Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

KÜTÜK ÖZETİ KÜTÜK HİKAYESİNİN ÖZETİ KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın adı: Kütük

Kitabın yazarı: Ömer Seyfettin

Kitabın Sayfa Sayısı: 64

 

Kitabın Konusu:

İnsanın zekasını yerinde ve zamanın da kullanmasının önemi

 

Kitabın Özeti:

 

Savaşta Türk Ordusu önüne geleni Allah’ın izniyle ele geçirir, karşılarına çıkan kaleleri bir bir alır. Arslan Bey ordusu ile birlikte yeni kaleler zapt eden, Türk yurdunun gelişmesini sağlayan yeni topraklar kazandıran bir beydir. Onun savaş becerisini ve ordusunun gücünü ve büyüklüğünü  gören düşman ordular onunla karşılaşmak istememektedirler.

 

Aslan Bey komutasındaki Türk ordusunun karşısında şimdi de Dregley Kalesi vardır. Bu kalenin duvarları çok yüksektir, alınması çok zordur. Arslan Bey bu kaleyi  bir kurşun bile atmadan ve kimseyi öldürmeden  ele geçirmek istemektedir ve planını herkesten bir sır gibi saklamaktadır. Aslan Bey yardımcılarına kimsenin ateş açmamasını hiçbir şekilde saldırı yapılmaması talimatını verir. Yardımcıları Aslan Bey’e saldırı zamanını sorduğunda ise hiç ateş etmeden kaleyi alacağını söyler.

 

 

Aslan Bey her gün atına binerek ormanın derinliklerine gider, kimse komutanın ne yapmaya çalıştığına anlama veremez. Aslan Bey saldırmak için en uygun hava koşullarını beklemektedir. Bir gün havanın çok sisli olduğunu görür ve ordularına zamanın geldiğini söyler. Ordu saldırı hazırlığına geçer. Aslan Bey topçu başından gürültü yapmasını, askerlerin bağırmasını ister. Yanında buluna yaverinden de yakınlarda olan elli adet mandayı getirmesini ister ve ormana gider.

 

Yoğun sis açılmaya başlamaktadır. Kalede bulunan askerler Aslan Bey’in kaleye elçi gibi geldiğini görünce çok şaşırırlar. Aslan Bey kaledekilere teslim olun çağrısı yapar, kaledekiler pek yanaşmaz bu fikre. Bunu üzerine Aslan Bey kaledeki askerlere karşı dağa bakmalarını söyler. Askerler kocaman bir top görürünce şaşkınlıktan ne yapacaklarını bilecemezler ve herkesi bir korku sarar.

 

Aslan Bey bu topun İstanbul’u fetheden top olduğunu söyler. Top öyle büyüktür ki çağırttığı elli manda bile onu zar zor çekmektedir. Topun tek bir atışı kaleyi yıkmaya yetecektir.

 

Biraz süre geçtikten sonra kaledekiler teslim olur ve kaleyi teslim ederler. Kahramanımız kalenin komutanına (bilgi yelpazesi. com) topu göstermek için topun yanına götürür. Topu gören kalenin komutanı önce topu gerçekten devasa büyüklükte bir top zannedenler ama daha çok yaklaşınca onun kocaman bir KÜTÜK olduğu anlayınca gözlerine inanamaz. Aslan Bey söz verdiği gibi Dregley Kalesi’ni bir kurşun bile atmadan ve kimseyi öldürmeden  ele geçirir.

 

Kitabın Ana Fikri:

İnsan, zekasını yerinde ve zamanın da kullanırsa hiç zorluk çekmeden başarıya ulaşabilir.

 

Kitabın Kişileri Ve Özellikleri:

Arslan Bey: Hikayenin baş kahramanıdır.Mert,hainliğe prim vermeyen,cesur,zeki bir komutandır.

Öyküdeki diğer kişier şunlardır:

Hadım Ali Paşa,kethüda, Adrenaki,Mihal Terşi,Etiyen Soşay ,ZondiPapaz Marten Uruçgalo

 

Yer: Şalgo Burcu,Dregley Kalesi,Boza Kulesi,Borsem Dağları

 

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

.......

13. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel ve çok yazı istiyordum ve bunu bulunca sevincimden ağlayacaktım
->Yazan: Rabia

12. **Yorum**
->Yorumu: burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size deg tavsiye ederim çok güzel bir site kuruculara çok teşekkür ederim
->Yazan: dilara

11. **Yorum**
->Yorumu: gerçekten harika bir site benim çok hoşuma gitti ödevlerimi buradan yapıyorum güvenilir bir site tavsiye ederim
->Yazan:

10. **Yorum**
->Yorumu: Herşey Kısa ve Öz Olmuş
->Yazan: Yusuf Paşa

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: