Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

MATİLDA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Roald Dahl

Sayfa Sayısı: 252

Kitap Özeti:

Matilda, üstün zekalı, parlak bir kızdır fakat onun bu durumuna ilgisiz kalan hareketleriyle gülünç görünen, yalnızca televizyon izlemekle ve insanları aldatarak para kazanmakla uğraşan, acımasız anne babaya sahiptir. Matilda’nın anne ve babası Bay ve Bayan Wormwood, normal ebeveynlerin tam tersidir. Çocuklarını önemsemek yerine, onu sıkıcı ve gereksiz bulurlar. Matilda, babasının öfke patlaması yaşadığında onu cezalandırmak için babasına zekice şakalar yapar.

Matilda üç yaşına kadar evdeki gazete ve dergileri inceleyerek kendi kendine okumayı öğrenir ve sayıları hesap makinesi gibi hesaplar. Yolun aşağısındaki kütüphaneyi keşfettiğinde, ona yepyeni bir dünyanın kapıları açılır çünkü Matilda'nın kitap okumaya karşı doyulmaz bir iştahı vardır. Kütüphaneci ona klasik yetişkin edebiyatı kitapları vermeye başlar.

 

 

Matilda beş buçuk yaşındayken, sonunda olağanüstü yetenekleriyle ilgilenen ve onlardan etkilenen bir yetişkinle tanışır. Bu kişi onun öğretmeni Bayan Honey’dir. İşini ve öğrencilerini seven genç, iyi kalpli ve kibar bir kadındır. Bayan Honey, Müdire Bayan Trunchbull’u, Matilda’nın sorunlu bir çocuk olmadığına ikna edemez.

Matilda Bayan Honey’nin korkunç hayat hikayesini duyduğunda, benzersiz yeteneklerini, yalnızca kendisinin yapabileceği şekilde öğretmenine yardımcı olmak için kullanır.

Matilda'nın gittiği okul müdiresi ebeveynlerinden daha acımasızdır. Kısa süre sonra Bayan Trunchbull’un korkunç biri olduğu anlaşılır. Öğrencileri cezalandırmak için onları pencerelerden ya da oyun parkından fırlatır, saçlarından ya da kulaklarından çekerek bağırarak cezalandırır. Öğrenciler intikam almak için ellerinden geldiğince ona oyunlar oynarlar.

Bayan Trunchbull bir gün Matilda’nın sınıfını ziyaret ederken, Matilda’yı suyuna bir semender koymakla suçlar. Matilda masumdur ve çok sinirlenir. Su bardağına baktığında, zihninin ve gözlerinin gücüyle onu basitçe devirebileceğini fark eder. Bu keşif karşısında şok olur ve sevinir, bu yeteneğini söyleyebileceği tek yetişkinin öğretmeni olduğuna karar verir. Bayan Honey, Matilda’nın yeteneklerini görünce onu çay içmeye kulübesine davet eder.

Küçük ve seyrek döşenmiş kulübeye vardığında Matilda, öğretmeninin çok fakir olduğunu fark eder. Bayan Honey, genç (bilgi yelpazesi com) yaşta öksüz kalmıştır ve ona köle gibi davranan, çalışmaya başladığında neredeyse tüm maaşını almaya devam eden zalim bir teyze tarafından büyütülmüştür. Bayan Honey’nin teyzesi, korkunç Müdire Bayan Trunchbull’dan başkası değildir.

Matilda, Bayan Trunchbull’ın Bayan Honey’ye ait olanı geri vermeye zorlamak ve adaleti sağlamak için bir plan yapar. Nesneleri zihniyle kaldırmak ve havada hareket ettirmek için kendini eğitir. Bu beceriyi okulda bir parça tebeşir alıp Bayan Trunchbull’a bir not yazmak için kullanır. Tebeşir kendi kendine hareket ediyor gibi görünür. Bayan Trunchbull’a yeğenine evini ve parasını geri vermesini söyler. Bayan Trunchbull, şoku atlattığında okulu bırakır ve bir daha asla görülmez. Birkaç hafta sonra, Bayan Honey artık fakir değildir.

Hile ile araba sattığı polis tarafından anlaşılan Matilda’nın babası ailesini alıp ülkeden kaçar ve Matilda’yı sevgili öğretmeni Bayan Honey ile yaşamak için geride bırakır.

 

Kitabın Konusu: Matilda adında üstün yetenekleri olan bir kızın bu yeteneklerini iyilik için kullanması

 

Kitabın Kahramanları / Kitabın Kişileri:

Matilda: Üstün zekalı, benzersiz yetenekli, okumada ve sayısal işlemler yapmada çok başarılı, iyi kalpli, yardımsever, haksızlığa dayanamayan bir kişi.

Bay ve Bayan Wormwood: Çocuk bakmayı bir yükmüş gibi gören, yaşa dışı işlerle uğraşan, insanları dolandıran, sürekli tv karşısında zaman geçiren anne baba.

Bayan Honey: Matilda'nın öğretmeni, iyi kalpli, öğrencilerini ve öğretmenliği seven, kibar, anne ve babası olmayan, korkunç bir hayat yaşamış kadın.

Bayan Trunchbull: Korkunç, acımasız, cezaları aşırıya kaçan okul müdiresi.

 

Kitabın Ana Düşüncesi: Yeteneklerimizi keşfetmeliyiz ve keşfettiğimiz bu yetenekleri kötülükleri durdurmak için kullanmalıyız.

 

Olayın Geçtiği Zaman: Matilda'nın okula 5 yaşında başladığı ve ailesinin şehri terk etmesi arasında geçen zaman

 

Olayın Geçtiği Yerler: Matilda'nın evi, okulu ve öğretmeninin kulübesi

 

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

......

10. **Yorum**
->Yorumu: Coooook tşkler emeğinize sağlık çok ii bir site çok işime yaradı :)))
->Yazan: Bir kişi

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: