onun bu teklifine şiddetle karşı çıkar.

 

Aleksey İVANAVİÇ, kumar tutkusunu yenmek istemektedir ama Polina’nın borçlarını ödemek için onun adına oynamaktadır. Tüm yaşanan kötü olaylardan sonra Polina da Aleksey İVANAVİǒeolan sevgisini belli eder.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

Aleksey İVANAVİÇ: 25 yaşında özel öğretmen. Generalin akrabası. Açık sözlü, yaptığı işlerde kendine güvenen, kumara olan tutkusunu yenmeye çalışan birisi. General’in üvey kızı olan Polina’ya aşık.

 

General: Çar ordusundan albaylık rütbesiyle emekli olmuş birisi. Kumara olan tutkusu yüzünden beş parasız kalmıştır.

 

Polina: Generalin üvey kızı. Aleksey İVANAVİǒI sevmektedir ama bu sevgisini saklamöaktadır. Akıllı ve ağır başlı bir kızdır. Siyah gözleri ince uzun saçları vardır.

 

Antonida Vasilyevna TARASYEVİÇEVA: Generalin halasıdır. Tehlikeli bir hastalık geçirmiştir. Çok zengindir.

 

Mlle. Blanche: Tanınmış bir Fransız ailesindendir. 25yaşlarında çok güzel bir bayandır. Uzun boylu, geniş omuzludur. Esmer cildi ve siyah gözleri vardır. Kunaz, kuşkulu ve kustah bir kadındır.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**

->Yorumu: Bu site çok iyiymis hemen karakterlere bektim
->Yazan: Guzel.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):